reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Agrobiznes > Ruszają dopłaty do kredytów na zakup użytków rolnych

Ruszają dopłaty do kredytów na zakup użytków rolnych

Od 7 października br. ARiMR udostępni współpracującym bankom na 2020 r. środki na dopłaty do częściowej spłaty kapitału kredytów na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk). Łączna pula środków na dopłaty do częściowej spłaty kapitału kredytów wynosi 30 mln zł.

Kto może otrzymać kredyt?

O kredyty z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników zainteresowani mogą ubiegać się w bankach współpracujących tj.: Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych i współpracujących Bankach Spółdzielczych oraz w bankach BNP Paribas Bank Polska S.A., Santander Bank Polska S.A. oraz Krakowskim Banku Spółdzielczym i Banku Spółdzielczym w Brodnicy.

Przeznaczenie kredytu

Uzyskany kredyt można przeznaczyć na:

1)  uprawy rolne inne niż wieloletnie - 01.1,

2)  uprawa roślin wieloletnich - 01.2,

3)  rozmnażanie roślin - 01.30.Z,

4)  chów i hodowla zwierząt - 01.4,

5)  uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana) - 01.50.Z,

6)  obróbkę nasion dla celów rozmnażania roślin – 01.64.Z.

Kredyt może zostać udzielony na zakup użytków rolnych, których przeznaczenie określone w planie zagospodarowania przestrzennego gminy jest rolnicze, o ile inwestycja ma na celu poprawę struktury agrarnej.

Wysokość kredytu

Kwota kredytu nie może przekroczyć

1)  80% wartości nakładów inwestycyjnych i wynosić więcej niż 5 mln zł,

2)  łączna kwota kredytów udzielonych jednemu podmiotowi na realizację równocześnie kilku inwestycji wymienionych w pkt 1 nie może przekroczyć 5 mln zł.

W przypadku podmiotów obowiązanych do sporządzania, na podstawie odrębnych przepisów, skonsolidowanych sprawozdań finansowych wysokość kwoty kredytu jest ustalana łącznie dla jednostki dominującej i jednostek zależnych.

Kwoty kredytów mogą być udzielane temu samemu producentowi rolnemu, bez względu na liczbę zaciągniętych przez niego kredytów, do wysokości 5 mln zł.

Pomoc ARiMR

     Łączna wysokość pomocy Agencji na realizację inwestycji w gospodarstwie rolnym jest określana przez bank w umowie kredytu w dniu jej zawarcia i nie może przekroczyć:

1)  40% kwoty udzielonego kredytu,

2)  60% kwoty udzielonego kredytu – jeżeli:

a)  inwestycja jest realizowana przez młodego rolnika lub producenta rolnego, u którego obowiązek podatkowy w zakresie podatku rolnego z tytułu nabycia gospodarstwa rolnego powstał nie wcześniej niż 5 lat przed dniem złożenia wniosku o udzielenie kredytu,

b)  inwestycja jest realizowana w gospodarstwie rolnym położonym na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami.

Za inwestycję realizowaną na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami uważa się inwestycję obejmującą wyłącznie zakup użytków rolnych położonych na tych obszarach, lub inwestycję realizowaną w gospodarstwie, w którym co najmniej 50% użytków rolnych położonych jest na tych obszarach.

Okres kredytowania

Kredyt może zostać udzielony maksymalnie na 15 lat. Okres karencji w spłacie kredytu, który liczy się od dnia zawarcia umowy kredytu do dnia spłaty pierwszej raty kapitału określonej w umowie kredytu, nie może przekroczyć 2 lat.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama