REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Edukować o gazie? Wirtualne Muzeum Gazownictwa ma na to sposób

Wirtualne Muzeum Gazownictwa
Wirtualne Muzeum Gazownictwa

REKLAMA

REKLAMA

Żelazka i lokówki zasilane gazem, polscy wynalazcy i pionierzy nowoczesnego przemysłu, innowacyjne zastosowania gazu ziemnego w transporcie i energetyce – o tym wszystkim będzie edukować Wirtualne Muzeum Gazownictwa www.wmgaz.pl. Mecenasem projektu jest Polska Spółka Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG, a patronem honorowym – Premier Mateusz Morawiecki. Muzeum wystartowało 11 września 2019 roku.

Wirtualne Muzeum Gazownictwa (WMG) to platforma wiedzy nie tylko o przeszłości, ale także teraźniejszości i przyszłości gazownictwa oraz gazu ziemnego. Jej podstawową zawartością są ilustrowane wystawy dotyczące początków gazowego światła i domowych sprzętów na gaz, pierwszych akcji promocyjnych zachęcających do zakupu oświetlenia i urządzeń gazowych, a nawet historii gazomierzy. WMG to również bogata baza ok. 150 eksponatów możliwych do wyszukania według kategorii, czasu powstania, producenta lub autora rozwiązania. Wśród nich znajdują się tak nietypowe obiekty, jak gazowe chłodziarki, żelazka i lokówki, bogata kolekcja gazomierzy czy elementy składowe klasycznej gazowni.

REKLAMA

Polecamy: Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych

Odwiedzający stronę będą mogli zapoznać się z biogramami wynalazców i przedsiębiorców zasłużonych dla rozwoju gazownictwa, artykułami i wywiadami z ekspertami WMG czy też gazową mapą Polski pokazującą m.in. ostatnie gazowe latarnie oświetlające miasta. Ważną część witryny stanowią także scenariusze lekcyjne dedykowane nauczycielom i uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Gotowe do wykorzystania konspekty zajęć wraz dodatkowymi materiałami pozwolą na opowieść o zagadnieniach związanych z gazem i gazownictwem z perspektywy historii, chemii czy geografii.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Bardzo się cieszę, że dzięki Polskiej Spółce Gazownictwa możemy otworzyć jedno z najciekawszych w Polsce, a z pewnością także w Europie muzeów. Wirtualne Muzeum Gazownictwa to platforma na miarę XXI wieku, w pełni wykorzystująca najnowocześniejsze środki techniczne i multimedialne, umożliwiająca podróż do świata, którego już nie ma. Jestem przekonany, że zwłaszcza dla młodych ludzi będzie to oferta bardzo atrakcyjna
w odbiorze, alternatywna dla tradycyjnych lekcji historii, a bogate zbiory muzeum, dostępne choćby w tablecie czy telefonie komórkowym, będą doskonałym przykładem łączenia tradycji z nowoczesnością
– napisał w specjalnym liście do uczestników wydarzenia Jacek Sasin, Wiceprezes Rady Ministrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mecenasem Wirtualnego Muzeum Gazownictwa jest Polska Spółka Gazownictwa (PSG) z Grupy Kapitałowej PGNiG.

REKLAMA

– PGNiG wspiera liczne inicjatywy służące polskiej nauce. Wirtualne Muzeum Gazownictwa to przykład wyjątkowej, nowoczesnej platformy informacyjno-edukacyjnej. Przeszłość gazu łączy się tutaj z przyszłością. Niewiele osób wie, że początkowo gaz, zwany świetlnym czy też węglowym powstawał w klasycznych gazowniach właśnie z węgla. Od początków XIX wieku latarnie gazowe rozświetlały kolejne miasta. Od lat 30. XIX wieku w domach na całym świecie pojawiały się pierwsze urządzenia na gaz – kuchenki, chłodziarki, grzejniki, piecyki. Upowszechnienie gazu było źródłem zmian nie tylko w życiu domowym, ale i społecznym. Nowe paliwo umożliwiło narodziny nowoczesnych miast. Cieszymy się, że wszystkie te informacje będą teraz dostępne w jednym miejscu dla każdej zainteresowanej osoby - powiedział Robert Perkowski, Wiceprezes Zarządu PGNiG ds. Operacyjnych.

Wirtualne Muzeum Gazownictwa to kolejny projekt edukacyjny Polskiej Spółki Gazownictwa, wpisujący się w strategię Grupy PGNiG. W ostatnim czasie z sukcesem zrealizowaliśmy kampanie „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” oraz „Gaz ziemny - pewnie i bezpiecznie”. To naturalne, że jako największy operator systemu dystrybucyjnego gazu nie tylko w Polsce, ale i Europie, realizujemy działania edukacyjne, które są skierowane do wszystkich Polaków. Gaz ziemny to ekologiczna alternatywa przyszłości. Chcemy więc informować o najważniejszych prognozach oraz innowacyjnych, przyszłych zastosowaniach błękitnego paliwa w energetyce i transporcie. Te treści to ważna składowa Wirtualnego Muzeum Gazownictwa – dodał Marian Żołyniak, Prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

Internetowy projekt pozwoli w przystępny i atrakcyjny sposób pokazać, jaką rolę upowszechnienie gazu spełniło w rozwoju społeczeństw w XIX i na początku XX wieku. Będzie również wskazywać, jakie znaczenie gaz ziemny może uzyskać w przyszłości.

Polska Spółka Gazownictwa to największa spółka Grupy Kapitałowej PGNiG. PSG jest największym operatorem systemu dystrybucyjnego gazu w Europie. Jej kluczowym zadaniem jest transport paliw gazowych za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej na terenie całego kraju, zarówno do odbiorców końcowych, jak i sieci innych operatorów lokalnych. Spółka zatrudnia ponad 11,5 tys. osób i dystrybuuje gaz poprzez 187 tys. km gazociągów.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA