| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak wykazywać w JPK_VAT sprzedaż towarów częściowo refundowanych przez NFZ

Jak wykazywać w JPK_VAT sprzedaż towarów częściowo refundowanych przez NFZ

Prowadzę sklep z wyrobami rehabilitacyjno-medycznymi. W jaki sposób wykazywać w JPK_VAT sprzedaż towarów, które są w części refundowane przez NFZ na podstawie przedstawianego przeze mnie rachunku refundacyjnego?

Dostawy towarów częściowo refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia powinny być wykazywane w plikach JPK_VAT dwukrotnie, tj.:

  1. w pliku JPK_VAT przesyłanym za miesiąc dokonania dostawy - w części zapłaconej przez klienta; przy założeniu, że chodzi o dostawy towarów ewidencjonowane za pomocą kas rejestrujących, powinny być wykazywane zbiorczo na podstawie dowodu "Raport fiskalny okresowy",
  2. w pliku JPK_VAT przesyłanym za miesiąc otrzymania refundacji - w części refundowanej; w takim przypadku w polach "nr kontrahenta" oraz "nazwa kontrahenta" należy wpisać "BRAK", natomiast w polu "nr dokumentu" wskazać, że jest to refundacja otrzymana z NFZ.

Jeśli natomiast refundacja zostanie otrzymana w miesiącu dokonania dostawy towarów, wówczas należy wykazać ją w pliku JPK_VAT w jednym miesiącu.

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika (art. 29a ustawy o VAT).

Zatem otrzymywane z Narodowego Funduszu Zdrowia refundacje do cen towarów (np. wyrobów medycznych) stanowią element podstawy opodatkowania dostaw tych towarów.

Zobacz: Prawo dla firm

Obowiązek podatkowy - moment powstania

Obowiązek podatkowy w tym zakresie nie powstaje jednak na zasadach ogólnych, lecz w części refundowanej z chwilą otrzymania całości lub części refundacji (zob. art. 19a ust. 5 pkt 2 w zw. z art. 19a ust. 6 ustawy o VAT). W konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu dostaw (sprzedaży) towarów refundowanych powstaje dwukrotnie, tj.:

  • z chwilą dokonania ich dostawy (w części odpowiadającej cenie płaconej przez kupującego) oraz
  • z chwilą otrzymania refundacji (w pozostałej części).

Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 marca 2017 r. (sygn. 2461-IBPP2.4512.998.2016.2.IK):

(…) obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług przy sprzedaży szkieł korekcyjnych refundowanych przez NFZ powstaje:

  • w części zapłaconej przez klienta - z chwilą wydania towaru, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT,
  • w części wynikającej z otrzymanej refundacji - z chwilą otrzymanej kwoty refundacji zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 2 ustawy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak wykazywać w JPK_VAT sprzedaż towarów częściowo refundowanych przez NFZ

W artykule omówiono również JPK_VAT - sposób wykazywania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »