REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koronawirus, Zawieszenie działalności gospodarczej

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Założenia pakietu osłonowego w związku z koronawirusem - czy spełniają oczekiwania przedsiębiorców?

W środę 18 marca 2020 roku premier wraz z prezydentem zaprezentowali założenia pakietu osłonowego dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. Wartość pomocy państwa ma wynieść ok. 212 mld zł. Czekając na pojawienie się projektu ustawy poniżej omówiono tzw. 5 filarów pomocowych.

Koronawirus: tarcza antykryzysowa rządu - z czego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy?

Tarcza Antykryzysowa ma ochronić firmy i pracowników przed skutkami epidemii koronawirusa. Zobacz, jakie są kluczowe rozwiązania dla przedsiębiorców.

Stan zagrożenia epidemicznego - ograniczenia dla przedsiębiorców

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego ma zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Żeby to osiągnąć Minister Zdrowia od 14 marca 2020 r. (do odwołania) ograniczył, a w niektórych wypadkach zakazał, działalności, które wiążą się z dużymi skupiskami ludzi. Sprawdź czy te ograniczenia dotyczą twojej firmy.

Pomoc publiczna w czasie pandemii na podstawie obecnych rozwiązań prawnych

Wiele rozwiązań w zakresie pomocy publicznej dla firm jest dostępnych już dziś. Podpowiadamy, komu przysługuje wsparcie i jak się o nie ubiegać.

REKLAMA

Koronawirus: Rząd przywraca handel w niedziele

Polki rząd walczy z gospodarczymi skutkami pandemii koronowirusa. Rządowy pakiet osłonowy dla firm zakłada m.in. czasowe przywrócenie handlu w niedziele.

Pakiet antykryzysowy w związku z koronawirusem - założenia

Premier przedstawił założenia pakietu antykryzysowego. Pakiet ma być odpowiedzią na kryzys w związku z epidemią koronawirusa.

ZPP: Pakiet pomocowy ZUS dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem jest niewystarczający

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców komentuje ulgi w ZUS dla przedsiębiorców w związku z pandemią koronawirusa. Jakich rozwiązań chcieliby przedsiębiorcy?

Odroczenie składek ZUS z powodu koronawirusa

ZUS ma pomóc przedsiębiorcom borykającym się z problemami finansowymi ze względu na pandemię koronawirusa. Będą oni mogli starać się m.in. o odroczenie terminu płatności składek.

REKLAMA

Zmiana warunków umów handlowych w związku z koronawirusem

W związku z epidemią koronawirusa i ograniczeniami w życiu publicznym i gospodarczym wynikającymi ze specustawy z dnia 2 marca 2020 roku realizacja zobowiązań wynikających z szeroko rozumianych umów wzajemnych (m.in. umów handlowych, umów dostawy, umów najmu, umów dzierżawy, umów leasingu) staje się zagrożona, a niewykonywanie zobowiązań w łańcuchu dostaw przez poszczególne ogniwa tego łańcucha może przynieść efekt domina.

Ulgi z ZUS dla przedsiebiorców w związku z koronawirusem - jak złożyć wniosek

ZUS przygotował specjalne rozwiązania dla przedsiębiorców, którzy borykają się z problemami finansowymi ze względu na pandemię koronawirusa. Zobacz jak złożyć wniosek o pomoc z ZUS - np. o odroczenie terminu płatności składek.

Regulacje prawne pomocne przedsiębiorcom w okresie zagrożenia epidemicznego związanego z koronawirusem

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują szereg możliwości dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Wydaje się, że można z nich skorzystać także w okresie walki z koronawirusem. Przedstawiamy jak koronawirus ma się do zobowiązań podatkowych, składek ZUS czy też relacji z kontrahentami.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy oraz zgromadzenia wspólników w czasach koronawirusa

Od 14 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Koronawirus - zalecenia dla przedsiębiorców

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Ministerstwo Rozwoju - we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym - przygotowało zalecenia dla przedsiębiorców.

Zmiany w przepisach w związku z koronawirusem i ich konsekwencje dla firm

8 marca 2020 roku weszła w życie specustawa dotycząca walki z koronawirusem. Ustawa ta rozszerza lub nadaje nowe obowiązki organom administracji publicznej. Generuje ona także nowe obowiązki i prawa w sferze prawa pracy, tak dla pracodawców jak i pracowników.

Pakiet osłonowy dla firm w związku z koronawirusem

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju przygotowuje wsparcie dla przedsiębiorców. Jaką pomoc dla firm przewiduje nowa specustawa?

ZUS - pomoc dla przedsiębiorców z powodu koronawirusa

Przedsiębiorcy mogą uzyskać pomoc z powodu koronawirusa. Do takiego wsparcia należy możliwość skorzystania z układów ratalnych, odroczenia płatności składek i umorzenia należności w ZUS.

Koronawirus w Polsce - zalecenia dla sklepów

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Ministerstwo Rozwoju - we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym - przygotowało zalecenia dla branży handlowej, które przedstawiamy poniżej:

Czy praca zdalna ochroni nas przed koronawirusem?

W dużych aglomeracjach kolejne firmy zamykają swoje siedziby i decydują się na pracę zdalną ze względu na zagrożenie spowodowane koronawirusem. Spotkania przenoszą się więc całkowicie do świata technologii, co dotychczas było trendem, a dziś stanowi już konieczność. Jednak nie we wszystkich branżach takie rozwiązanie ma prawo bytu. Na jakie wyzwania muszą przygotować się pracodawcy?

Koronawirus niszczy branżę transportową - apel do państwa

Branża transportowa odnotowuje już katastrofalne spadki obrotów. Koronawirus może spowodować prawdziwe spustoszenie. Jakie rozwiązania proponują przedsiębiorcy?

Koronawirus - najważniejsze przepisy dotyczące przedsiębiorców

Obowiązki spółek prowadzących działalność leczniczą, obowiązki przedsiębiorców w zakresie obronności państwa, polecenia wydawane przedsiębiorcom przez władze publiczne - sprawdź najważniejsze przepisy z ustawy o koronawirusie.

Przedsiębiorcy o ustawie dotyczącej koronawirusa

Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych.

Komunikaty w sprawie koronawirusa a RODO

Prezes UODO wyjaśnia, że przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) nie stoją w sprzeczności z przesyłaniem do użytkowników telefonów komórkowych wjeżdżających do Polski komunikatów związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa 2019-nCoV.

Termin zawieszenia działalności gospodarczej w 2018 r.

Konstytucja Biznesu wprowadziła zmiany w zawieszaniu działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może teraz starać się o wykreślenie lub „uśpienie” firmy w dowolnym terminie, nawet po wcześniejszym zaprzestaniu działalności. Jednak dopóki posiada aktywny status w ewidencji, wciąż powinien odprowadzać składki. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ostrzega, że ZUS może zainteresować się przedsiębiorstwem, gdy ma poważne wątpliwości co do tego, czy rzeczywiście jego działanie zostało przerwane w zadeklarowanym terminie.

Zawieszenie działalności gospodarczej po zmianach w 2018 r.

Pomysł na własny biznes to marzenie wielu z nas, niemniej rzeczywistość prowadzenia firmy w Polsce często odbiega od naszych planów. Na szczęście polski ustawodawca pomyślał o tych przedsiębiorcach, którym się nie powiodło i zdecydował się skrócić oraz ułatwić drogę zmierzającą do zawieszenia działalności. Przedsiębiorcy zawieszają swoje działalności z różnych powodów: niektórzy chcą odpocząć, inni rozkręcić nowy biznes lub po prostu popracować „u kogoś”.

Zawieszenie działalności gospodarczej w 2018 r.

W 2018 r. wejdą w życie przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców wchodzącej w skład pakietu ustaw Konstytucja dla Biznesu. Uelastycznia ona instytucję zawieszenia działalności gospodarczej.

Wznowienie działalności - kiedy odwiedzić ZUS?

Szybką rejestrację wznowienia działalności umożliwia funkcjonowanie tzw. "jednego okienka". Czy to oznacza, że przedsiębiorca nie musi składać dokumentów do ZUS?

Zawieszenie działalności gospodarczej

Wielu mikroprzedsiębiorców nie może pozwolić sobie na wakacje, gdyż nie może zostawić swojego przedsiębiorstwa bez opieki na czas swej nieobecności. W takiej sytuacji warto rozważyć możliwość zawieszenia działalności gospodarczej.

Zawieszenie działalności – poradnik krok po kroku

Zawieszenie działalności gospodarczej jest dobrym rozwiązaniem dla firm borykających się z przejściowymi kłopotami finansowymi lub podmiotów zajmujących się działalnością sezonową. Przedstawiamy poradnik, który zawiera najważniejsze informacje o zawieszeniu działalności oraz krok po kroku przedstawi jak zawiesić działalność firmy.

Ulga na zakup kasy fiskalnej a zawieszenie działalności

Podatnik instalujący kasę fiskalną ma możliwość odliczenia ulgi od jej zakupu. Czy zawieszając działalność gospodarczą przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrócenia ulgi na zakup kasy fiskalnej?

Za długie zawieszenie działalności skutkuje wykreśleniem z CEIDG

Zawieszenie działalności może trwać maksymalnie 24 miesiące. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o wpis o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej przed upływem tego okresu, to spowoduje to skreślenie z CEIDG. Sprostowanie od takiego postanowienia nie może być uwzględnione.

Czy warto zawiesić działalność na czas urlopu?

Przedsiębiorcy, którzy chcą zaoszczędzić na wydatkach związanych z prowadzeniem działalności podczas urlopu, a którzy nie zatrudniają pracowników powinni pomyśleć o zawieszeniu firmy na ten okres. Pozwoli to zaoszczędzić nawet tysiąc złotych w skali roku.

Okresowe zawieszenie działalności gospodarczej

Okresowym zawieszeniem działalności gospodarczej zainteresowani są nie tylko przedsiębiorcy zawierający transakcje latem, lecz przede wszystkim osoby, dla których czas letni oznacza przestój w prowadzeniu interesów. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że pozwala na pozbycie się konieczności regulowania należności publicznoprawnych na czas trwania zawieszenia.

REKLAMA