REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Umowa użyczenia
Umowa użyczenia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa użyczenia jest jedną z najczęściej zawieranych umów w praktyce choć nie każdy o tym wie. Bardzo często bowiem umowa użyczenia mylona jest z umową pożyczki. „Pożyczając” książkę czy zegarek zawieramy tak naprawdę umowę użyczenia, w konsekwencji użyczamy książki czy zegarka.

Umowa użyczenia jest umową nazwaną znajdującą swoje szczegółowe uregulowanie w art. 710 – 719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 ).

REKLAMA

Definicja

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia jest umową jednostronnie zobowiązującą w której biorący korzysta z rzeczy cudzej w sposób określony przez użyczającego. Świadczeniu Użyczającego nie odpowiada świadczenie Biorącego, bowiem nie jest on zobowiązany do żadnych świadczeń – nie jest zatem to umowa wzajemna [1]. Jak wynika z powyższej definicji umowa użyczenia jest umową nieodpłatną. Celem umowy użyczenia jest niesienie bezinteresownej pomocy osobie, która tej pomocy oczekuje[2].

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Forma

Zawarcie umowy użyczenia nie jest uzależnione od zachowania formy szczególnej. Może zostać zawarta w dowolny sposób m.in. pisemny, ustny, dorozumiany. Dla celów dowodowych zalecam aby strony zawarły umowę w formie pisemnej.

Umowa użyczenia lokalu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strony umowy

Użyczający – podmiot zobowiązujący się zezwolić na bezpłatne używanie rzeczy,

Biorący – podmiot używający rzeczy.

Umowa użyczenia samochodu

Sposób używania

Strony w umowie użyczenia powinny precyzyjnie określić sposób używania rzeczy. Gdyby jednak takiego ustalenia nie dokonały biorący może rzeczy używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu. Przepisy regulujące umowę użyczenia wskazują, iż bez zgody użyczającego biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania. Umowa użyczenia nie uprawnia Biorącego do oddania rzeczy użyczonej do używania przez osoby trzeciej chyba, że taki zapis (zezwalający) wynika bezpośrednio z umowy.

Jak prawidłowo zawierać umowy?

Czas trwania umowy

Jeżeli umowa użyczenia została zawarta na czas oznaczony użyczenie kończy się z nadejściem umówionego terminu. Jeżeli umowa użyczenia została zawarta na czas nie oznaczony, użyczenie kończy się, gdy Biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł ten użytek uczynić.

Przepisy kodeksu cywilnego dopuszczają przedwczesne zakończenie umowy użyczenia, sytuacji, w której biorący używa rzecz:

- w sposób sprzeczny z umową, właściwościami lub przeznaczeniem rzeczy albo

- powierza rzecz bez upoważnienia innej osobie

- a także wtedy gdy rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów, których nie przewidywał przy zawarciu umowy

Żądanie zwrotu rzeczy przed upływem terminu zakończenia użyczenia, w przepisanych prawem okolicznościach jest niezależna od tego, czy umowa została zawarta na czas oznaczony czy nieoznaczony.

Samozatrudnienie a zawarcie umowy o współpracę

Wady rzeczy użyczonej

Niekiedy może okazać się, że rzecz użyczona ma wady. W takiej sytuacji, użyczający obowiązany jest do naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o nich. Przepisu powyższego nie stosuje się, gdy biorący mógł wadę z łatwością zauważyć. Aby można było zatem mówić o odpowiedzialności użyczającego musi istnieć związek przyczynowy między brakiem informacji o wadliwości rzeczy a szkodą. Użyczający chcąc zatem uwolnić się od odpowiedzialności musi poinformować biorącego do używania o wadliwości rzeczy. W piśmiennictwie przyjmuje się, że  zawiadomienie biorącego o wadliwości przedmiotu umowy, jako okoliczność zwalniająca użyczającego od odpowiedzialności, może być skutecznie tak długo zgłoszone, jak długo wadliwy przedmiot umowy nie wyrządzi szkody. Może ono zatem nastąpić także już po wydaniu przedmiotu umowy[3].


Odpowiedzialność

Biorący do używania jest odpowiedzialny za przypadkową utratę lub uszkodzenie rzeczy (casus mixtus), jeżeli jej używa w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, albo gdy nie będąc do tego upoważniony przez umowę ani zmuszony przez okoliczności powierza rzecz innej osobie, a rzecz nie byłaby uległa utracie lub uszkodzeniu, gdyby jej używał w sposób właściwy albo gdyby ją zachował u siebie. Ciężar udowodnienia okoliczności uzasadniających odpowiedzialność biorącego spoczywa na użyczającym.

Kto ponosi odpowiedzialność za działania naprawcze?

Przedawnienie

REKLAMA

Roszczenie użyczającego przeciwko biorącemu do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie rzeczy, jak również roszczenia biorącego do używania przeciwko użyczającemu o zwrot nakładów na rzecz oraz o naprawienie szkody poniesionej wskutek wad rzeczy przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

Przepis ten stanowi lex specialis w stosunku do terminów przedawnienia wskazanych w treści art. 118 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.

Terminy przedawnienia roszczeń majątkowych

Zakończenie umowy użyczenia

Po zakończeniu użyczenia biorący do używania lub osoba trzecia, której biorący powierzył rzecz do używania, obowiązani są zwrócić użyczającemu rzecz w stanie nie pogorszonym. Biorący nie ponosi jednak odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania. Użyczający musi się zatem liczyć z pogorszeniem rzeczy, nawet wynikłym z procesu upływu czasu.

Umowa użyczenia nie jest umową pożyczki. Pomimo tego, że w życiu codziennym pojęcia te stosowane są zamiennie rządzą się one odrębnymi przepisami.



[1]          Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 03.12.2009 r., sygn. II CSK 550/09

[2]             Kidyba A. (red.), Gawlik Z., Janiak A., Kopaczyńska-Pieczniak K., Kozieł G., Niezbecka E., Sokołowski T., Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania - część szczególna, LEX 2010.

[3]             Ibidem.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA