Czy słonecznik zostanie włączony do funduszu promocji?
REKLAMA
REKLAMA
Słonecznik i jego przetwory
Izby rolnicze postulują włączenie słonecznika do funduszu promocji.
REKLAMA
"W dniu 12 lipca 2021 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek zgłoszony podczas VIII posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji (...) zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi G. Pudy o wystąpienie z inicjatywą legislacyjną wprowadzenia zmiany w ustawie z dnia 22 maja 2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych". Chodzi o wpisanie do niej słonecznika i jego przetworów. Zdaniem KRIR, "będzie to sprzyjało promocji uprawy słonecznika w Polsce, co z powodu zmian klimatycznych staje się możliwe i coraz popularniejsze". Dzięki temu będzie możliwe korzystanie ze środków zgromadzonych w funduszu promocji roślin oleistych przez producentów nasion słonecznika i oleju słonecznikowego.
Czym jest Fundusz Promocji Roślin Oleistych
REKLAMA
Fundusz Promocji Roślin Oleistych powstał w 1 sierpnia 2019 r. Jest to dziesiąty fundusz w ramach ustawy z 2009 r., o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Jego celem jest wspieranie marketingu rolnego, wzrostu spożycia i promocji roślin oleistych, tj.: rzepaku, rzepiku, soi, lnu i konopi oraz przetworów pochodzących z ich przetworzenia.
Fundusz Promocji Roślin Oleistych wspiera m. in. działania informujące o jakości i cechach, w tym zaletach roślin oleistych, działania mające na celu promocję spożycia tych produktów, udział w wystawach i targach związanych z ich produkcją lub przetwórstwem, badania rynkowe dotyczące spożycia oraz badania naukowe i prace rozwojowe mające na celu poprawę jakości roślin oleistych.
Obecnie w Polsce 97 proc. upraw roślin oleistych stanowi rzepak.
Kwota, którą dysponuje dany fundusz promocji zależy od wielkość sprzedaży danych produktów. Wpłaty są naliczane w wysokości 0,2 proc. wartości netto od roślin oleistych będących przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Do wpłaty zobowiązani są przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie przetwórstwa roślin oleistych. (PAP)
autorka: Anna Wysoczańska
awy/ drag/
REKLAMA
REKLAMA