REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gospodarstwo rolne, Rolnik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej - można już składać wnioski o dofinansowanie

Dofinansowanie dla rolników. Od 28 września 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o dofinansowanie w ramach PROW 2014-2020 na Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej. Nabór potrwa do 26 listopada 2021 r.

Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW

Wypłata zaliczek płatności bezpośrednich i niektórych działań obszarowych PROW. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, rolnicy mogą liczyć na wcześniejsze otrzymanie środków w ramach zaliczek na poczet corocznych dopłat bezpośrednich oraz działań obszarowych PROW - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych - nabór wniosków

Przetwarzanie produktów rolnych. Jesienią zostanie uruchomiony nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 4.2. „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Kto może uzyskać wsparcie?

Ceny zbóż na giełdach biją rekordy

Ceny zbóż na giełdach biją rekordy. Mąka i pieczywo wyprodukowane z tegorocznych zbiorów będą droższe. Jakie czynniki mają wpływ na ceny zbóż?

REKLAMA

Kończy się nabór wniosków o wsparcie na bioasekurację

Bioasekuracja. Tylko do 27 sierpnia 2021 r. rolnicy, którzy utrzymują w swoich gospodarstwach trzodę chlewną, mogą ubiegać się o refundację części wydatków poniesionych na działania bioasekuracyjne.

Zaliczki na zalesianie gruntów rolnych

Zalesianie gruntów rolnych. Wypłatę zaliczek za 2021 r. na zalesianie gruntów rolnych w ramach PROW 2007–2013 w wysokości 85 proc. - przewiduje projektowane rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt jest zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Rolniczy handel detaliczny - limity żywności sprzedawanej do sklepów

RHD - limity. Określenie maksymalnych ilości żywności zbywanej przez rolników w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) jest celem projektowanego rozporządzenia ministra rolnictwa, które opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Ustawa dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Polski Ład a rolnictwo. W ramach 100 dni Polskiego Ładu przyjęte zostaną ustawy o rolniczym handlu detalicznym i o paliwach. Obie ustawy już są procedowane, chcemy jak najszybciej wprowadzać ułatwienia dla rolników - zapowiedział minister rolnictwa Grzegorz Puda.

REKLAMA

Wzrost cen produktów rolnych

Ceny produktów rolnych. O 16,4 proc. wzrosły ceny skupu podstawowych produktów rolnych w lipcu br. w porównaniu z lipcem 2020 r. W skupie podrożały wszystkie produkty, najwięcej kukurydza i drób, a najmniej trzoda chlewna - poinformował GUS.

Pomoc dla rolników hodujących świnie

Pomoc dla rolników hodujących świnie. 17 sierpnia 2021 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o rozpoczęciu realizację Programu wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie. Jest to pierwszy zintegrowany program wsparcia dla rolników i hodowców świń w związku z ASF.

Struktura gospodarstw rolnych w Polsce

Działalność rolnicza. W ciągu 10 lat spadła liczba gospodarstw rolnych w Polsce i ich średnia wielkość. Tylko 30 proc. z nich utrzymuje się głównie z działalności rolniczej. Co jeszcze ujawnił Powszechny Spis Rolny?

Czy słonecznik zostanie włączony do funduszu promocji?

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy z postulatem wpisania do ustawy o funduszach promocji słonecznika i jego przetworów. Jakie są korzyści z wpisania słonecznika do ustawy?

Pomoc z PROW - 14 lipca mija termin na uzupełnienie dokumentów

Tylko do 14 lipca br. rolnicy, których wnioski o przyznanie pomocy w ramach PROW 2014-2020 pozostały bez rozpatrzenia z powodu COVID-19, mogą uzupełnić braki w dokumentacji. Co w przypadku niezachowania terminu?

Rolnicy z długami. Wydłuża się okres przeterminowania wierzytelności

Na początku roku Krajowy Rejestr Długów zanotował rekordową liczbę zadłużonych rolników. Na koniec maja jednak nastąpił lekki spadek, tj. o niespełna 1%. Z kolei średni dług wyniósł ostatnio ponad 66 tys. złotych, co w ciągu roku oznacza wzrost o ponad 7%.

Susza rolnicza w całym kraju

We wszystkich województwach panuje susza rolnicza; najbardziej dotyka regiony północno-wschodnie, woj. wielkopolskie i łódzkie - poinformował IUNG. Które uprawy zostały dotknięte przez brak wody?

Dr Dariusz Grabowski: Polski komisarz wydaje wyrok na polską hodowlę

Komisarz Wojciechowski powtarza hasło, że przyszłość rolnictwa to „pole blisko stołu”. Wzywa do obniżenia kosztów transportu. Takie postawienie sprawy to powiedzenie polskiemu rolnikowi, że rynek w Niemczech lub Francji powinien przestać go interesować, choćby z powodu odległości. My mamy wytwarzać wyłącznie na ograniczony rynek lokalny. W skali makro oznacza to likwidację eksportu - mówi dr Grabowski.

Restrukturyzacja to najtańsza opcja dla zadłużonego rolnika

Jak powinni postępować zadłużeni rolnicy? Eksperci podpowiadają możliwe scenariusze działania. Jednym z nich jest restrukturyzacja. Ile kosztuje takie postępowanie?

ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

Nawet 100 tys. zł dla rolników poszkodowanych w pożarze

Minister Grzegorz Puda podjął decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom poszkodowanym w pożarze we wsi Nowa Biała w Małopolsce. Jaka pomoc zostanie przyznana? Kto otrzyma wsparcie?

Modernizacja gospodarstw rolnych - można składać wnioski

Wnioski o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych będzie można składać do 19 sierpnia - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi m.in. o rozwój produkcji prosiąt, mleka krowiego, bydła mięsnego i nawadniania w gospodarstwie.

Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

Modernizacja gospodarstw rolnych - 5 naborów wniosków

Od 21 czerwca 2021 r. można ubiegać się o wsparcie finansowe na „Modernizację gospodarstw rolnych”, i to we wszystkich pięciu jej obszarach. Sprawdź terminy i warunki naborów.

Trwa konkurs filmowy dla rolników

Resort rolnictwa ogłosił konkurs filmowy dla rolników. Na najlepsze prace czekają nagrody pieniężne i wyróżnienia. Jakie są konkursowe wymagania?

Dopłaty dla rolników na sadzenie materiału siewnego

Ruszyły dopłaty dla rolników, Tym razem trwa nabór wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Kto może złożyć wniosek? Jaki jest limit pomocy?

Dofinansowanie dla rolników na posadzenie lasu - wnioski od 1 czerwca 2021 r.

Dofinansowanie na posadzenie lasu. Rolnicy gospodarujący na gruntach o słabszej jakości, które nie zapewniają odpowiednich plonów, mogą posadzić na nich las i uzyskać na ten cel dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” finansowane z budżetu PROW 2014-2020 można ubiegać się od 1 czerwca do 2 sierpnia 2021 r.

Co Polski Ład oznacza dla rolników?

Polski Ład dla rolników to m.in.: większe dopłaty do paliwa oraz uproszczenia dla małych producentów. Zapowiedziano również ustawę uwalniającą wiejską działalność gospodarczą.

Pożyczki dla rolników z KOWR

Mamy środki na pożyczki dla rolników - informuje KOWR. Pieniądze można przeznaczyć na produkcję roślinną, zwierzęcą, hodowlę oraz przetwórstwo rolno-spożywcze.

Kredyt z FGR dla rolnika z dopłatą do oprocentowania

FGR, czyli Fundusz Gwarancji Rolnych GR dostępny jest dla całego sektora rolnego. Objęcie kredytu Gwarancją FGR jest uzależnione od wyników analizy zdolności kredytowej rolnika.

Czy wzrosła szara strefa w rolnictwie?

Dane KRUS wskazują na spadek liczby osób objętych ubezpieczeniem społecznym o 27 tys. Może to oznaczać potencjalny wzrost szarej strefy w sektorze rolniczym.

Jak powinna wyglądać umowa na dostawy produktów rolniczych?

Umowa dla rolnika: jak powinny być uregulowane kwestie ceny, terminów płatności, siły wyższej, kontroli jakości czy wypowiedzenia kontraktu?

GUS: nie ma strat w tegorocznych uprawach

W bieżącym roku uprawy ozime przezimowały praktycznie bez strat - poinformował GUS. Na przeważającym obszarze kraju nie zanotowano uszkodzeń mrozowych, a straty spowodowane niskimi temperaturami mają przede wszystkim charakter lokalny.

Rolnicy zapowiadają pozwy za lockdown

Rolnicy mają dość pandemii i jej skutków. Zapowiadają masowe pozwy za lockdown. Skarżą się, że w czasie pandemii nie dostali takiej pomocy jak przedsiębiorcy. Chcą zmiany prawa, żeby też mogli korzystać z tarczy pomocowej dla firm.

Premia dla młodych rolników - do kiedy złożyć wniosek?

Można składać wnioski o premię dla młodych rolników. Ile wsparcia można otrzymać? Jakie są terminy? Kto może złożyć wniosek?

Rusza dodatkowy nabór do funduszu promocji mięsa owczego

Dodatkowy nabór na promocję mięsa owczego został ogłoszony w związku ze zgłoszeniem niewystarczającej liczby kandydatów do tych komisji zarządzających.

Jakie są kary za wypalanie traw?

Wiosną rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne. Jakie kary grożą za wypalanie traw?

Zatrudnienie cudzoziemców przy pracach sezonowych w rolnictwie - wytyczne MRiRW i GIS

Zatrudnienie cudzoziemców przy pracach sezonowych w rolnictwie. 9 kwietnia 2021 r. zostały opublikowane wytyczne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla producentów rolnych, zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych, w związku z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2.

Rolniczy handel detaliczny – przepisy, rejestracja, warunki, zasady, podatki

Rolniczy handel detaliczny jest formą działalności rolniczej polegającą na sprzedaży przez rolników żywności wyprodukowanej we własnym gospodarstwie rolnym. Rolniczy handel detaliczny to jedna z form handlu detalicznego, dla której w polskim prawie przyjęto odrębne uregulowania w zakresie nadzoru organów urzędowej kontroli żywności oraz wprowadzono preferencje podatkowe.

Rozszerzono katalog nieuczciwych praktyk na rynku rolno-spożywczym [KOMENTARZ]

Minął termin na zgłaszanie uwag do projektu ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Zawiłości projektu tłumaczy dr Joanna Uchańska, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Gospodarstwa ekologiczne i rodzinne w polityce rolnej

Wzmocnienie małych i średnich gospodarstw rolnych oraz gospodarstw rodzinnych to cel działań Unii Europejskiej. Rząd planuje wdrożyć szereg działań, aby rolnictwo stało się opłacalne i aby zatrzymać odpływ młodych ludzi ze wsi.

Będzie ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowuje projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych aby to one, a nie jak to jest obecnie gospodarze, stały się podmiotem, jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda.

Ruszyły wypłaty zaliczek na płatności bezpośrednie

Zaliczki w 2020 r. wypłacane będą polskim rolnikom na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie i w przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą 70 proc., a w przypadku płatności obszarowych PROW - 85 proc.

300 tyś. odszkodowania za straty w uprawach rolnych. Można składać wnioski

Rusza program odszkodowań dla rolników, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Rolnicy mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy w ramach operacji typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej”.

Ruszają dopłaty do kredytów na zakup użytków rolnych

Od 7 października br. ARiMR udostępni współpracującym bankom na 2020 r. środki na dopłaty do częściowej spłaty kapitału kredytów na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk). Łączna pula środków na dopłaty do częściowej spłaty kapitału kredytów wynosi 30 mln zł.

Rolnicy żyją nie tylko z własnych gospodarstw

Mieszkańcy polskiej wsi w niewielkiej mierze utrzymują się z rolnictwa. Jest to wynikiem konsolidacji polskiej wsi i możliwości zarobienia większych pieniędzy poza jej granicami. Popularnością cieszą się usługi a także produkcja i budownictwo.

Jabłko dumą rolnika

Polska jest światową potęga w produkcji i eksporcie jabłek. W ubiegłym roku eksport wyniósł 991 tyś. ton, a jego wartość to 337 mln euro.

Jak rozpocząć sprzedaż żywności z gospodarstwa?

Do niedawna nie było możliwości sprzedaży produktów z własnego gospodarstwa, teraz jest już taka możliwość. Działalność ta jest ważna również z perspektywy polskiej gospodarki – małe gospodarstwa rolne, często prowadzone rodzinnie, w dużej mierze przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Trwa Spis Rolny

Trwa Powszechny Spis Rolny 2020. Obowiązek udziału w spisie jest nałożony na każdego użytkownika gospodarstwa rolnego. Spis potrwa do 30 listopada. Najlepiej jednak spisać się już we wrześniu.

Hodowla bez pasz GMO niemożliwa

Organizacje hodowców zwierząt apelują do ministra rolnictwa o wykreślenie zakazu stosowania pasz GMO z polskiego prawa - poinformowała Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. Paszami GMO można karmić zwierzęta tylko do końca tego roku.

Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19

Od 9 do 30 września 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19. Wsparcie finansowane jest z PROW na lata 2014-2020.

Czy to koniec Ministerstwa Rolnictwa?

Rolnicze OPZZ w liście do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w związku z planowaną rekonstrukcją rządu, prosi o podjęcie działań w sprawie połączenia ministerstw: rolnictwa, środowiska i klimatu w jeden resort - Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

REKLAMA