reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: Ekspert Firma

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu Ekspert Firma. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące Ekspert Firma.

Czy można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy po 26 lipca 2020 r.

Aktualizacja: 07.08.2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy po 26 lipca br. nie przysługuje? Czy jeśli pracownik nadal ma problem z opieką, bo przedszkole jest zamknięte, może skorzystać z tego zasiłku w ramach przysługujących 60 dni? »

Czy wydłużenie terminów obowiązywania szkoleń okresowych w dziedzinie bhp dotyczy również osób kierujących pracownikami

Aktualizacja: 08.09.2020

Szkolenia okresowe bhp dla pracowników na podstawie art. 12e Tarczy antykryzysowej zostały zawieszone. A co w przypadku szkoleń okresowych bhp dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami? Czy te szkolenia odbywają się normalnie? »

Tarcza antykryzysowa 4.0. Częściowa wypłata dla wykonawców zamówień publicznych i wysokość zabezpieczeń

Aktualizacja: 24.07.2020

Ustawa nowelizująca z 19 czerwca 2020 r. wprowadza obowiązek wypłaty wynagrodzenia w częściach, po wykonaniu części umowy, lub udzielenia zaliczki, w przypadku umów zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Obowiązek ten dotyczy wszystkich kategorii umów zawartych na okres dłuższy niż 12 miesięcy, a nie tylko umów na roboty budowlane. Rozwiązanie takie powinno poprawić płynność finansową wykonawców. Wykonawcy nie będą musieli korzystać z zewnętrznego finansowania, by ukończyć zamówienie. »

Czy Tarcza antykryzysowa przesunęła termin opłaty za użytkowanie wieczyste

Aktualizacja: 17.07.2020

Mam pytanie dotyczące ustawy Covid-19 4.0 Chodzi mi o art. 15j, dotyczący zmiany terminu opłaty za użytkowanie wieczyste za rok 2020 do 31 stycznia 2021 r. Czy zmiana terminu dotyczy również opłaty przekształceniowej? »

Tarcza antykryzysowa 4.0. Dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności dla samozatrudnionych

Aktualizacja: 28.07.2020

Dotychczasowe brzmienie przepisów o pomocy dla samozatrudnionych powodowało, że spadek obrotów (jako przesłanka decydująca o możliwości skorzystania z rozwiązania) nie mógł być liczony od 1 stycznia 2020 r. Przedsiębiorca powinien był określać go od 2 stycznia 2020 r, co było kłopotliwe. Dlatego w przepisie art. 15zzc ust. 2 zmieniono datę 1 stycznia 2020 r. na 31 grudnia 2019 r. Tym samym porównanie obrotów między poszczególnymi okresami stało się łatwiejsze do przygotowania i analizy. Obecnie porównanie obejmuje bowiem pełne miesiące, tj. od 1 dnia miesiąca (od 1 stycznia). Dodatkowo zrezygnowano z 14-dniowego terminu na składanie wniosków o dofinansowanie do powiatowego urzędu pracy od ogłoszenia naboru wniosków. »

Tarcza antykryzysowa 4.0. Dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych

Aktualizacja: 10.07.2020

Ustawa nowelizująca z 19 czerwca 2020 r. wprowadza możliwość ubiegania się o dopłaty do kredytów obrotowych odnawialnych i nieodnawialnych, udzielanych w złotych. Dopłaty dotyczą kredytów udzielanych w celu zapewnienia płynności finansowej, w szczególności krótkoterminowej i średnioterminowej, utraconej lub zagrożonej utratą w związku z konsekwencjami rozprzestrzeniania się COVID-19. »

Tarcza antykryzysowa 4.0. Kredyty lub pożyczki objęte gwarancjami Skarbu Państwa

Aktualizacja: 10.07.2020

W ramach tarczy 4.0 wprowadzono zmiany w ustawie o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. »

Czy można odstąpić od umowy o dzieło w związku z epidemią

Aktualizacja: 03.07.2020

Zatrudniam 4 osoby na umowę o dzieło. Każda z nich musi pozyskać dane, by stworzyć jeden raport. W związku z wprowadzonym stanem epidemii osoby przyjmujące zamówienie nie mają możliwości by pozyskać te dane. W jaki sposób rozwiązać taką umowę nie płacąc wynagrodzenia? Czy znajdują w takim przypadku zastosowanie jakieś nowe rozwiązania w związku z wprowadzonym stanem epidemii? Czy można powołać się na siłę wyższą? Czy osoba przyjmująca zamówienie może zrezygnować z wykonania dzieła, jeżeli tak to w jaki sposób? »

Jak udowodnić, że środki otrzymane z PFR zostały prawidłowo wykorzystane

Aktualizacja: 26.06.2020

Nasza firma Sp.z o.o. chce wystąpić o subwencję z tarczy finansowej. Czy otrzymanie subwencji ma jakiś wpływ na przyszłe wypłaty dywidend z zysku (jeśli oczywiście zysk będzie) za rok 2020? Z przepisów wynika, że subwencja nie może być wykorzystania na wypłaty dywidend. W związku z tym moje pytanie: jak udowodnić, że pieniądze otrzymane z subwencji nie były wykorzystane na ten cel? »

Czy w świadectwie pracy trzeba odrębnie zaznaczyć liczbę dni zasiłku opiekuńczego COVID-19

Aktualizacja: 19.06.2020

Czy w świadectwie pracy trzeba odrębnie zaznaczyć liczbę dni zasiłku opiekuńczego przysługującego w związku z zamknięciem przedszkoli po wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii? »

Czy za dni niewskazane we wniosku o zasiłek opiekuńczy należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie

Aktualizacja: 23.06.2020

Pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy przysługujący na dziecko do lat 8. We wniosku zaznaczył opiekę od poniedziałku do piątku - tak jak zamknięte jest przedszkole. Czy pracodawca powinien za pozostałe dni naliczyć wynagrodzenie czy uznać że pracownik był nieobecny cały miesiąc? Pracodawca zatrudnia do 10 osób. Działalność prowadzona jest tylko od poniedziałku do piątku. »

Czy w ramach tarczy antykryzysowej można obniżyć minimalne wynagrodzenie proporcjonalnie do obniżonego czasu pracy

Aktualizacja: 09.06.2020

Ubiegając się o dofinansowanie do wynagrodzeń z WUP w ramach tarczy antykryzysowej 1.0. w porozumieniu ze Z.Z. był zapis mówiący o obniżeniu wynagrodzeniu i wymiaru etatu o 20%. Zapis ten obejmował wszystkie grupy zawodowe w firmie, w tym pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenia. Pracownicy ci, po obniżeniu wymiaru etatu do 0,80% otrzymują wynagrodzenie 2080 zł. Uwzględniliśmy tych pracowników także w załączniku do wniosku o dofinansowanie. Teraz pojawiają się komentarze, że minimalna krajowa powinna być zachowana. Art 15g ust. 6 mówi :"Pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone nie więcej niż o 50%, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy". Czy postąpiliśmy prawidłowo? »

Czy można zwołać walne zgormadzenie udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w czasie epidemii

Aktualizacja: 16.06.2020

Czy po 6 czerwca 2020 r. można zwołać Walne Zgromadzenie Udziałowców Spółki z o.o. w liczbie 32 osób? »

reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama