REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Silnik, Gaz

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

URE: Taryfa największego sprzedawcy gazu PGNiG OD spada o ponad 20%

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w piątek spadek o 20,5 proc. taryfy największego sprzedawcy gazu - spółki PGNiG Obrót Detaliczny z Grupy Orlen. Obniżka taryfy nie ma znaczenia dla odbiorców z niej korzystających, cena gazu jest zamrożona ustawowo.

Gaz na europejskim rynku tanieje w granicach 2 proc.

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF w czwartek 9 lutego spadają w granicach 2 proc. Wyceny kontraktów na najbliższe miesiące utrzymują się poniżej 55 euro za MWh.

Gaz na europejskim rynku bez większych zmian

Ceny gazu w holenderskim hubie TTF w poniedziałek 6 lutego  nie notują większych zmian. Wyceny kontraktów na najbliższe miesiące utrzymują się poniżej 60 euro za MWh.

Północna Izba Gospodarcza: Gastronomia tez potrzebuje zamrożenia cen gazu

Gastronomia jest najbardziej prądochłonną i gazochłonną działalnością w sektorze MŚP. Kuchenki, lodówki, ogrzewanie, przetwarzanie. Tutaj mamy pracę bez przerwy. Nie rozumiemy dlaczego Rząd RP nie poszedł krok dalej i nie pomógł tym, którzy pomocy tak bardzo potrzebują – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

REKLAMA

Gaz ziemny drożeje

We wtorek 31 stycznia przed godz. 10 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na marzec podrożał o 8,59 proc., do 59.85 euro za MWh, a w kontraktach na kwiecień o 7,88 proc., do 60,60 euro za MWh. W kontraktach majowych gaz był droższy o 8,03 proc., z ceną 60,875 euro za MWh.

Ceny gazu w spadają

Cena gazu ziemnego w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty spadała w poniedziałek 30 stycznia około godziny 17.15 o 1,4 proc. do 54,65 euro za MWh. Spadała też jego cena w kontraktach na marzec - o 0,91 proc. do 54,95 euro za MWh.

Gaz ziemny tanieje

W poniedziałek 30 stycznia po godz. 9.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty tanieje o 1,21 proc., do 54,75 euro za MWh. Spada również jego cena w kontraktach na marzec o 0,46 proc. do 55,19 euro za MWh.

Gaz na rynku europejskim zdrożał

W piątek 27 stycznia po południu gaz ziemny w holenderskim hubie TTF drożał o ponad 2 proc. Kontrakty na luty i marzec były wyceniane na ponad 56 euro za MWh.

REKLAMA

Minister Moskwa: nasze magazyny gazu - napełnione w ok. 90 proc.

Nasze magazyny gazu ciągle są napełnione w ok. 90 proc. - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Gazu dzisiaj mamy w nadmiarze - dodała.

Gazu w UE może zabraknąć. Bruksela określiła strategię długoterminową

Przez dwa kolejne lata Europa może mieć problemy ze zdobyciem LNG w miejsce gazu z Rosji, a w Polsce powinno się przemyśleć plany budowy nowych elektrowni gazowych - to główne wnioski raportu o oddziaływaniu czynników geopolitycznych na wykorzystanie gazu w UE.

Gaz drożeje do ponad 65 euro za MWh

W czwartek 19 stycznia po godz. 9.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na luty drożeje o 5,48 proc., do 65,09 euro za MWh., a w kontraktach na marzec - o 5,6 proc., do 65,5 euro za MWh.

PGNiG Obrót Detaliczny obniża ceny gazu dla sektora MŚP

PGNiG Obrót Detaliczny od 18 stycznia obniża ceny gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw, które rozliczają się w oparciu o cennik "Gaz dla Biznesu" - podała w środę spółka. Obniżka wyniesie 150 zł/MWh, czyli ponad 19 proc. mniej - dodano.

Gaz zakładnikiem geopolityki

W obliczu wojny w Ukrainie oraz mając na uwadze fakt, że wciąż ponad 70% energii elektrycznej w Polsce pochodzi z węgla, problematyka wykorzystania gazu jako paliwa przejściowego w energetyce jest dziś tematem niezwykle palącym.

KE zatwierdziła polski program o wartości 3 mld euro na wsparcie firm działających na polskim rynku gazu

Zatwierdziliśmy polski program o wartości 3 mld euro na wsparcie firm działających na polskim rynku gazu w kontekście wojny Rosji z Ukrainą - podała w czwartek Komisja Europejska.

Gaz ziemny tanieje do 111,5 euro za MWh

W poniedziałek 19 grudnia około godz. 9.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 3,42 proc., do 111,15 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 3,99 proc., do 111,95 euro za MWh.

Gaz ziemny tanieje do 132,7 euro za MWh

W środę 14 grudnia ok. godz. 9. gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 3,5 proc., do 132,7 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 3,39 proc., do 134 euro za MWh.

Unijna komisarz ds. energii wzywa do kompromisu w sprawie limitu cenowego na gaz

Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson wezwała we wtorek kraje członkowskie UE do "elastyczności" w sprawie limitu cenowego na gaz. Tego dnia w Brukseli odbywa się nadzwyczajne posiedzenie ministrów UE odpowiedzialnych w swoich rządach za energetykę. Po raz kolejny spotykają się oni, żeby spróbować uzgodnić pułap cen na gaz.

Gaz ziemny tanieje do 136,5 euro za MWh

We wtorek 13 grudnia przed godz. 9 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 0,06 proc., do 136,5 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 0,38 proc., do 137,46 euro za MWh.

Gaz ziemny tanieje do 132 euro za MWh

W poniedziałek 12 grudnia po godz. 9 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 5,11 proc., do 132 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty o 5,89 proc., do 132,13 euro za MWh.

Gaz ziemny tanieje do 138,15 euro za MWh

W piątek 9 grudnia ok. godz. 10 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 0,53 proc., do 138,15 euro za MWh. Spadają też notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty - o 0,99 proc., do 138,19 euro za MWh.

Gaz ziemny drożeje do 156 euro za MWh

W czwartek 8 grudnia po godz. 9 rano gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych drożeje o 4,56 proc., do 156,05 euro za MWh. Rosną też notowania gazu ziemnego z dostawą w lutym 2023 r. - o 4,15 proc., do 156,26 euro za MWh.

Gaz z dostawą w styczniu kosztuje na giełdzie blisko 140 euro za MWh

W holenderskim hubie TTF ceny kontraktów na dostawę gazu ziemnego w styczniu 2023 r. rosną we wtorek rano 6 grudnia o niemal 3 proc. do 138,5 euro za MWh.

Gaz ziemny tanieje do 136 euro za MWh

W czwartek 2 grudnia po godz. 9 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych tanieje o 2,33 proc., do 136 euro za MWh. Notowania gazu ziemnego w kontraktach na luty spadają o 2,32 proc., do 137 euro za MWh.

Gaz ziemny drożeje do 144,9 euro za MWh

W środę 30 listopada po godz. 17.30 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych drożeje o 6,41 proc., do 144,9 euro za MWh. Rośnie również cena gazu ziemnego w kontraktach na luty - o 6,52 proc., do 145,8 euro za MWh.

Trudna sytuacja na rynku nawozów, bo gaz jest drogi

Sytuacja na rynku nawozów jest trudna, ze względu na wysokie ceny gazu na rynkach światowych. Cena tego surowca stanowi 80 proc. kosztów produkcji - mówił w środę na posiedzeniu komisji wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.

Gaz-System: gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

30 listopada tego roku gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m sześciennych gazu rocznie - poinformował w środowym komunikacie Gaz-System.

Gaz ziemny drożeje w granicach 0,25-1,02 proc.

W środę rano 30 listopada gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach styczniowych drożeje o 0,25 proc., do 136,50 euro za MWh. Rośnie również cena gazu ziemnego w kontraktach lutowych o 1,02 proc.

Europa importuje drogą morską rekordową ilość rosyjskiego LNG

Europa importuje rekordową ilość rosyjskiego gazu drogą morską, co pokazuje, że nie pozbyła się ona całkowicie zależności od niego, nawet jeśli transport rurociągami został znacząco wstrzymany - zauważa we wtorek "Financial Times".

Początek światowego wyścigu o gaz skroplony

Światowy wyścig o dostęp do skroplonego gazu ziemnego (LNG) dopiero się rozpoczyna - ocenia we wtorek belgijski "De Standaard”. Dziennik informuje, że Chiny zawarły w ubiegłym tygodniu z Katarem najdłuższy w historii kontrakt na dostawę tego surowca.

Gaz ziemny we wtorek drożeje w granicach 1,5-2,6 proc.

Gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach grudniowych drożeje o 2,61 proc., do 126,50 euro za MWh. Rośnie również cena gazu ziemnego w kontraktach styczniowych o 2,63 proc. oraz lutowych - o 1,57 proc.

Gaz ziemny w poniedziałek rano tanieje

Gaz ziemny. W poniedziałek rano 28 listopada gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach grudniowych tanieje do 122,37 euro za MWh. Spadają też ceny gazu z dostawą w styczniu - do ok. 126,87 euro za MWh oraz lutym - do 128,44 MWh.

Gaz ziemny tanieje

Gaz ziemny. W piątek 25 listopada po godz. 17.25 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach grudniowych taniał do ok. 124,5 euro za MWh. Lekko spadały też ceny gazu z dostawą w styczniu - do ok. 130 euro za MWh.

Zamrożenie taryfy gazowej na poziomie z 2022 r. plus VAT, dodatek dla najuboższych

Zamrożenie taryfy gazowej. Rząd planuje zamrożenie w przyszłym roku taryfy gazowej na poziomie z tego roku wraz z podatkiem VAT, którego równowartość będzie mogła podlegać zwrotowi w przypadku, gdy dochód na osobę w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 2,1 tys. zł, a w gospodarstwie wieloosobowym - 1,5 tys. zł, poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Zaproponowany przez KE pułap cenowy na gaz to w dużej mierze iluzja

Po miesiącach oczekiwania Komisja Europejska w końcu przedstawiła swoją formalną propozycję pułapu cenowego na gaz, aby pomóc UE uniknąć wygórowanych cen energii w przyszłym roku; jasne jest jednak, że Bruksela nie chce z niego skorzystać - ocenia przedstawioną przez KE regulację brukselski portal Politico.

Wspólny rynek gazu w UE. Zakup i podział na wysokim szczeblu

Bruksela proponuje, aby zakup i podział gazu ziemnego stał się kwestią unijną. Rosyjskie błękitne paliwo to już przeszłość. Relacje energetyczne w nowych realiach.

Esperio: Zmiany ceny gazu w nadchodzącym okresie zimowym

Ceny gazu nadal rosną do nowego rekordu 239 euro za MWh we wrześniowych holenderskich kontraktach terminowych na gaz TTF. Co więcej, kontrakty terminowe, które mają zostać dostarczone między październikiem 2022 , a lutym 2023, dotarły do obszaru 242-246 euro i nadal rosną. Uważa się, że wszystkie ceny kontraktów terminowych na 2023 r. utrzymują się na stałym poziomie powyżej poziomu referencyjnego 200 euro, a ceny gazu mogą dalej wzrosnąć ze względu na globalny popyt i spadającą produkcję energii elektrycznej z elektrowni wodnych w Europie.

Węgiel, gaz i wakacje kredytowe – wpływ na rynek akcji i obligacji

Eksperci VIG/C-QUADRAT przyglądają się kluczowym wskaźnikom ekonomicznym, analizują wyniki spółek za II kwartał 2022 roku, prezentują z jakimi zagrożeniami zmierzy się polski rynek akcji oraz zastanawiają się czy to już „czas na obligacje”.

UE osiągnęła porozumienie ws. zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 proc.

Ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii we wtorek osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym.

Rosyjska agresja przedefiniuje globalny rynek węglowy

Rosyjska agresja przedefiniuje globalny rynek węglowy i uzależni świat od węgla. Pierwszą fazę globalnego kryzysu energetycznego wywołał niedobór gazu ziemnego, teraz nadchodzi kryzys węglowy - twierdzi Bloomberg

Obniżka cen gazu dla biznesu

PGNiG OD wprowadza kolejną obniżkę cen gazu dla biznesu, tym razem do 30 kwietnia br. o 15 proc. od cen określonych w cenniku w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 30 kwietnia 2022 r. - poinformował w piątek PGNiG Obrót Detaliczny.

USA i Niemcy - sankcje dotyczące gazociągu Nord Stream 2

USA i Niemcy uderzają sankcjami dotyczącymi gazociągu Nord Stream 2. To odpowiedź na agresję wobec Ukrainy.

Firma dostarczająca energię prosi klientów, by zrezygnowali z jej usług, bo zbankrutuje

Firma dostarczająca energię Enstroga prosi klientów, którzy ostatnio nie zgodzili się na podwyżkę stawek, aby dobrowolnie zrezygnowali z jej usług. Jeśli pozostaną klientami i nadal będą płacić niższe stawki za prąd i gaz, firma obawia się bankructwa.

Czy węgiel już nigdy nie będzie opłacalny? [VIDEO]

Polska musi odchodzić od węgla, ponieważ zgodziła się na coraz ambitniejszą politykę klimatyczną UE. Ta polityka narzuca na sektor energetyczny takie obciążenia, że węgiel nigdy już nie będzie się opłacał.

Ponad 300 mln złotych na rozwój gazownictwa

Tylko do 9 października można zgłaszać nowatorskie pomysły na rozwój polskiego sektora gazowego w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA. To konkurs dla przedsiębiorców i naukowców. Inicjatywę realizują Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) oraz Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Jak oszczędzać koszty na dostawach energii i gazu w przemyśle

Zarządzanie zakupami energii elektrycznej oraz gazu ziemnego niesie za sobą wiele wyzwań dla przedsiębiorstw, szczególnie gdy stanowią one duży udział w firmowych kosztach. Przy odpowiednim zarządzaniu i elastycznym modelu zakupowym przedsiębiorstwu uda się oszczędzić, jeśli umiejętnie wykorzysta zmienność rynku i wahania cen. Jak to zrobić?

Nowoczesne sposoby promocji technologii gazowych w XIX wieku

Pomimo oczywistej przewagi nad węglem technologie gazowe w XIX wieku wymagały intensywnej promocji. Branża gazownicza nie bała się niestandardowych form promocji.

Jaki jest związek gazomierzy z przeszłości z dzisiejszymi modelami sprzedaży?

Historia gazomierzy to nie tylko opowieść o sposobach liczenia objętości zużytego paliwa, to również proces rozwoju nowoczesnych modeli biznesowych. Związek gazomierzy z dzisiejszymi modelami sprzedaży to jeden z wątków Wirtualnego Muzeum Gazownictwa (WMG) – nowej, internetowej platformy edukacyjnej, dostępnej pod adresem www.wmgaz.pl.

Edukować o gazie? Wirtualne Muzeum Gazownictwa ma na to sposób

Żelazka i lokówki zasilane gazem, polscy wynalazcy i pionierzy nowoczesnego przemysłu, innowacyjne zastosowania gazu ziemnego w transporcie i energetyce – o tym wszystkim będzie edukować Wirtualne Muzeum Gazownictwa www.wmgaz.pl. Mecenasem projektu jest Polska Spółka Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG, a patronem honorowym – Premier Mateusz Morawiecki. Muzeum wystartowało 11 września 2019 roku.

Sposoby na tani gaz w Twojej firmie

Masz świetnie działający biznes? A może właśnie go rozkręcasz? Bez względu na to, na jakim jesteś etapie, warto sprawdzić sposoby na tani gaz w Twojej firmie.

Koncesja na wydobycie gazu łupkowego - zmiany w 2018 roku

Od 2018 roku mają wejść w życie przepisy ułatwiające postępowanie w związku z udzielaniem koncesji na poszukiwanie i wydobywanie gazu łupkowego. Nowelizacja ustawy wprowadza też przepis, który ułatwi przedłużanie koncesji na wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego.

REKLAMA