| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak wykazywać w JPK_VAT sprzedaż towarów częściowo refundowanych przez NFZ

Jak wykazywać w JPK_VAT sprzedaż towarów częściowo refundowanych przez NFZ

Prowadzę sklep z wyrobami rehabilitacyjno-medycznymi. W jaki sposób wykazywać w JPK_VAT sprzedaż towarów, które są w części refundowane przez NFZ na podstawie przedstawianego przeze mnie rachunku refundacyjnego?

Dostawy towarów częściowo refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia powinny być wykazywane w plikach JPK_VAT dwukrotnie, tj.:

  1. w pliku JPK_VAT przesyłanym za miesiąc dokonania dostawy - w części zapłaconej przez klienta; przy założeniu, że chodzi o dostawy towarów ewidencjonowane za pomocą kas rejestrujących, powinny być wykazywane zbiorczo na podstawie dowodu "Raport fiskalny okresowy",
  2. w pliku JPK_VAT przesyłanym za miesiąc otrzymania refundacji - w części refundowanej; w takim przypadku w polach "nr kontrahenta" oraz "nazwa kontrahenta" należy wpisać "BRAK", natomiast w polu "nr dokumentu" wskazać, że jest to refundacja otrzymana z NFZ.

Jeśli natomiast refundacja zostanie otrzymana w miesiącu dokonania dostawy towarów, wówczas należy wykazać ją w pliku JPK_VAT w jednym miesiącu.

Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika (art. 29a ustawy o VAT).

Zatem otrzymywane z Narodowego Funduszu Zdrowia refundacje do cen towarów (np. wyrobów medycznych) stanowią element podstawy opodatkowania dostaw tych towarów.

Zobacz: Prawo dla firm

Obowiązek podatkowy - moment powstania

Obowiązek podatkowy w tym zakresie nie powstaje jednak na zasadach ogólnych, lecz w części refundowanej z chwilą otrzymania całości lub części refundacji (zob. art. 19a ust. 5 pkt 2 w zw. z art. 19a ust. 6 ustawy o VAT). W konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu dostaw (sprzedaży) towarów refundowanych powstaje dwukrotnie, tj.:

  • z chwilą dokonania ich dostawy (w części odpowiadającej cenie płaconej przez kupującego) oraz
  • z chwilą otrzymania refundacji (w pozostałej części).

Jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 marca 2017 r. (sygn. 2461-IBPP2.4512.998.2016.2.IK):

(…) obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług przy sprzedaży szkieł korekcyjnych refundowanych przez NFZ powstaje:

  • w części zapłaconej przez klienta - z chwilą wydania towaru, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT,
  • w części wynikającej z otrzymanej refundacji - z chwilą otrzymanej kwoty refundacji zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 2 ustawy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak wykazywać w JPK_VAT sprzedaż towarów częściowo refundowanych przez NFZ

W artykule omówiono również JPK_VAT - sposób wykazywania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »