reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > ABC Odszkodowań > Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź czym jest!

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź czym jest!

O tym, czym jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej należy mówić w kontekście samej odpowiedzialności cywilnej. Odpowiedzialność cywilne jest to zaś reżim prawny, w którym sprawca szkody odpowiedzialny jest za naprawienie jej skutków poprzez zapłatę odszkodowania.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest sytuacją, w której odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego przejmuje na siebie zakład ubezpieczeń. Czyni to poprzez zawarcie umowy ubezpieczenia. Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń ma więc charakter następczy, gwarancyjny. Oznacza to, że odpowiada on zamiast osoby ubezpieczonej, która odpowiada pierwotnie. Z racji zawarcia umowy ubezpieczenia następuje przesunięcie owej odpowiedzialności.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni przedsiębiorcę, który je zawarł przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim, ponieważ w ramach umowy ubezpieczenia zakład ubezpieczeń wypłaca za posiadacza pojazdu odszkodowanie na rzecz podmiotu poszkodowanego. Ubezpieczenie gwarantuje wiec poszkodowanemu zaspokojenie jego roszczeń z jednej strony, z drugiej natomiast chroni majątek przedsiębiorcy, czyli sprawcy szkody.

Dowiedz się: Co gdy wykonawca wykonał budowę wadliwie?

Istnieje wiele podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które zawierają umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Czasami przepisy prawa wręcz wymagają zawarcia takiej umowy. Mówi się wówczas o ubezpieczeniu obowiązkowym. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia dla bardzo szerokiej grupie przedsiębiorców.

I tak, wśród podmiotów prowadzących działalność gospodarczą możliwe jest ubezpieczenie się od odpowiedzialności cywilnej np. farmaceutów, podmiotów trudniących się przewozem osób i rzeczy oraz prowadzących przedsiębiorstwa spedycyjne, a także instruktorów sportowych, podmiotów prowadzących działalność o charakterze sportowo-rekreacyjnym.

Polecamy serwis: Windykacja

Jak zostało wspomniane, istnieją także branże, w których zawarcie umowy ubezpieczenia jest obowiązkowe. Wśród nich można wskazać np. lekarzy i lekarzy dentystów, rzeczników patentowych, architektów oraz inżynierów budownictwa lub notariuszy. Nie są to oczywiście wszystkie zawody obowiązane do zawarcia umów ubezpieczenia.

W związku z obowiązkowych charakterem tych umów przepisy nakładają na podmioty niezawierające takich umów sankcje, np. w przypadku notariuszy będzie odpowiedzialność dyscyplinarna (upomnienie, nagana, kara pieniężna, pozbawienie prawa prowadzenia kancelarii.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieje wiele podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które zawierają umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Istnieje wiele podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które zawierają umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama