reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > ABC szkoleń > Czy warto szkolić pracownika?

Czy warto szkolić pracownika?

Nie ulega wątpliwości, że wykształcenie pracownika może przełożyć się na wymierne rezultaty osiągane przez firmę. Warto zatem pomyśleć o tym by pomóc pracownikowi w jego dalszej edukacji. Wcześniej należy jednak sprawdzić, jakie obowiązki w przypadku finansowania edukacji pracownika obciążają firmę i czy taka inwestycja będzie rzeczywiście dla firmy opłacalna.

Gdzie szukać odpowiednich regulacji?

W przepisach Kodeksu pracy w art. 103(1) – 103 (5) zawarte zostały regulacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Jakie uprawnienia przysługują pracownikowi z faktu podnoszenia przez niego kwalifikacji zawodowych?

Pod pojęciem podnoszenia przez pracownika kwalifikacji zawodowych należy rozumieć zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. W myśl art. 103(6) Kodeksu pracy, podwładnemu lub zdobywającemu lub uzupełniającemu wiedzę i umiejętności mogą być przyznane:

  • zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia oraz
  • urlop bezpłatny w wymiarze ustalonym w porozumieniu zawieranym między pracodawcą a pracownikiem.

Nadto pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe przysługują szczególne uprawnienia zawodowe jak: urlop szkoleniowy, zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Przy czym pracownik za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia. Urlop szkoleniowy udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy w wymiarze:
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Przeczytaj także: Kiedy przysługuje urlop szkoleniowy?

Kiedy pracownik będzie musiał zwrócić koszty poniesione przez pracodawcę?

Pracownik, podnoszący kwalifikacje zawodowe, co do zasady będzie obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia w przypadku, gdy: nie podejmie podnoszenia kwalifikacji lub przerwie podnoszenie tych kwalifikacji, rozwiąże stosunek pracy czy też, gdy pracodawca rozwiąże stosunek pracy z winy pracownika bez wypowiedzenia.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nadto pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe przysługują szczególne uprawnienia zawodowe jak m.in. urlop szkoleniowy
Nadto pracownikowi, który podnosi kwalifikacje zawodowe przysługują szczególne uprawnienia zawodowe jak m.in. urlop szkoleniowy

Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama