reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Tarcza Antykryzysowa > Czy za dni niewskazane we wniosku o zasiłek opiekuńczy należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie

Czy za dni niewskazane we wniosku o zasiłek opiekuńczy należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie

Pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy przysługujący na dziecko do lat 8. We wniosku zaznaczył opiekę od poniedziałku do piątku - tak jak zamknięte jest przedszkole. Czy pracodawca powinien za pozostałe dni naliczyć wynagrodzenie czy uznać że pracownik był nieobecny cały miesiąc? Pracodawca zatrudnia do 10 osób. Działalność prowadzona jest tylko od poniedziałku do piątku.

PYTANIE

Pracownik złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy przysługujący na dziecko do lat 8. We wniosku zaznaczył opiekę od poniedziałku do piątku - tak jak zamknięte jest przedszkole. Czy pracodawca powinien za pozostałe dni naliczyć wynagrodzenie czy uznać że pracownik był nieobecny cały miesiąc? Pracodawca zatrudnia do 10 osób. Działalność prowadzona jest tylko od poniedziałku do piątku.

ODPOWIEDŹ

W sytuacji, gdy dni, których pracownik nie wskazał jako zasiłkowe są dla niego wolne od pracy (soboty, niedziele, święta), nie przysługuje mu za nie wynagrodzenie za pracę. Wynagrodzenie przysługuje bowiem, co do zasady, za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią (art. 80 k.p.). W tym przypadku nie ma podstaw do wypłaty wynagrodzenia (pracownik nie przepracował ani jednego dnia), mimo, że ze sposobu pomniejszania pensji za dni niezdolności do pracy wynika wynagrodzenie.

Aby uzyskać dostęp do całego artykułu zamów abonament INFORLEX Twój Biznes. PROMOCJA! Teraz dwa dostępy w cenie 98 zł za miesiąc. Kup dostęp >>

Podstawa prawna:

  • art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa  (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 870)

  • art. 80 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 ze. zm.)

  • § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927)

Bożena Goliszewska Chojdak

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

MecenasIT
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama