REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakim stanie będzie biznes po pandemii? [KOMENTARZ]

Subskrybuj nas na Youtube
W jakim stanie będzie biznes po pandemii?
W jakim stanie będzie biznes po pandemii?

REKLAMA

REKLAMA

Pandemia COVID-19 wpłynęła niemal na każdy aspekt naszego życia. Szczególnie odczuł to szeroko rozumiany biznes. Przymusowe zamknięcie biur, a także konieczność oddelegowania pracowników na tzw. home office wymusiła na firmach reorganizację modelu prowadzenia swojej działalności. Zaczęły one coraz bardziej stawiać na rozwiązania technologiczne, które umożliwiły pracę zdalną w obliczu lockdownu. Co pozostawi po sobie pandemia?

W obliczu lockdownu firmy musiały niemal z dnia na dzień zmienić swoje podejście do zarządzania biznesem. Najbardziej newralgicznym obszarem, który wymagał adaptacji do nowych realiów, było zarządzanie informacją, a przede wszystkim zagwarantowanie do niej zdalnego dostępu. Już po kilku dniach od ogłoszenia pandemii można było obserwować znacznie większe zainteresowanie wprowadzaniem rozwiązań cyfrowych, np. w postaci platform, które gwarantowały bieżący dostęp do zdigitalizowanych danych. Według dostępnych na rynku badań, aż 68% pracowników wyższego szczebla zaangażowało się w nadrobienie cyfrowych zaległości w swoich firmach. Przedsiębiorstwa  z różnych branż zgłaszały zainteresowanie procesem stworzenia wirtualnej kancelarii, czy bieżącej digitalizacji faktur i przeniesienie ich do cyfrowych repozytoriów.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Popularność webinarów rośnie

Zmienił się diametralnie sposób, w jaki pracownicy kontaktowali się ze sobą. Swój tryumf święciły tutaj narzędzia do komunikacji, które pozwoliły przeprowadzać spotkania wirtualne i umożliwiały wspólną pracę nad projektami. Firmy szukały także alternatywnych sposobów na komunikowanie się ze swoimi klientami, czy na przedstawienie swojej oferty. Dużą popularnością cieszyły się webinary, na których w szybki i profesjonalny sposób można było zaprezentować dany temat lub też będąc klientem zapoznać się z interesującym zagadnieniem właśnie na webinarze. 70% przedstawicieli firm biorących udział w takich spotkaniach było zainteresowanych głównie platformami ECM (Enterprise Content Management – zintegrowane systemy do zarządzania zasobami informacji), których implementacja pozwoli na sprawne zarządzanie biznesem zdalnie. Wzrosła także liczba zapytań o digitalizację całych zasobów dokumentów, w szczególności dokumentacji pracowniczej. To jasno pokazuje, że biznes szykuje się na wypadek kolejnej fali epidemii.

 Transformacja cyfrowa przyśpieszyła

Polski biznes cały czas uczy się pracy na zdigitalizowanych zasobach informacji. Pandemia w naszym kraju zdecydowanie przyspieszyła proces transformacji cyfrowej firm, które wcześniej zwlekały ze zmianą modelu zarządzania informacją. Obecnie otrzymujemy bardzo pozytywną informację zwrotną, przedsiębiorcy doceniają zalety pracy na cyfrowych zasobach danych i wynikającej z niej optymalizacji przeprowadzania różnorodnych procesów. Także fakt, iż nadal nie wiemy, czy pojawi się tzw. druga fala pandemii, sprawia, że biznes zaczął podchodzić do transformacji cyfrowej w sposób strategiczny. Jeśli chodzi o implementowane rozwiązania, które pozostaną w firmach na dłużej, z pewnością można wymienić narzędzia umożliwiające zdalny dostęp do informacji. Można tu wymienić platformy workflow, M-Files, eVault oraz sztuczną inteligencję InSight. Coraz bardziej istotne dla firm stają się również narzędzia związane z komunikacją. Wynika to z faktu, iż niemal 75% firm chce nadal pozostawić co najmniej część swoich pracowników na home office. Niewątpliwie wiele firm przeniesie swoje środowisko pracy do rozwiązań chmurowych. To z kolei sprawi, iż zagwarantowanie cyberbezpieczeństwa danych stanie się jednym z priorytetowych zadań działów IT. Wiele firm będzie takie procesy zlecać firmom eksperckim, co bezpośrednio przełoży się na rynek outsourcingu. Pandemia sprawiła także przyspieszenie rozwoju rozwiązań funkcjonujących w oparciu na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji.

Rozwój sieci 5G

REKLAMA

Istotnym bodźcem dla biznesu w kontekście wprowadzenia cyfrowego środowiska prowadzenia działalności będą także inwestycje Microsoft i Google w naszym kraju oraz coraz szybciej rozwijająca się sieć 5G. Nowa technologia ultraszybkiego przesyłu danych z pewnością zrewolucjonizuje branżę zarządzania danymi i otworzy dziesiątki nowych możliwości ich analizy oraz bieżącego wykorzystania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poza samymi rozwiązaniami technologicznymi, firmy zaczęły przykładać bardzo dużą uwagę do tzw. planów BCP, czyli planowanej ciągłości działania. Bardzo często pojawiają się tam zapisy poświęcone implementacji rozwiązań cyfrowych, dzięki którym możliwa jest bieżąca praca operacyjna, nawet w obliczu kolejnego lockdownu.

Sylwia Pyśkiewicz, CEO Iron Mountain Polska

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

REKLAMA

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA