REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Niemyjska - Zielona Linia 19524
rozmowa kwalifikacyjna
rozmowa kwalifikacyjna

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym etapem w procesie rekrutacji i to od jej przebiegu zależy, czy zdobędziemy wymarzoną pracę. W związku ze zmieniającą się koniunkturą rynku pracy, rośnie konkurencja na poszczególne stanowiska. W jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby sprawić dobre wrażenie?

Na osiągnięcie zamierzonego celu składa się zazwyczaj wiele czynników – dopiero więc odpowiednie przygotowanie na wielu płaszczyznach może być uznane za gwarant sukcesu. W sytuacji, gdy pominiemy jeden z niezbędnych elementów przygotowania, może się okazać, że nawet jedna, drobna rzecz może zadecydować o odrzuceniu naszej kandydatury, a w rezultacie utracie szansy na zdobycie pracy.

REKLAMA

Wiedza o firmie

W sytuacji, gdy zostajemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, możemy się domyślać, że pracodawca (rekruter) zapoznał się z naszym wykształceniem oraz doświadczeniem, które go zainteresowało. W trakcie rozmowy będzie więc chciał dowiedzieć się więcej na temat tego, co przeczytał w dokumentach aplikacyjnych. O ile jednak łatwo nam jest mówić o tym, co robiliśmy, nawet bez przygotowania, w momencie, gdy zostaniemy zapytani o to, jak nasza wiedza przyda się w firmie, do której aplikujemy, sytuacja się komplikuje. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, gdy kandydat nie jest przygotowany do rozmowy.
Zasadniczym elementem takiego przygotowania jest bowiem przyswojenie sobie podstawowej wiedzy z zakresu tego, czym zajmuje się firma, w której chcemy pracować. Poza działalnością firmy, warto znać np. nazwisko kluczowej postaci, prezesa, właściciela, twórcy  czy… datę powstania organizacji. Warto zajrzeć na stronę internetową firmy – informacje, które dla naszego pracodawcy są ważne, z pewnością będą tam wyróżnione. Elementarna wiedza na temat firmy, w której chcemy pracować jest nie tylko bardzo mile widziana na rozmowie kwalifikacyjnej, ale wręcza niezbędna.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter!

Zachowanie kandydata

Magdalena, ubiegająca się o stanowisko asystentki w jednej z firm prawniczych, w dużym mieście, miała zarówno odpowiednie doświadczenie (8 lat pracy na podobnym stanowisku), wykształcenie (ukończyła specjalistyczne kursy) oraz referencje ostatniego pracodawcy. Choć wydawała się idealną kandydatką, pracy nie otrzymała.  Zdziwiona tym faktem, ponownie zgłosiła się do firmy, na ofertę której odpowiedziała, aby poznać przyczyny. Okazało się, że „nie wypadła pomyślnie na rozmowie kwalifikacyjnej”, a  konkretnie rekruter miał wrażenie, że Magdalena nie jest osobą kulturalną i w lekceważący sposób odpowiada na pytania. Ta sytuacja doskonale obrazuje to, o czym zapomina wielu kandydatów – nawet, jeśli jesteśmy pewni swojej pozycji czy faktu, że nasi kontr kandydaci mają słabsze doświadczenie i wiedzę, nie powinniśmy tego w jakikolwiek sposób ujawniać w trakcie rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Przejawy zbytniej pewności siebie są bardzo źle odbierane przez innych i mogą świadczyć o niekorzystnych cechach kandydata, np. trudności w podporządkowaniu się przełożonemu, a w konsekwencji  - problemach w zarządzaniu taką osobą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przebiega wideorekrutacja?

Jak cię widzą…

REKLAMA

…tak zwykle też oceniają. Schludny i elegancki wygląd podczas rozmowy kwalifikacyjnej to już standard. Nawet najlepiej przygotowany merytorycznie kandydat może skutecznie zaprzepaścić swoją szansę na zdobycie pracy niechlujnym strojem, pogniecioną koszulą czy przesadnie długimi i bogato zdobionymi paznokciami . Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki.  Dotyczą one zazwyczaj branż artystycznych lub kreatywnych, gdzie osoby ubiegające się o pracę, poprzez swój strój najczęściej odzwierciedlają także swój temperament.

Dlaczego pracodawcy zwracają uwagę na nasz wygląd? Poza oczywistym aspektem potrzeby estetyki i ewentualnej relacji z klientem w przypadku branży usługowej, wygląd może świadczyć o naszym charakterze i temperamencie. Nieuprasowane ubranie to np. wyraz niechlujności, lenistwa, czy nieroztropności kandydata. Jaskrawe, źle dobrane kolory to dowód na brak poczucia estetyki i gustu, co w przypadku niektórych branż i zawodów ma olbrzymie znaczenie. Natłok jaskrawych barw może też świadczyć o potrzebie wyróżnienia się, która nie w każdej pracy jest mile widziana. Warto o tym pamiętać, jak bardzo nasz strój wpływa na subiektywną ocenę rekrutera, a w efekcie też na jego ostateczną decyzję.

O czym jeszcze warto pamiętać przed rozmową kwalifikacyjną? O naszym nastawieniu!  Tylko jeśli będziemy rozluźnieni i optymistycznie nastawieni do naszego partnera w rozmowie – w tym wypadku rekrutera – mamy szansę osiągnąć sukces. Pozytywne nastawienia do świata uwypukla w każdym człowieku jego atuty, a to one właśnie decydują o wygranej w wyścigu rekrutacyjnym.

Jak napisać CV i list motywacyjny?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA