REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wierzyciel, Strefa euro

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia i właściwość sądu

Wniosek o udzielenie zabezpieczenie musi spełniać wymagania stawiane pismom procesowym i zawierać wskazanie sposobu zabezpieczenia oraz okoliczności uzasadniających wniosek. Wniosek powinien być złożony do Sądu właściwego wg miejsca zamieszkania pozwanego.

Jakie osoby są uprawnione do uzyskanie zabezpieczenia roszczeń?

W każdej sprawie cywilnej, która jest lub będzie rozpoznawana przez sąd lub sąd polubowny, strona może domagać się udzielenie zabezpieczenia roszczeń, których dochodzi przed sądem lub których zamierza dochodzić.

Cel postępowania zabezpieczającego

Celem prowadzenia postępowania zabezpieczającego jest zabezpieczenie interesów strony, która prowadzi lub zamierza prowadzić postępowania sądowe przeciwko określonemu podmiotowi (osobie fizycznej lub prawnej), aby nie okazało się, że mimo uzyskania korzystnego wyroku w sprawie, wykonanie tego wyroku nie będzie możliwe lub będzie znacznie utrudnione.

Wierzyciel nie chce przyjąć świadczenia? Co powinien zrobić dłużnik?

Wydawać by się mogło, że wskazanie na liczne próby spełnienia świadczenie są wystarczające do tego aby można było stwierdzić, że twoje zobowiązanie zostało spełnione. Niestety, w świetle prawa zachowanie takie nie spełnia przesłanki do uznania, że jesteś zwolniony z obowiązku spełnienia świadczenia.

REKLAMA

Na czym polega umowa faktoringu?

Podstawą umowy faktoringu jest zakup wierzytelności przedsiębiorcy przez faktora w zamian za kwotę odpowiadającą ich wartości, ale pomniejszoną z reguły o prowizję faktora.

Czy wierzyciel ma prawo wyboru komornika?

Wyroki Sądowe, a także inne orzeczenia Sądu (postanowienia, ugody, nakazy zapłaty) egzekwowane są przez komorników sądowych tj. komorników działających przy określonym sądzie rejonowym. W określonych sytuacjach wierzyciel może dokonać samodzielnego wyboru komornika.

Odpowiedzialność za długi pełnoletniego dziecka

Czy w przypadku długów pełnoletniego dziecka rodzice za nie odpowiadają? Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu cywilnego rodzice nie odpowiadają za długi zaciągnięte przez dziecko.

Odpowiedzialność spadkobiercy wobec wierzycieli spadkodawcy

Rok temu zmarł mój ojciec. Szybko okazało się, że miał długi. Teraz wierzyciele dzwonią do mnie i żądają spłaty zobowiązań zaciągniętych przez mojego ojca. Jestem jedyną osobą, która odziedziczyła spadek po ojcu, gdyż matka już nie żyje, a ja nie miałem rodzeństwa. Czy muszę spłacać długi ojca i czy postępowanie wierzycieli jest prawidłowe i zgodne z prawem.

REKLAMA

Nie stawiajmy krzyżyka na euro

Jeszcze nie tak dawno stawiano krzyżyk na dolarze. Teraz przyszedł czas na euro. I w jednym, i w drugim przypadku na pisanie epitafium jest chyba nieco zbyt wcześnie. Trzeba zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji, jednak należy mieć też świadomość różnicy między medialną retoryką a realną oceną rzeczywistości.

System INTRASTAT - czyli nie ma ceł ale trzeba informować o obrocie towarowym między krajami UE

Przedsiębiorcy dokonujący importu i eksportu towarów z krajami UE mają obowiązki informacyjne związane z funkcjonowaniem systemu INTRASTAT.

Tanie kredyty w euro

Im więcej mówi się o wejściu Polski do strefy euro, tym więcej banków wprowadza promocje kredytów we wspólnej walucie. Kredyty w euro stają się bardziej bezpieczne. Od początku 2010 roku dwa banki ponownie wprowadziły do oferty kredyty hipoteczne w euro, a kilka innych obniżyło marże.

Kurs centralny euro w ERM II

Wejście Polski do strefy euro musi być poprzedzone dwuletnim przebywaniem w mechanizmie ERM II, w którym kurs euro będzie mógł się odchylać o 15% od ustalonego kursu centralnego.

Strefa euro

Strefa euro – jest to grupa państw w których obowiązuje wspólna waluta – euro. Jako waluta obiegowa euro funkcjonuje od 1 stycznia 2002 r.

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do wprowadzenia euro

Na początku grudnia 2009 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. euro, który ma zapewnić skuteczne i płynne wprowadzenie wspólnej waluty.

Jak wygląda procedura wejścia do strefy euro

Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, przed przystąpieniem do strefy euro Polska powinna najpierw przystąpić do ERM2 i przebywać w nim przez dwa lata.

Znaczenie wprowadzenia euro w Polsce

Wprowadzenie wspólnej waluty ma szczególne znaczenie dla firm prowadzących działalność na rynku międzynarodowym, spowoduje zmniejszenie kosztów transakcyjnych i kosztów zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym.

Kredyty złotowe po wstąpieniu do strefy euro trzeba będzie aneksować

Zastąpienie złotego wspólną walutą wymagało będzie wprowadzenia zmian w umowach kredytów hipotecznych w złotych. Halina Wasilewska Trenkner, podczas czatu poświęconego wstąpieniu Polski do strefy euro prowadzonego na stronach Forsal.pl, odpowiadała również na pytania kredytobiorców.

Strefa euro a Unia Europejska

Według postanowień Traktatu z Maastricht, wszystkie kraje Unii Europejskiej powinny dążyć do spełnienia kryteriów zbieżności i wprowadzenia wspólnej waluty, jedynie Wielka Brytania i Dania będą mogły pozostać przy swoich walutach narodowych.

Kursy walut narodowych krajów strefy euro

Od 1 stycznia 1999 pierwsze w pierwszych 11 państwach strefy euro wprowadzono sztywne kursy wymiany walut narodowych wobec wspólnej waluty.

Kto mógł wprowadzić euro

Unia walutowa, która jest główną częścią Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW), zaczęła funkcjonować 1 stycznia 1999 r. w momencie wprowadzenia euro do obiegu bezgotówkowego. Kraje zainteresowane przyjęciem wspólnej waluty musiały spełnić określone warunki, czyli tzw. kryteria zbieżności.

Co stanie się z ratami kredytów po wejściu do strefy euro

Kredytobiorcy już zaczynają się zastanawiać, jak wyglądać będą raty ich kredytów po wejściu naszego kraju do strefy euro. Najważniejsze mogą okazać się dla nich zmiany kursów walut.

REKLAMA