Jak otworzyć sklep odzieżowy - biznesplan
REKLAMA
REKLAMA
1) Charakterystyka działalności
Nazwa: Świat mamy
Adres: Centrum Handlowe Zielona Ścieżka, Bielany, ul. Klonowa 28, 08-540 Warszawa
Nr tel. 22 888 88 88
Fax: 22 888 88 80
E-mail: biuro@swiatmamy.pl
Forma organizacyjno-prawna: firma jednoosobowa
Właściciel: Małgorzata Kowalska
Data rozpoczęcia działalności: 1 czerwca 2011 r.
Opis prowadzonej działalności: sprzedaż wygodnej, dobrej jakościowo i modnej odzieży dla kobiet w ciąży, w asortymencie będą również akcesoria, kosmetyki i bielizna dla mam itp.
Nieruchomości: lokal wynajmowany w centrum handlowym w Warszawie, lokal wynajęty po likwidacji innego sklepu.
REKLAMA
Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych
Zobacz: Jak założyć własną firmę?
2) Cel biznesplanu
W sklepie będą sprzedawane akcesoria oraz ubrania ciążowe i poporodowe. Celem jest dotarcie do nowoczesnych kobiet w ciąży i odpowiedź na ich potrzeby wygodnego, a zarazem modnego sposobu ubierania się. Na tego typu ofertę zapotrzebowanie jest coraz większe w dużych miastach, w których kobiety spodziewające się dzieci chcą aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym, społecznym, kulturowym i towarzyskim. Celem jest też nieustanne poszerzanie oferty produktowej, wprowadzanie nowych trendów będących odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony klientek.
W ramach działalności sklepu byłaby też możliwość wypożyczania strojów do sesji magazynów modowych.
Moim celem indywidualnym jest rozwijanie sieci butików, zaspokajanie potrzeb klientek i wypracowywanie zysków.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Za długie zawieszenie działalności skutkuje wykreśleniem z CEIDG
3) Analiza otoczenia
Grupa docelowa:
Klientki można podzielić na 2 grupy:
- kobiety w ciąży;
- kobiety po porodzie.
Wykształcenie i wiek: nie mają znaczenia.
Oferta jest skierowana do kobiet w ciąży mieszkających raczej w większych miastach, zarówno czynnych, jak i biernych zawodowo, które chcą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Ponadto część produktów jest przeznaczona dla kobiet tuż po porodzie, ale znajdą się również akcesoria niezbędne przyszłej mamie przed porodem.
Dostawcy (producenci odzieży ciążowej):
Haltex
Nivena
Eliasa
Rose Style
Sawana
QBA
Gregx
4) Plan organizacyjny
Lokal przeznaczony na butik został wynajęty na okres 3 lat. W umowie znalazła się klauzula zapewniająca mi pierwszeństwo do kolejnego okresu wynajmu. Zamierzam korzystać z usług firmy dostawczej transportującej artykuły od producenta, firmy serwisującej sklep od strony technicznej oraz firmy księgowej.
5) Plan techniczny
Wyposażenie sklepu odzieżowego:
- lustra;
- meble kasowe;
- meble sklepowe: konstrukcje ścienne, półki, konstrukcje metalowe stojące, wiszące;
- manekiny;
- wieszaki;
- pufy przy przymierzalniach;
- bramki antykradzieżowe;
- komputery kasowe;
- drukarki fiskalne;
- skanery;
- terminale;
- urządzenia do zdejmowania zabezpieczeń antykradzieżowych;
Polecamy: Jak założyć firmę
6) Ocena rynku i konkurencja
REKLAMA
Rynek w Polsce pod względem mody ciążowej jest średnio rozwinięty (głównie sprzedaż internetowa). W Polsce nie ma zbyt dużo sklepów nastawionych na sprzedaż wyłącznie odzieży ciążowej, w większych miastach w centrach handlowych istnieją pewne działy w obrębie powierzchni sklepów z odzieżą zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Brak globalnego nastawienia na indywiduum, jakim jest niewątpliwie kobieta w ciąży.
I nie jest to alienowanie kobiet w tym stanie, lecz wyjście im naprzeciw i zaoferowanie starannie dobranego i najwyższej jakości produktu. Te klientki oczekują wręcz profesjonalnego, cierpliwego, pomocnego, a jednocześnie odpowiednio psychologicznie przygotowanego personelu do pracy z takim klientem.
7) Plan marketingowy
Zamierzam tylko na początek przed otwarciem zainwestować w reklamę prasową, aby poinformować potencjalne klientki o rozwoju nowej sieci sklepów z branży odzieżowej.
Oczywiście zostanie też stworzona strona internetowa, na której oprócz prezentacji kolekcji na kolejne sezony będzie też prowadzona sprzedaż wysyłkowa, a także forum dla mam i kobiet w ciąży, na którym kobiety będą się mogły podzielić swoimi spostrzeżeniami, problemami, a jednocześnie uzyskać poradę.
Z czasem po wypozycjonowaniu się marki na rynku produkt sam się obroni, a najlepszą reklamą będzie zadowolenie klientek zarówno z jakości, stylu, wzoru strojów, jak również z profesjonalnej, miłej, otwartej i służącej radą obsługi.
Dewizą będzie zyskanie zaufania do marki ze strony węższego grona wiernych klientek (niż masowego odbiorcy), przekazujących informacje o tym butiku innym swoim znajomym za pomocą różnych kanałów komunikacji.
Na początek zostaną też zorganizowane drobne akcje promocyjne, które z pewnością zachęcą klientki do kolejnych wizyt.
8) Plan finansowy
Do biznesplanu trzeba dołączyć szczegółowy plan finansowy, który przedstawiać będzie prognozę kosztów, inwestycji, przychodów powstającej firmy, np.:
Na rozkręcenie tej działalności dysponuję własnymi środkami w wysokości 70 tys. PLN. Zamierzam zaciągnąć kredyt, ubiegam się też o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Liczę na uzyskanie z obu źródeł ok. 50 tys. złotych.
Koszty związane z prowadzeniem działalności:
- koszty remontu - 8 tyś. zł
- koszty urządzenia pomieszczenia (meble na sali sprzedaży, lustra, komputer, oprogramowanie, kasa fiskalna) - 22 tyś. zł
- opłaty za wodę, energię, telefon -1,5 tyś. zł
- samochód - 40 tyś. zł
- promocja i reklama - 10 tyś. zł
RAZEM - 81,5 tyś. zł
Pozostałe środki - zakup towaru.
Spodziewane miesięczne przychody ze sprzedaży - 25 tyś. zł
Spodziewane miesięczne koszty (w tym wynagrodzenia pracowników, opłaty, inne)- 15 tys. zł
9) Analiza mocnych i słabych stron przedsięwzięcia
Mocne strony:
- dobra lokalizacja sklepu: w dużym mieście, w centrum handlowym na parterze vis-à-vis wejścia głównego;
- zapotrzebowanie na oferowane usługi ze strony klientek;
- mała ilość tego typu butików na rynku;
- kompleksowość oferty (od odzieży ciążowej, bielizny, akcesoriów i kosmetyków dla mam; kobiety w ciąży będą mogły kupić tu wszystko, co potrzebne na czas do porodu i po porodzie – bieliznę dla karmiących i wszystkie te rzeczy, które są potrzebne do szpitala);
- atrakcyjne promocje;
- profesjonalna obsługa;
- doradzanie klientom;
- sklep jest otwarty od pon. do sob. w godzinach 10.00-22.00 oraz w ndz. i święta w godz. 10.00-21.00.
Słabe strony:
- lokal wymaga remontu po poprzednim najemcy, duże koszty związane z otwarciem butiku;
10) Plan strategiczny
REKLAMA
Planuję intensywny rozwój sklepu w ciągu najbliższego roku, wkroczenie do kolejnego większego centrum handlowego w Warszawie, a w kolejnych latach perspektywa ekspansji na inne aglomeracje w Polsce, w których popyt na tego typu odzież, jak i świadomość kobiet co do odpowiedniej jakości tej oferty produktowej jest zdecydowanie większa w dużych miastach. Kobiety te są nastawione nie tylko na funkcjonalność odzieży, ale i aspekt „bycia modną”.
Wsparciem dla ekspansji będą:
- zatrudnianie personelu z odpowiednim przeszkoleniem psychologicznym, konsultantek do pomocy w wyborze odpowiedniej bielizny ciążowej, doradcy w zakresie informacji poporodowych i przedporodowych (np. szkoły rodzenia itp.);
- podłączenie do Internetu, utworzenie strony WWW oraz rozwój sprzedaży w Internecie;
- wyodrębnienie w przestrzeni sklepowej części z bielizną ciążową oraz kącika poradniczego dla mam.
11) Pracownicy
Na początek zamierzam zatrudnić 4 osoby w systemie zmianowym (2 osoby na jednej zmianie) do sprzedaży bezpośredniej: jedna będzie przebywać na sali sprzedaży, by mile powitać pojawiające się klientki i odpowiednio je przyjąć podczas transakcji przy kasach, natomiast druga osoba będzie pracować w strefie przymierzalni i pełnić funkcję doradczą w zakresie doboru odpowiedniego rozmiaru czy stylu dla konkretnej klientki.
Z czasem zostanie zatrudniona jeszcze jedna osoba do kącika dla przyszłych mam, która będzie pełnić funkcję konsultacyjną na temat szkół rodzenia czy na przykład zajęć na basenie dla niemowląt. To jest teraz bardzo modne i kobiety szukają tych informacji.
Polecamy: Jak założyć second hand
W miarę wzrostu liczby klientek oprócz sprzedaży bezpośredniej zostanie też wdrożona sprzedaż internetowa, za którą będzie odpowiedzialna nowo zatrudniona osoba.
Podczas rekrutacji szczególny nacisk zostanie położony na: profesjonalne wykształcenie (również psychologiczno-medyczne w przypadku doradcy dla mam), miła aparycja, otwartość, komunikatywność, chęć zrozumienia potrzeb szczególnego typu klienta i umiejętność pomocy, odpowiedzi na te oczekiwania.
Pracownicy przejdą profesjonalne szkolenia z zakresu obsługi klienta, wdrożenia oferty produktowej, psychologii traktowania klientek. Szkolenia i pensje pracownicze będą stanowić duże koszty, nie zamierzam jednak oszczędzać w tej sferze, ponieważ wykwalifikowany i zadowolony pracownik to połowa sukcesu.
Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.