| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Prawo autorskie w firmie > Prawo autorskie jako aport do spółki - cz. 2

Prawo autorskie jako aport do spółki - cz. 2

Wniesienie wkładu w postaci majątkowych praw autorskich wymaga spełnienia warunków wynikających z przepisów prawa handlowego, ale i również prawa autorskiego.

Prawa autorskie mogą być przedmiotem wkładu niepieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego spółki. W tym przypadku chodzi jednak o majątkowe prawa autorskie, które mogą być zbywane, mają wymiar ekonomiczny, czyli dają się wycenić, a także mogą być ujęte w bilansie spółki po stronie aktywów. Wniesienie takiego wkładu następuje jednak z zastrzeżeniem, iż osobiste prawa autorskie pozostają przy autorze utworu, jako prawa niezbywalne.

Możliwość wniesienia majątkowych praw autorskich do spółki w formie wkładu niepieniężnego stanowi jeden ze sposobów na biznesowe wykorzystanie utworu. Przede wszystkim jest to jeden ze sposobów na pozyskanie finansowania na dalszy rozwój utworu i jego wprowadzenie na rynek.

Autor wzoru przemysłowego potrzebuje pieniędzy na rynkowe zastosowanie wzoru. W związku z tym zawiązuje spółkę z inwestorem. Autor wnosi do spółki majątkowe prawa autorskie (wkład niepieniężny), natomiast inwestor niezbędny kapitał (wkład pieniężny). Pomiędzy sobą ustalają procentowy udział kapitału zakładowego, w tym również udział w przyszłych zyskach spółki.

Zobacz: Prawo autorskie jak wkład do spółki - cz. 1

Obowiązki związane z wkładem

Należy jednak pamiętać o tym, że wnoszenie majątkowych praw autorskich do majątku spółki w formie wkładu niepieniężnego z jednej strony musi spełniać warunki wynikające z Kodeksu spółek handlowych, z drugiej zaś czynić zadość wymaganiom związanym z przeniesieniem praw autorskich wynikających z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W odniesieniu do spółek kapitałowych kwestie wniesienia wkładu niepieniężnego zostały odrębnie ustalone dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz osobno dla spółki akcyjnej.

W przypadku spółki z o.o. znaczenie ma art. 158 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem jeżeli wkładem do spółki jest wkład niepieniężny, umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot wkładu, osobę wspólnika, jak również liczbę i wartość nominalną objętych udziałów.

Zobacz: Utwór zbiorowy

Trochę więcej formalności jest wymaganych przy wkładzie niepieniężnym do spółki akcyjnej, w którym to przypadku potrzebne jest pisemne sprawozdanie założycieli spółki (art. 311 KSH), które wyjaśnia m.in. metodę wyceny wkładów, określenie dokładne przedmiotu wkładu. Sprawozdanie to musi być w zdecydowanej większości przypadków (wyjątki odstępstwa zawarte są w art. 3121) poddane badaniu przez biegłego rewidenta (art. 312 Kodeksu spółek handlowych).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »