reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Tarcza Antykryzysowa > Czy można odstąpić od umowy o dzieło w związku z epidemią

Czy można odstąpić od umowy o dzieło w związku z epidemią

Zatrudniam 4 osoby na umowę o dzieło. Każda z nich musi pozyskać dane, by stworzyć jeden raport. W związku z wprowadzonym stanem epidemii osoby przyjmujące zamówienie nie mają możliwości by pozyskać te dane. W jaki sposób rozwiązać taką umowę nie płacąc wynagrodzenia? Czy znajdują w takim przypadku zastosowanie jakieś nowe rozwiązania w związku z wprowadzonym stanem epidemii? Czy można powołać się na siłę wyższą? Czy osoba przyjmująca zamówienie może zrezygnować z wykonania dzieła, jeżeli tak to w jaki sposób?

ODPOWIEDŹ

Regulacje tarcz antykryzysowych nie przewidują specjalnych rozwiązań w zakresie wskazanym w pytaniu. Będą tu miały zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Przy czym przepisy dotyczące umowy o dzieło nie zawierają podstaw umożliwiających wypowiedzenie umowy o dzieło. Kodeks cywilny przewiduje możliwość odstąpienia od umowy. Najkorzystniejsze rozwiązanie dla zamawiającego przewiduje art. 635 k.c., zgodnie z którym jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.

Orzecznictwo przyjmuje, że dla możliwości wykonania prawa odstąpienia na podstawie art. 635 k.c. nie są istotne przyczyny, dla których wykonawca opóźnia się z wykonaniem robót. Oznacza to, iż zagrożenie, że dzieło nie zostanie wykonane w terminie, uprawniające do skorzystania z prawa odstąpienia, nie musi być skutkiem okoliczności, za które przyjmujący zamówienie ponosi odpowiedzialność, w przypadku zaś wykonania prawa odstąpienia po upływie terminu wykonania dzieła możliwe jest skorzystanie przez zamawiającego z uprawnienia do odstąpienia od umowy nawet wtedy, gdy wykonawca nie popada w zwłokę.

Aby uzyskać dostęp do całego artykułu zamów abonament INFORLEX Twój Biznes. PROMOCJA! Teraz dwa dostępy w cenie 98 zł za miesiąc. Kup dostęp >>

Podstawa prawna:

art. 635 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

MecenasIT
Tarcza antykryzysowa 2.0 – pakiet osłonowy dla firm w zestawieniu tabelarycznym (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama