Jakie są zalety ustnej prezentacji?
REKLAMA
REKLAMA
Aby odnieść sukces podczas wystąpienia, należy się do niego wcześniej przygotować. Podobną ilość wysiłku, którą włożyliśmy w pisemne przygotowanie materiału, musimy włożyć również w odpowiednie przygotowanie naszej prezentacji. Nie ma nic gorszego, niż odczytywanie dokumentu – audytorium miało lub będzie mieć szansę zapoznać się z nim osobiście, w dogodnej dla siebie chwili.
REKLAMA
Przygotowanie prezentacji
REKLAMA
Tak, jak już było powiedziane, prezentacja nie polega na czytaniu przygotowanego wcześniej tekstu. Najlepsze wyniki uzyskamy, gdy nasze wystąpienie będzie jak najbardziej interaktywne. Zadbajmy o przygotowanie pomocy naukowych – slajdów, prezentacji multimedialnych, folii, a w razie potrzeby również krótkich filmów.
Przygotowanie multimediów też będzie wymagało od nas pewnej pracy – należy wystrzegać się od przepisywania całych akapitów i fragmentów tekstu. To, co będziemy wyświetlać za pomocą rzutnika, bądź komputera, powinno być przedstawione w formie krótkich tez lub punktowych haseł. Folie i slajdy nie są instrumentami, które mają nas zastąpić, to tylko pomoc, która ma wspierać naszą argumentację.
Jeżeli w tekście dokumentu, który omawiamy, znajdują się fotografie i wykresy, zadbajmy o ich powiększenie i dobrą jakość. Przyda się również wskaźnik. Zachęcajmy również audytorium do zadawania pytań i udziału w dyskusji – jest to sposób na większe zainteresowanie go treścią przygotowanego przez nas dokumentu, oraz osobiste zaangażowanie w przebieg prezentacji.
Przy organizacji prezentacji należy również zadbać o komfort uczestników. Sprawdźmy wcześniej, jak wygląda sala, czy krzesła są wygodne, czy na pewno działają wszystkie sprzęty.
Polecamy: Jak zorganizować udane zebranie?
Zalety
REKLAMA
Osobiste przedstawienie sprawozdania, raportu, nie zdarza się zbyt często, dlatego jest to dobry sposób na „sprzedanie” zawartych w nim argumentów i rozwiązań, jak i siebie. Tego typu wystąpienia, w przeciwieństwie do słowa pisanego, mają w sobie więcej pasji.
Osobista prezentacja umożliwia ścisły kontakt ze słuchaczami. Pozwala to na dostosowanie tempa wypowiedzi do możliwości odbiorców, obserwowania ich reakcji – a tym samym do innego rozłożenia akcentów wypowiedzi. Słuchacze natomiast, mają możliwość zadawania pytań, poproszenia o rozwinięcie pewnych wątków, czy wyjaśnienie wątpliwości. Korzyści odnoszą obie strony – wszelkie nieścisłości, czy trudniejsze kwestie mogą być omówione i wyjaśnione na bieżąco.
Polecamy serwis: Szkolenia
Osobisty kontakt ma jeszcze jedna zaletę – zarówno prowadzący wystąpienie, jak i audytorium prócz kontaktu werbalnego porozumiewają się także za pomocą mowy ciała. Mówcy łatwiej jest dostrzec reakcję uczestników na to, co mówi i ewentualnie zmienić sposób prowadzenia prezentacji. Autorowi również łatwiej jest dotrzeć do słuchaczy dzięki wykorzystaniu mowy ciała – chociażby przez uśmiech, zmianę intonacji, ekspresywne gesty.
Karolina Zaborska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.