REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Exit tax i opodatkowanie walut wirtualnych od 1 stycznia 2019

Rząd przyjął nowelizacje ustaw o PIT, CIT oraz Ordynacji podatkowej. Wprowadza ona tzw. exit tax, opodatkowanie walut wirtualnych, a także preferencyjne opodatkowanie dochodów wynikających z prawa własności intelektualnej.

JPK - przegląd zmian dla przedsiębiorców

Wysyłka danych w ramach wszystkich struktur JPK na wezwanie skarbówki to od tego roku obowiązek wszystkich firm rozliczających VAT. Można spodziewać się kolejnych zmian. Ministerstwo Finansów szykuje bowiem nową strukturę JPK, która wyeliminuje deklaracje VAT.

Duże zmiany w podatkach w 2019 r.

Tzw. exit tax od firm i osób fizycznych, które chcą się wynieść z Polski, opodatkowanie dochodów z obrotu kryptowalutami, 9-proc. CIT dla małych firm, czy nadanie nowych uprawnień KAS - zakłada m.in. kompleksowa zmiana w podatkach, którą zajmuje się rząd.

Exit tax od 2019 r. - czy zaszkodzi przedsiębiorcom?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie podatku exit tax od 2019 r. Według Pracodawców RP pośpiech jest w tym wypadku niewskazany.

REKLAMA

Rzecznik Praw Podatnika – nowa instytucja od 2020 r.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika. Ma on wzmocnić pozycję podatnika w stosunku do organów skarbowych.

Obligatoryjny split payment w niektórych branżach

Wiceminister finansów Paweł Gruza zapowiedział możliwość obligatoryjnego objęcia systemem split payment niektórych branż. Ma to dotknąć branż najbardziej narażonych na wyłudzenia podatku.

Kiedy można odliczyć VAT od zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia

Spółka (podatnik VAT czynny) w ramach prowadzonej działalności dokonuje m.in. zakupu towarów w kraju objętych mechanizmem odwróconego obciążenia (tj. transakcji, w stosunku do których podmiotem zobowiązanym do rozliczenia VAT jest nabywca). Nabywane w mechanizmie odwróconego obciążenia towary są wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Spółce przysługuje zatem pełne prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu tych zakupów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia.

2 tys. zł za interpretację podatkową uderzy w przedsiębiorców

W nowej Ordynacji podatkowej proponowana jest opłata 2 tys. zł. za interpretacje podatkową w skomplikowanej sprawie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan utrudni to firmom dostęp do interpretacji przepisów.

REKLAMA

Nowy Jednolity Plik Kontrolny - JPK_VDEK od 2019 r.

JPK_VDEK to nowa struktura jednolitego pliku kontrolnego, którą przedsiębiorcy złożą w przyszłym roku fiskusowi.

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą w leasingu

Ministerstwo Finansów w wywiadach prasowych swoich przedstawicieli i poprzez wydany 13 czerwca 2018 r. komunikat „3xP w praktyce – kolejne uproszczenia podatkowe” zapowiedziało rozpoczęcie prac nad modyfikacją przepisów podatkowych szczególnie uciążliwych dla przedsiębiorców. Niemniej, nie wszystkie spośród proponowanych przez fiskusa pomysłów zmian w przepisach podatkowych wydają się korzystne dla podatników. W szczególności, Ministerstwo Finansów ma zamiar znowelizować przepisy ustaw o podatkach dochodowych odnośnie kosztów wykorzystania samochodów osobowych.

Jak dokumentować i wykazywać w JPK_VAT zakupy owoców od rolników ryczałtowych

Jak dokumentować i wykazywać w JPK_VAT zakup owoców na giełdzie warzywno-owocowej od niezarejestrowanych rolników przez przedsiębiorstwo przetwórcze?

Nowa Ordynacja podatkowa 2020 - ma być mniej kontroli firm

Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji i uzgodnień projekt nowej Ordynacji Podatkowej. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Split payment 2018 w pytaniach i odpowiedziach

Od lipca 2018 r. zaczęły obowiązywać przepisy o mechanizmie podzielonej płatności w VAT (split payment). Przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Jak poprawnie wypełnić JPK_VAT

Błędy w JPK_VAT skutkują koniecznością składania wyjaśnień oraz korekty pliku. Przedstawiamy jak tego uniknąć i poprawnie wypełnić JPK_VAT.

Umiarkowany optymizm wśród mikroprzedsiębiorców

Najmniejsi polscy przedsiębiorcy (mikroprzedsiębiorcy) przejawiają umiarkowany optymizm związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika to przede wszystkim z dobrej kondycji finansowej oraz przewidywanych wzrostów przychodów. Najmniejsi przedsiębiorcy odczuwają ogólną satysfakcję z prowadzenia własnego biznesu, jednak negatywny wpływ na ich nastroje mają trudne warunki prowadzenia działalności.

Uproszczenia w rozliczaniu VAT - konsultacje społeczne do 30 lipca 2018 r.

29 czerwca 2018 r. rozpoczęły się konsultacje podatkowe w sprawie wprowadzenia zmian legislacyjnych w zakresie rozliczania VAT. Potrwają one do 30 lipca 2018 r.

JPK na żądanie Krajowej Administracji Skarbowej od 1 lipca 2018 r.

Wydajność systemu kontrolnego fiskusa rośnie. Od 1 lipca br. do przedsiębiorstw dużych i średnich dołączą w obowiązku raportowania Jednolitych Plików Kontrolnych na żądanie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wszyscy, nawet najmniejsi przedsiębiorcy. Warunek żądania: przedsiębiorstwo musi używać komputerów do prowadzenia ksiąg podatkowych, czyli ewidencji dla potrzeb rozliczeń podatkowych.

Mali i średni przedsiębiorcy - JPK na żądanie od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. wchodzą w życie nowe obowiązki dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw związane z kontrolą skarbową. Na żądanie urzędu skarbowego będą musiały złożyć jednolity plik kontrolny (JPK).

Split payment może być popularną metodą regulowania faktur

Split payment, czyli podzielona płatność w VAT może stać się popularną metodą płatności faktur - uważają eksperci. Wskazują na ryzyka i korzyści związane z jej stosowaniem. Banki zapewniają, że są przygotowane na zmiany.

Jak wykazywać w JPK_VAT sprzedaż towarów częściowo refundowanych przez NFZ

Prowadzę sklep z wyrobami rehabilitacyjno-medycznymi. W jaki sposób wykazywać w JPK_VAT sprzedaż towarów, które są w części refundowane przez NFZ na podstawie przedstawianego przeze mnie rachunku refundacyjnego?

Nowa Ordynacja Podatkowa - zmiany dla podatników

Ministerstwo Finansów zmodyfikowało projekt Nowej Ordynacji Podatkowej przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego. Proponowane przepisy wpisują się w filozofię 3xP, będąc podstawą do przejrzystego, prostego i przyjaznego systemu podatkowego. NOP zapewni też większą ochronę podatnika.

Polacy założyli w Anglii ponad 60 tys. firm

Jak wynika z najnowszych statystyk przedstawionych podczas Forum Gospodarczego Wielka Brytania-Polska przez polską minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz – Polacy założyli w Wielkiej Brytanii ponad 60 tysięcy firm, co spowodowało, że Anglia stała się trzecim największym partnerem handlowym Polski. Dlaczego polski biznes ucieka zagranicę? Czy kierunek brytyjski to przypadek?

Nie będzie podatku PCC od kryptowalut

Nie będzie pobierany podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od sprzedaży kryptowalut - przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku PCC od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej.

3xP przejrzysty, prosty i przyjazny system podatkowy

Ministerstwo Finansów przygotowuje kolejne uproszczenia w podatkach. Ma być mniej biurokracji, niższe podatki dla biznesu i inwestycji oraz bardziej przyjazne przepisy.

Jak rozliczać pracowników delegowanych w zakresie podatku i składek ZUS

Pracownikowi, który zostaje wysłany do pracy za granicę, nie przysługują takie należności, jak zwrot kosztów noclegów, diety czy ryczałty za lokalne przejazdy. Podlega on jako pracownik delegowany szczególnym zasadom w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Aby wypełnić obowiązki z tym związane, pracodawca musi prawidłowo ustalić właściwość państwa, w którym pracownik będzie ubezpieczony, oraz jego rezydencję podatkową.

Zmiany w opodatkowaniu firm od 2020 r.

Ministerstwo Finansów pracuje nad nową koncepcją opodatkowania firm, możliwe, że zmiany wejdą w życie w 2020 r. – zapowiedział we wtorek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceminister finansów Paweł Gruza. Według niego pokazanie projektu uproszczenia w stawkach VAT to kwestia tygodni.

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT

Jeszcze w maju 2018 r. może zacząć pracę komisja śledcza do spraw wyłudzeń podatku VAT. Przesłuchania ruszą prawdopodobnie od czerwca - zapowiedział w niedzielę w Świeciu poseł Marcin Horała, rekomendowany przez klub PiS na przewodniczącego komisji. Jak zapowiedział, zaproponuje, by komisja pracowała też w wakacje.

Polacy coraz częściej składają PIT-y elektronicznie, nowy rekord 2018

Jak w latach poprzednich, również w 2018 r. padł nowy rekord złożonych elektronicznych deklaracji – 11 374 148, podczas gdy rok wcześniej było to 9 670 215 e-PIT-ów.

Kasy fiskalne on-line

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy Prawo o miarach. Zakłada on uszczelnienie systemu podatku VAT poprzez wprowadzenie kas fiskalnych on-line.

MF upubliczni dane podatkowe dużych firm i podatkowych grup kapitałowych

Zgodnie z wymogami znowelizowanej ustawy o CIT Ministerstwo Finansów (MF) ujawni dane podatkowe firm, których przychody przekraczają 50 mln euro oraz podatkowych grup kapitałowych.

Czy będą nowe ulgi podatkowe dla informatyków?

Rynek IT w Polsce przyciąga inwestycje i pracowników z zagranicy. Jednak inne kraje regionu też mają swoje atuty, np. rozbudowaną infrastrukturę informatyczną. Zdaniem ekspertów, do zachowania konkurencyjności konieczne są zmiany przepisów. Skorzystaliby na tym nie tylko pracodawcy, ale też zatrudnieni specjaliści. Tymczasem Ministerstwo Finansów, poważnie zastanawia się nad wprowadzeniem nowej ulgi podatkowej. Pod koniec ubiegłego roku znowelizowano regulacje dotyczące stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu. Popyt na informatyków przewyższa podaż, a rola tego zawodu będzie wzrastać.

Kolejna rewolucja w rozliczeniach VAT od 1 lipca 2018 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało kolejny projekt nowelizujący ustawę o VAT, który ma obowiązywać od 1 lipca 2018 r. Projekt wprowadza zakaz wystawiania faktur do paragonów bez numeru NIP nabywcy. Sankcja za to będzie grozić zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy, który posłuży się taką fakturą. Organ podatkowy będzie mógł wymierzyć dodatkowe zobowiązanie w wysokości 100% VAT wynikającego z wystawionej faktury. Faktury VAT RR oraz oświadczenia rolnika będą mogły być wystawiane i wysyłane w formie elektronicznej.

Fiskus a kryptowaluty

Zapłacimy nimi w kawiarni czy u księgowego, a nawet nabywając nieruchomość. Rynek związany z szeroko pojętymi kryptowalutami rośnie w ogromnym tempie pomimo (lub też dzięki) braku przepisów prawnych szczegółowo regulujących ich status. Nie znaczy to jednak, że działalność związana z kryptowalutami umyka uwadze organów władzy publicznej, w tym oczywiście fiskusa.

Dziś ostatni dzień na złożenie JPK_VAT

Ministerstwo Finansów informuje, że do 23 lutego wpłynęło już ponad milion deklaracji JPK_VAT od przedsiębiorców. Termin na wysłanie pliku za styczeń 2018 r. upływa dziś - w poniedziałek 26 lutego.

Czy Polacy mają szansę stać się najbardziej przedsiębiorczym narodem w Unii Europejskiej?

Polacy są jednym z najbardziej kreatywnych narodów na świecie, a kreatywność jest najważniejszą składową sukcesu przedsiębiorcy. Niestety nie przekłada się to na miejsce w rankingu przedsiębiorczości. Czy dzieje się tak dlatego, że początkujący przedsiębiorca na samym początku działalności staje przed dziesiątkiem niełatwych pytań: jaką formę działalności wybrać, w jakiej branży, jak zatrudniać pracowników czy jak pozyskać finansowanie? Doświadczeni przedsiębiorcy chcą edukować początkujących.

Pomoc w składaniu JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

Krajowa Administracja Skarbowa oraz Ministerstwo Finansów zapewniają pomoc dla przedsiębiorców, którzy do 26 lutego 2018 r. składają pierwszy JPK_VAT za styczeń br. Od 14 do 23 lutego wyznaczeni pracownicy urzędów skarbowych będą wyjaśniać, jak tworzyć JPK_VAT i korzystać z aplikacji e-mikrofirma. Dodatkowo w soboty 17 i 24 lutego w godzinach 9-13 urzędy uruchomią dyżury dla mikroprzedsiębiorców. Czynna będzie też infolinia KIS.

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązek przesyłania JPK_VAT

Czy podatnik, który zawiesił działalność gospodarczą ma obowiązek przekazywania JPK_VAT? W jakich przypadkach?

Darmowa aplikacja do tworzenia i wysyłki JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców

Do dużych, średnich oraz małych firm, wraz z początkiem roku dołączyli mikroprzedsiębiorcy. Tym samym w lutym po raz pierwszy wszyscy czynni podatnicy podatku VAT prześlą do administracji skarbowej JPK_VAT. Ostatnią grupą objętą obowiązkiem wysyłania pliku są mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 10 osób (i osiągające do 2 mln euro obrotów), które składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, także jednoosobowe działalności gospodarcze.

Pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw – zmiany w podatkach od 1 stycznia 2019 r. 

Sukcesja firm czy wliczanie w koszty pracy współmałżonka to niektóre rozwiązania pakietu dla małych i średnich przedsiębiorstw, nad którym pracuje resort przedsiębiorczości i technologii; podatkowe przepisy z pakietu wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. - mówi PAP minister Jadwiga Emilewicz.

JPK_VAT za styczeń także dla mikroprzedsiębiorców

Od 1 lutego 2018 r. także mikroprzedsiębiorcy, którzy są czynnymi podatnikami VAT składają JPK_VAT. Mają na to czas do 26 lutego.

JPK_VAT nie zwalnia z obowiązku składania miesięcznych lub kwartalnych deklaracji VAT

Ministerstwo Finansów przypomina, że przesyłanie JPK VAT nie zwalnia z obowiązku składnia złożenia deklaracji VAT 7/ VAT-7K.

Uproszczenie prawa dla firm w najbliższych miesiącach

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w perspektywie najbliższych kilku tygodni, czy paru miesięcy przedsiębiorcy będą mieli nowe, prostsze zasady działania.

Profil zaufany ułatwia załatwienie wielu spraw

Warto założyć profil zaufany eGo. Upraszcza to kontakt z administracją skarbową, a także umożliwia załatwienie wielu innych spraw urzędowych m.in. wysłanie JPK_VAT.

MF planuje zmiany w przepisach podatkowych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r.

W czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji przepisów podatkowych, które obowiązują od 1 stycznia 2018 r. Jakie zmiany planuje Ministerstwo Finansów?

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje nowa struktura JPK_VAT

Informacje odnoszące się do VAT, zbierane po 1 stycznia 2018 roku będą przekazywane przez podatników na serwery Ministerstwa Finansów przy pomocy nowej wersji pliku JPK_VAT. Zmiany w strukturze pliku w stosunku do poprzedniej wersji są znacznie mniejsze niż proponowane pierwotnie do konsultacji, w sierpniu 2017 r.

Podatki 2018 - najważniejsze zmiany

W 2018 r. wejdą w życie m.in. dwie duże zmiany w systemie podatkowym - JPK_VAT oraz mechanizm podzielonej płatności podatku VAT (tzw. split payment). Obowiązywać będą też nowe podatki od nieruchomości komercyjnych i najmu.

JPK_VAT - mali przedsiębiorcy w 2018 r. złożą plik po raz pierwszy

Od 2018 r. obowiązek składania pliku kontrolnego JPK_VAT obejmie w zasadzie wszystkich przedsiębiorców. Według szacunków Ministerstwa Finansów w przyszłym roku JPK będzie musiało stosować ok. 1,5 mln mikroprzedsiębiorców, którzy dotąd tego nie robili.

Split payment od 1 lipca 2018 - prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał ustawę o split payment (mechanizmie podzielonej płatności w VAT). Mechanizm ten ma ograniczyć wyłudzenia tego podatku a przez to zwiększyć dochody podatkowe budżetu państwa.

Dane podatkowe największych firm będą publikowane

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od osób prawnych (CIT), która zakłada jawność informacji o rozliczeniach podatkowych największych firm.

Wymóg składania JPK_VAT od 2018 r. przyspieszy cyfryzację mikrofirm

Szacuje się, że obowiązek comiesięcznego przekazywania rejestrów VAT w formacie tzw. jednolitego pliku kontrolnego (JPK_VAT) - począwszy od stycznia 2018 r. - będzie dotyczył około 1,6 mln mikrofirm. Dane będzie można przesyłać wyłącznie w postaci elektronicznej. Wymóg comiesięcznego składania JPK zmusza więc mikrofirmy do cyfryzacji swoich rozliczeń.

REKLAMA