Czy wiesz jak uczyć się języków obcych?
REKLAMA
REKLAMA
Na początek, dobrym posunięciem jest chwila namysłu nad kierunkiem oraz celem nauki – czy robimy to dla satysfakacji, samorozwoju, a może głównie dla podniesienie kwalifikacji. W żadnym przypadku nie ma drogi na skróty, ale jeśli wiemy w jakich okolicznościach przyjdzie nam używać języka, łatwiej jest się przygotować, np. do rozmowy biznesowej. Absolutną podstawą jest gramatyka i sukcesywne bogacenie się o potrzebny zakres słownictwa, dajmy na to, związanego z ekonomią.
REKLAMA
Wskazówki w pigułce
- Ok. 1500-2000 słów wystarczy by swobodnie porozumiewać się po angielsku, natomiast do płynnego czytania trzeba znać aż 4500 słów.
- Szacuje się, że j. angielski składa się z blisko 600 000 wyrazów, a najczęściej stosowanym jest przedimek ,,the”.
- Lepiej poświęcić na naukę codziennie 20 minut niż kilka godzin raz w tygodniu.
- Niemowlaki mogą być dwujęzyczne – rozróżniają dźwięki w różnych językach. Maluchy oswojone z dwoma językami szybciej dostosowują się do nieoczekiwanych zmian podczas zabawy niż dzieci władające tylko jednym językiem.
Przeczytaj również: Czy warto szkolić pracownika?
- To prawda, że im wcześniej zaczynamy naukę języka, tym łatwiej – nie należy jednak przywiązywać do tego zbyt dużą wagę i przede wszystkim uwierzyć w siebie. Cierpliwość i systematyczność to podstawa i nie jest to wyłącznie kwestia talentu. Pamiętaj, że lepiej jest uczyć się codziennie chociaż przez pół godziny niż przerabiać obszerny materiał zaledwie raz w tygodniu.
- Znajdź przyjaciela do korespondencji – umów się z koleżanką lub kolegą albo nawiąż listowną znajomość z kimś z zagranicy. Będzie to świetną motywacją do częstego pisania. Nie zrażaj się tylko błędami, praktyka to najlepsza metoda na wyuczenie poprawnych mechanizmów gramatyki.
- Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś od zaraz stał się tłumaczem! Oczywiście na własny użytek, przekładanie krótkich tekstów, np. z angielskiego na polski, a potem na odwrót, to efektywny sposób diagnozowania błędów, które należy wykluczyć oraz ćwiczenia pisowni.
Polecamy serwis Szkolenia
Nastawienie do nauki języków obcych bez wątpienia ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o kwestię systematyczności. Pomocnych wskazówek jest bez liku, jednak na nic się one zdadzą dla osoby, która nie postara się o ich regularne stosowanie. Motywacja jest więc głównym kluczem do sukcesu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.