REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otworzyć sklep odzieżowy - biznesplan

Małgorzata Paluch
Jak otworzyć sklep odzieżowy - biznesplan
Jak otworzyć sklep odzieżowy - biznesplan

REKLAMA

REKLAMA

Otworzenie sklepu to nie lada przedsięwzięcie, tylko żeby je zrealizować, nie wystarczy dobry pomysł, trzeba jeszcze przygotować dobry – merytorycznie i finansowo – biznesplan. Zatem już dłużej nie zwlekaj!

1) Charakterystyka działalności

Nazwa: Świat mamy
Adres: Centrum Handlowe Zielona Ścieżka, Bielany, ul. Klonowa 28, 08-540 Warszawa
Nr tel. 22 888 88 88
Fax: 22 888 88 80
E-mail: biuro@swiatmamy.pl
Forma organizacyjno-prawna: firma jednoosobowa
Właściciel: Małgorzata Kowalska
Data rozpoczęcia działalności: 1 czerwca 2011 r.
Opis prowadzonej działalności: sprzedaż wygodnej, dobrej jakościowo i modnej odzieży dla kobiet w ciąży, w asortymencie będą również akcesoria, kosmetyki i bielizna dla mam itp.
Nieruchomości: lokal wynajmowany w centrum handlowym w Warszawie, lokal wynajęty po likwidacji innego sklepu.

REKLAMA

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

2) Cel biznesplanu

W sklepie będą sprzedawane akcesoria oraz ubrania ciążowe i poporodowe. Celem jest dotarcie do nowoczesnych kobiet w ciąży i odpowiedź na ich potrzeby wygodnego, a zarazem modnego sposobu ubierania się. Na tego typu ofertę zapotrzebowanie jest coraz większe w dużych miastach, w których kobiety spodziewające się dzieci chcą aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym, społecznym, kulturowym i towarzyskim. Celem jest też nieustanne poszerzanie oferty produktowej, wprowadzanie nowych trendów będących odpowiedzią na zapotrzebowanie ze strony klientek.

W ramach działalności sklepu byłaby też możliwość wypożyczania strojów do sesji magazynów modowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Moim celem indywidualnym jest rozwijanie sieci butików, zaspokajanie potrzeb klientek i wypracowywanie zysków.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Za długie zawieszenie działalności skutkuje wykreśleniem z CEIDG

3) Analiza otoczenia

Grupa docelowa:

Klientki można podzielić na 2 grupy:
- kobiety w ciąży;
- kobiety po porodzie.

Wykształcenie i wiek: nie mają znaczenia.

Oferta jest skierowana do kobiet w ciąży mieszkających raczej w większych miastach, zarówno czynnych, jak i biernych zawodowo, które chcą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Ponadto część produktów jest przeznaczona dla kobiet tuż po porodzie, ale znajdą się również akcesoria niezbędne przyszłej mamie przed porodem.

Dostawcy (producenci odzieży ciążowej):

Haltex
Nivena
Eliasa
Rose Style
Sawana
QBA
Gregx

4) Plan organizacyjny

Lokal przeznaczony na butik został wynajęty na okres 3 lat. W umowie znalazła się klauzula zapewniająca mi pierwszeństwo do kolejnego okresu wynajmu. Zamierzam korzystać z usług firmy dostawczej transportującej artykuły od producenta, firmy serwisującej sklep od strony technicznej oraz firmy księgowej.

5) Plan techniczny

Wyposażenie sklepu odzieżowego:
- lustra;
- meble kasowe;
- meble sklepowe: konstrukcje ścienne, półki, konstrukcje metalowe stojące, wiszące;
- manekiny;
- wieszaki;
- pufy przy przymierzalniach;
- bramki antykradzieżowe;
- komputery kasowe;
- drukarki fiskalne;
- skanery;
- terminale;
- urządzenia do zdejmowania zabezpieczeń antykradzieżowych;

Polecamy: Jak założyć firmę

6) Ocena rynku i konkurencja

REKLAMA

Rynek w Polsce pod względem mody ciążowej jest średnio rozwinięty (głównie sprzedaż internetowa). W Polsce nie ma zbyt dużo sklepów nastawionych na sprzedaż wyłącznie odzieży ciążowej, w większych miastach w centrach handlowych istnieją pewne działy w obrębie powierzchni sklepów z odzieżą zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i dzieci. Brak globalnego nastawienia na indywiduum, jakim jest niewątpliwie kobieta w ciąży. 

I nie jest to alienowanie kobiet w tym stanie, lecz wyjście im naprzeciw i zaoferowanie starannie dobranego i najwyższej jakości produktu. Te klientki oczekują wręcz profesjonalnego, cierpliwego, pomocnego, a jednocześnie odpowiednio psychologicznie przygotowanego personelu do pracy z takim klientem.

7) Plan marketingowy

Zamierzam tylko na początek przed otwarciem zainwestować w reklamę prasową, aby poinformować potencjalne klientki o rozwoju nowej sieci sklepów z branży odzieżowej.

Oczywiście zostanie też stworzona strona internetowa, na której oprócz prezentacji kolekcji na kolejne sezony będzie też prowadzona sprzedaż wysyłkowa, a także forum dla mam i kobiet w ciąży, na którym kobiety będą się mogły podzielić swoimi spostrzeżeniami, problemami, a jednocześnie uzyskać poradę.

Z czasem po wypozycjonowaniu się marki na rynku produkt sam się obroni, a najlepszą reklamą będzie zadowolenie klientek zarówno z jakości, stylu, wzoru strojów, jak również z profesjonalnej, miłej, otwartej i służącej radą obsługi.

Dewizą będzie zyskanie zaufania do marki ze strony węższego grona wiernych klientek (niż masowego odbiorcy), przekazujących informacje o tym butiku innym swoim znajomym za pomocą różnych kanałów komunikacji.
Na początek zostaną też zorganizowane drobne akcje promocyjne, które z pewnością zachęcą klientki do kolejnych wizyt.

8) Plan finansowy

Do biznesplanu trzeba dołączyć szczegółowy plan finansowy, który przedstawiać będzie prognozę kosztów, inwestycji, przychodów powstającej firmy, np.:

Na rozkręcenie tej działalności dysponuję własnymi środkami w wysokości 70 tys. PLN. Zamierzam zaciągnąć kredyt, ubiegam się też o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Liczę na uzyskanie z obu źródeł ok. 50 tys. złotych.

Koszty związane z prowadzeniem działalności:
- koszty remontu - 8 tyś. zł
- koszty urządzenia pomieszczenia (meble na sali sprzedaży, lustra, komputer, oprogramowanie, kasa fiskalna) - 22 tyś. zł
- opłaty za wodę, energię, telefon -1,5 tyś. zł
- samochód - 40 tyś. zł
- promocja i reklama - 10 tyś. zł

RAZEM - 81,5 tyś. zł

Pozostałe środki - zakup towaru.

Spodziewane miesięczne przychody ze sprzedaży - 25 tyś. zł
Spodziewane miesięczne koszty (w tym wynagrodzenia pracowników, opłaty, inne)- 15 tys. zł

9) Analiza mocnych i słabych stron przedsięwzięcia

Mocne strony:

  • dobra lokalizacja sklepu: w dużym mieście, w centrum handlowym na parterze vis-à-vis wejścia głównego;
  • zapotrzebowanie na oferowane usługi ze strony klientek;
  • mała ilość tego typu butików na rynku;
  • kompleksowość oferty (od odzieży ciążowej, bielizny, akcesoriów i kosmetyków dla mam; kobiety w ciąży będą mogły kupić tu wszystko, co potrzebne na czas do porodu i po porodzie – bieliznę dla karmiących i wszystkie te rzeczy, które są potrzebne do szpitala);
  • atrakcyjne promocje;
  • profesjonalna obsługa;
  • doradzanie klientom;
  • sklep jest otwarty od pon. do sob. w godzinach 10.00-22.00 oraz w ndz. i święta w godz. 10.00-21.00.

Słabe strony:

  • lokal wymaga remontu po poprzednim najemcy, duże koszty związane z otwarciem butiku;

10) Plan strategiczny

REKLAMA

Planuję intensywny rozwój sklepu w ciągu najbliższego roku, wkroczenie do kolejnego większego centrum handlowego w Warszawie, a w kolejnych latach perspektywa ekspansji na inne aglomeracje w Polsce, w których popyt na tego typu odzież, jak i świadomość kobiet co do odpowiedniej jakości tej oferty produktowej jest zdecydowanie większa w dużych miastach. Kobiety te są nastawione nie tylko na funkcjonalność odzieży, ale i aspekt „bycia modną”.

Wsparciem dla ekspansji będą:
- zatrudnianie personelu z odpowiednim przeszkoleniem psychologicznym, konsultantek do pomocy w wyborze odpowiedniej bielizny ciążowej, doradcy w zakresie informacji poporodowych i przedporodowych (np. szkoły rodzenia itp.);
- podłączenie do Internetu, utworzenie strony WWW oraz rozwój sprzedaży w Internecie;
- wyodrębnienie w przestrzeni sklepowej części z bielizną ciążową oraz kącika poradniczego dla mam.

11) Pracownicy

Na początek zamierzam zatrudnić 4 osoby w systemie zmianowym (2 osoby na jednej zmianie) do sprzedaży bezpośredniej: jedna będzie przebywać na sali sprzedaży, by mile powitać pojawiające się klientki i odpowiednio je przyjąć podczas transakcji przy kasach, natomiast druga osoba będzie pracować w strefie przymierzalni i pełnić funkcję doradczą w zakresie doboru odpowiedniego rozmiaru czy stylu dla konkretnej klientki.

Z czasem zostanie zatrudniona jeszcze jedna osoba do kącika dla przyszłych mam, która będzie pełnić funkcję konsultacyjną na temat szkół rodzenia czy na przykład zajęć na basenie dla niemowląt. To jest teraz bardzo modne i kobiety szukają tych informacji.

Polecamy: Jak założyć second hand

W miarę wzrostu liczby klientek oprócz sprzedaży bezpośredniej zostanie też wdrożona sprzedaż internetowa, za którą będzie odpowiedzialna nowo zatrudniona osoba.

Podczas rekrutacji szczególny nacisk zostanie położony na: profesjonalne wykształcenie (również psychologiczno-medyczne w przypadku doradcy dla mam), miła aparycja, otwartość, komunikatywność, chęć zrozumienia potrzeb szczególnego typu klienta i umiejętność pomocy, odpowiedzi na te oczekiwania.

Pracownicy przejdą profesjonalne szkolenia z zakresu obsługi klienta, wdrożenia oferty produktowej, psychologii traktowania klientek. Szkolenia i pensje pracownicze będą stanowić duże koszty, nie zamierzam jednak oszczędzać w tej sferze, ponieważ wykwalifikowany i zadowolony pracownik to połowa sukcesu.

 Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA