reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym - wzór

Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym - wzór

Jeżeli przedsiębiorca zamierza dochodzić od swojego dłużnika zaległych płatności, np. za dostarczony towar, prócz złożenia do Sądu pozwu o zapłatę w zwykłym trybie, może również skorzystać z szybszego sposobu jakim jest złożenie pozwu wraz z wnioskiem o wydanie nakazu zapłaty w odpowiednim trybie. Jak formułować petitum pozwu oraz wszelkie niezbędne informacje, o których należy pamiętać przy sporządzaniu pozwu?

W pierwszej kolejności należy porównać trzy tryby istniejące przy instytucji nakazów zapłaty. W Kodeksie cywilnym ustawodawca uregulował tryb uproszczony, upominawczy oraz nakazowy.

Tryb uproszczony

Pierwszy z powyżej wskazanych - uproszczony został uregulowany w art. 505 (1) - 505 (14) Kodeksu postępowania cywilnego. Tryb ten stosujemy w sprawach należących do właściwości sądów rejonowych (w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 75.000 zł) a dotyczących:

1) roszczeń wynikających z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty;

2) o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Tryb nakazowy

Kolejny tryb - nakazowy, którego zasady wskazano w art. 484 (1) - 497 Kodeksu postępowania cywilnego. Sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym tylko i wyłącznie wtedy, kiedy dochodzone pozwem roszczenie zostało udowodnione:

1) dokumentem urzędowym;

2) zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem;

3) wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu;

4) zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i niezapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.

Postępowanie nakazowe może być stosowane zarówno dla spraw właściwych dla sądów rejonowych oraz sądów okręgowych.

Polecamy: Ceny transferowe - jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Tryb upominawczy

Ostatniego już trybu - upominawczego dotyczą artykuły 497 (1) - 505 Kodeksu postępowania cywilnego. Postępowanie to należy do właściwości sądów rejonowych i okręgowych. Sąd wyda nakaz zapłaty jeżeli Powód dochodzi roszczenia pieniężnego oraz:

  1. roszczenie nie jest bezzasadne,
  2. przytoczone okoliczności nie budzą wątpliwości Sądu,
  3. zaspokojenie roszczenia nie zależy od spełnienia świadczenia wzajemnego,
  4. miejsce pobytu pozwanego jest znane.

Przy sporządzaniu pozwu o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym nie istnieje ustawowy obowiązek w zakresie umieszczenia go na urzędowym formularzu, niemniej jednak dla przedsiębiorców użycie formularza może stanowić swoiste ułatwienie. Formularz taki można ściągnąć ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 16.11.2017

Ekspert:

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym - wzór
Pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym - wzór

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama