REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź czym jest!

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Istnieje wiele podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które zawierają umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Istnieje wiele podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które zawierają umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

REKLAMA

REKLAMA

O tym, czym jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej należy mówić w kontekście samej odpowiedzialności cywilnej. Odpowiedzialność cywilne jest to zaś reżim prawny, w którym sprawca szkody odpowiedzialny jest za naprawienie jej skutków poprzez zapłatę odszkodowania.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest sytuacją, w której odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego przejmuje na siebie zakład ubezpieczeń. Czyni to poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia. Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń ma więc charakter następczy, gwarancyjny. Oznacza to, że odpowiada on zamiast osoby ubezpieczonej, która odpowiada pierwotnie. Z racji zawarcia umowy ubezpieczenia następuje przesunięcie owej odpowiedzialności.

REKLAMA

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni przedsiębiorcę, który je zawarł przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim, ponieważ w ramach umowy ubezpieczenia zakład ubezpieczeń wypłaca za posiadacza pojazdu odszkodowanie na rzecz podmiotu poszkodowanego. Ubezpieczenie gwarantuje wiec poszkodowanemu zaspokojenie jego roszczeń z jednej strony, z drugiej natomiast chroni majątek przedsiębiorcy, czyli sprawcy szkody.

Dowiedz się: Co gdy wykonawca wykonał budowę wadliwie?

REKLAMA

Istnieje wiele podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które zawierają umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Czasami przepisy prawa wręcz wymagają zawarcia takiej umowy. Mówi się wówczas o ubezpieczeniu obowiązkowym. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia dla bardzo szerokiej grupie przedsiębiorców.

I tak, wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą możliwe jest ubezpieczenie się od odpowiedzialności cywilnej np. farmaceutów, podmiotów trudniących się przewozem osób i rzeczy oraz prowadzących przedsiębiorstwa spedycyjne, a także instruktorów sportowych, podmiotów prowadzących działalność o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Windykacja

Jak zostało wspomniane, istnieją także branże, w których zawarcie umowy ubezpieczenia jest obowiązkowe. Wśród nich można wskazać np. lekarzy i lekarzy dentystów, rzeczników patentowych, architektów oraz inżynierów budownictwa lub notariuszy. Nie są to oczywiście wszystkie zawody obowiązane do zawarcia umów ubezpieczenia.

W związku z obowiązkowych charakterem tych umów przepisy nakładają na podmioty niezawierające takich umów sankcje, np. w przypadku notariuszy będzie odpowiedzialność dyscyplinarna (upomnienie, nagana, kara pieniężna, pozbawienie prawa prowadzenia kancelarii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA