Używanie cudzego znaku towarowego – licencje
REKLAMA
REKLAMA
Licencja ważna tylko w formie pisemnej.
Uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może udzielić innej osobie upoważnienia do używania znaku, zawierając z nią tzw. umowę licencyjną. Umowa licencyjna wymaga, pod rygorem nieważności, zachowania formy pisemnej. Podczas tworzenia umowy należy zwrócić uwagę na obowiązkowe podstawowe elementy charakterystyczne dla tej formy, tzn. :
REKLAMA
- sprecyzowanie przedmiotu licencji;
- dokładne określenie stron, tj. licencjodawcy i licencjobiorcy;
- określenie rodzaju licencji, zakresu korzystania z znaku towarowego;
- zobowiązanie do zapłaty konkretnej kwoty za udzielenie licencji tzw. opłata licencyjna;
- wskazanie okresu obowiązywania umowy (jeżeli nie zawarto odpowiednich postanowień co do okresu obowiązywania licencji, uznaje się ją za zawartą na czas nieokreślony).
Co może być znakiem towarowym?
Pełna swoboda korzystania czy ograniczenia? Wybór należy od nas.
Ustawa Prawo Własności Przemysłowej z 30 czerwca 2000 r. wyróżnia:
a) Licencję ograniczoną – forma ograniczonego, zastrzeżonego (określonego w umowie) korzystania w określony sposób z znaku towarowego
b) Licencję pełną – forma pełnego korzystania z znaku towarowego. Licencjobiorca ma prawo korzystania z znaku towarowego w takim samym zakresie jak licencjodawca. Warto zaznaczyć, że równe prawa stron odnoszą się tylko i wyłącznie do korzystania ze znaku, czego nie należy mylić z rozporządzaniem.
Istnieje również podział licencji na podstawie stosunku do osób trzecich. I tak wyróżniamy:
a) Licencję wyłączną – pozwala na korzystanie z jej przedmiotu z wyłączeniem innych podmiotów. Umowa zabrania udzielenia dalszych licencji.
b) Licencja niewyłączna – dopuszczalna możliwość sublicencji.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Czym jest wzór przemysłowy i jak uniknąć jego podróbek?
Wpis do Rejestru.
Na wniosek zainteresowanego, licencja podlega wpisowi do Rejestru prowadzonego przez Urząd Patentowy RP. Nieświadomi przedsiębiorcy często lekceważą tą możliwość. Niesłusznie. Pomimo, iż wpis do Rejestru nie jest obowiązkowy i nie ma charakteru konstytutywnego, daje szerokie uprawnienia. Mianowicie osoba uprawniona z licencji wyłącznej wpisanej do rejestru może, na równi z uprawnionym do znaku towarowego dochodzić, roszczeń z powodu naruszenia znaku towarowego, chyba że umowa licencyjna stanowi inaczej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że z chwilą wpisu licencji do Rejestru Urzędu Patentowego RP, powstaje domniemanie prawdziwości wpisu i jego skuteczności wobec wszystkich – erga omnes, co oznacza, że na wszystkich spoczywa obowiązek powstrzymania się od ingerencji w sferę spraw określonych tym prawem podmiotowym.
Prawa i obowiązki licencjobiorcy
• Sublicencja. Licencjobiorca może udzielić sublicencji na używanie znaku towarowego w zakresie udzielonego mu upoważnienia.
• Oznaczenie „lic.” Licencjobiorca może wskazać, że korzysta z licencji na używanie znaku towarowego, poprzez umieszczenie oznaczenia „lic.” w sąsiedztwie znaku towarowego. Licencjobiorca jest obowiązany, na żądanie licencjodawcy, wskazać na używanie znaku na podstawie licencji przez umieszczenie oznaczenia.
• Używanie znaku. Prawo ochronne wygasa na skutek nieużywania zarejestrowanego znaku towarowego w sposób rzeczywisty dla towarów objętych prawem ochronnym w ciągu nieprzerwanego okresu pięciu lat, po dniu wydania decyzji o udzieleniu prawa ochronnego, chyba że istnieją ważne powody jego nieużywania.
• Wysoka jakość. Licencjobiorca zobowiązuje się do zachowania wysokiej jakości towarów oznaczonych licencjonowanym znakiem towarowym.
• Następca prawny. W razie przejścia prawa ochronnego na znak towarowy, umowa licencyjna jest skuteczna wobec następcy prawnego.
Opłata licencyjna.
W większości przypadków licencjobiorca zobowiązany jest wobec licencjodawcy z tytułu opłaty licencyjnej. Strony w umowie zawierają regulację systemu opłat licencyjnych. Od ich postanowień zależy czy będą to comiesięczne opłaty w stałej wysokości czy opłaty w wysokości procentowej bądź obliczane na podstawie zysku ze sprzedaży. Dzięki swobodzie kreowania umów nie ma przeszkód by wybrać jeszcze inny system zapłaty np. formę ryczałtową czy jednorazową zapłatę. Sposobów rozliczeń jest wiele co daje możliwość znalezienia rozsądnego rozwiązania kwestii finansowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.