REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo autorskie jako aport do spółki - cz. 2

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Prawa autorskie w formie aportu do spółki / Fot. Fotolia
Prawa autorskie w formie aportu do spółki / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wniesienie wkładu w postaci majątkowych praw autorskich wymaga spełnienia warunków wynikających z przepisów prawa handlowego, ale i również prawa autorskiego.

Prawa autorskie mogą być przedmiotem wkładu niepieniężnego na pokrycie kapitału zakładowego spółki. W tym przypadku chodzi jednak o majątkowe prawa autorskie, które mogą być zbywane, mają wymiar ekonomiczny, czyli dają się wycenić, a także mogą być ujęte w bilansie spółki po stronie aktywów. Wniesienie takiego wkładu następuje jednak z zastrzeżeniem, iż osobiste prawa autorskie pozostają przy autorze utworu, jako prawa niezbywalne.

REKLAMA

REKLAMA

Możliwość wniesienia majątkowych praw autorskich do spółki w formie wkładu niepieniężnego stanowi jeden ze sposobów na biznesowe wykorzystanie utworu. Przede wszystkim jest to jeden ze sposobów na pozyskanie finansowania na dalszy rozwój utworu i jego wprowadzenie na rynek.

Autor wzoru przemysłowego potrzebuje pieniędzy na rynkowe zastosowanie wzoru. W związku z tym zawiązuje spółkę z inwestorem. Autor wnosi do spółki majątkowe prawa autorskie (wkład niepieniężny), natomiast inwestor niezbędny kapitał (wkład pieniężny). Pomiędzy sobą ustalają procentowy udział kapitału zakładowego, w tym również udział w przyszłych zyskach spółki.

Zobacz: Prawo autorskie jak wkład do spółki - cz. 1

Obowiązki związane z wkładem

Należy jednak pamiętać o tym, że wnoszenie majątkowych praw autorskich do majątku spółki w formie wkładu niepieniężnego z jednej strony musi spełniać warunki wynikające z Kodeksu spółek handlowych, z drugiej zaś czynić zadość wymaganiom związanym z przeniesieniem praw autorskich wynikających z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odniesieniu do spółek kapitałowych kwestie wniesienia wkładu niepieniężnego zostały odrębnie ustalone dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz osobno dla spółki akcyjnej.

W przypadku spółki z o.o. znaczenie ma art. 158 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem jeżeli wkładem do spółki jest wkład niepieniężny, umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot wkładu, osobę wspólnika, jak również liczbę i wartość nominalną objętych udziałów.

Zobacz: Utwór zbiorowy

Trochę więcej formalności jest wymaganych przy wkładzie niepieniężnym do spółki akcyjnej, w którym to przypadku potrzebne jest pisemne sprawozdanie założycieli spółki (art. 311 KSH), które wyjaśnia m.in. metodę wyceny wkładów, określenie dokładne przedmiotu wkładu. Sprawozdanie to musi być w zdecydowanej większości przypadków (wyjątki odstępstwa zawarte są w art. 3121) poddane badaniu przez biegłego rewidenta (art. 312 Kodeksu spółek handlowych).

Opisanie prawa autorskiego

Jak zatem wynika z powyższej analizy przepisów w przypadku wnoszenia majątkowych praw autorskich do spółki,  aport ten powinien być szczegółowo określony, w taki sposób, by został on prawidłowo zidentyfikowany. Należy również uzasadnić i przedstawić metodę wyceny wartości tych praw.

Zobacz: Czy pomysły są chronione prawem autorskim?

Niezależnie od tego należy jednak pamiętać o obowiązkach, które wynikają z przepisów ustawy o prawie autorskim, a które są związane z przeniesieniem praw autorskich.  Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o prawie autorskim umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu (licencja), obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione. Co wynika z tego stwierdzenia, to fakt, iż w samej umowie spółki (spółka z o.o.) lub statucie, oprócz wyraźnego oznaczenia przedmiotu wkładu, należy również wskazać pola eksploatacji przeznaczone dla spółki

PRZYKŁAD: Pola eksploatacji, czyli np. wprowadzanie do obrotu, powielanie, publiczne udostępnianie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA