REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić wynalazki w kraju?

Jak chronić wynalazki w kraju? / Fot. Fotolia
Jak chronić wynalazki w kraju? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wynalazca, który ubiega się o ochronę patentową może wybrać jedną z procedur, na podstawie której będzie toczyć się postępowanie. Jak w takim razie chronić wynalazki w kraju? Jak prawidłowo dokonać zgłoszenia o udzielenie ochrony?

Zapoznanie się z dostępnymi procedurami jest o tyle istotne, że ułatwia  dokonanie wyboru takiej, która sprzyjać będzie ochronie zgłaszanego wynalazku. Zastosowanie przez zgłaszającego którejkolwiek procedury nie wyklucza jednakże możliwości zastosowania innej. W wielu przypadkach zgłaszający, chcąc zapewnić wynalazkowi szybką, skuteczną i szeroką ochronę, dokonuje zgłoszenia korzystając z dwóch lub nawet trzech procedur.

REKLAMA

Generalnie procedury możemy podzielić na:

  • krajowe,
  • regionalne,
  • międzynarodowe.

Procedura krajowa

W procedurze krajowej zgłaszający dokonuje zgłoszenia w urzędzie  patentowym kraju, w którym chce ubiegać się o ochronę patentową na swój wynalazek. Uzyskana w ten sposób ochrona obowiązuje tylko na terytorium danego kraju. Procedura ta powinna być wybierana przez zgłaszającego, który nie jest zainteresowany ochroną wynalazku za granicą, gdyż tylko w takim przypadku z procedurą łączą się stosunkowo niewysokie koszty, jakie ponosi zgłaszający. Zgłaszający, chcąc rozszerzyć ochronę swojego wynalazku, może w oparciu o Konwencję paryską o ochronie własności przemysłowej dokonać zgłoszenia w innych krajach. Konwencja paryska daje możliwość zastrzeżenia pierwszeństwa ze zgłoszenia krajowego. Zgodnie z art. 4 A.1 Konwencji oraz C.1 każdy, kto dokonał prawidłowego zgłoszenia o udzielenie patentu na wynalazek, zgłoszenia wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego lub znaku towarowego w jednym z państw będących członkami Związku, albo jego następca prawny, będzie korzystał w celu dokonania zgłoszenia w innych państwach z prawa pierwszeństwa. Dla zachowania pierwszeństwa (uprzedniego) niezbędne jest dokonanie zgłoszenia wynalazku lub wzoru użytkowego w innym państwie w terminie dwunastu miesięcy od dnia dokonania zgłoszenia pierwotnego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Używanie cudzego znaku towarowego – licencje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa – Prawo własności przemysłowej w art. 40 nakłada jednakże na obywateli polskich i polskie osoby prawne związane z tym obowiązki. Polska osoba prawna bądź obywatel polski, mający miejsce zamieszkania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, może zgłosić za granicą wynalazek w celu uzyskania ochrony dopiero po zgłoszeniu go w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy od dnia dokonania pierwotnego zgłoszenia w Polsce zgłaszający musi podjąć decyzję co do rozszerzenia terytorialnego ochrony.

REKLAMA

Jeżeli zdecyduje się na dokonanie zgłoszeń krajowych w innych państwach, dla zwiększenia szansy uzyskania patentu w każdym z nich powinien dokonać zgłoszenia opartego na pierwszeństwie. W takim przypadku niezbędne okaże się też tłumaczenie zgłoszenia na język urzędowy obowiązujący w państwie zgłoszenia, a także  dopasowanie zgłoszenia do obowiązujących tam wymogów formalno-prawnych. Zgłaszający dla uzyskania pierwszeństwa konwencyjnego zobowiązany będzie również do dostarczenia potwierdzenia dokonania pierwotnego zgłoszenia. Ze zgłaszaniem za granicą łączyć się będzie obowiązek uiszczenia odpowiednich opłat urzędowych i – co jest rzeczą istotną – ustanowienie pełnomocnika uprawnionego do reprezentowania zgłaszającego przed krajowym urzędem.

Jeżeli zgłaszający chce uzyskać ochronę na swój wynalazek w wielu krajach, a dokonuje zgłoszeń krajowych (konwencyjnych), ponoszone przez niego koszty są bardzo duże, a zastosowanie wielu odrębnych narodowych procedur prowadzi zazwyczaj do uzyskania praw wyłącznych o różnym, w zależności od państwa, zakresie ochrony. Tak duże niedogodności korzystania z krajowych systemów ochrony wynalazku stały się źródłem inicjatyw dotyczących wprowadzenia systemów, w których za pomocą jednego zgłoszenia możliwe byłoby uzyskanie ochrony w wielu państwach oraz zmniejszenie kosztów związanych ze zgłoszeniem wynalazku w celu uzyskania ochrony na terytorium różnych państw.

Jaki jest koszt patentu?

Autor: Jolanta Wąż, Andrzej Pyrża

Źródło: Poradnik wynalazcy - Urząd Patentowy RP, Krajowa Izba Gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA