REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przebiega wideorekrutacja?

Joanna Niemyjska
Jak przebiega wideorekrutacja?
Jak przebiega wideorekrutacja?

REKLAMA

REKLAMA

Wideorekrutacje stają się coraz popularniejszym sposobem na wyłonienie odpowiedniego kandydata na stanowisko. Powodem takich działań są mniejsze koszty i oszczędność czasu, niż w przypadku tradycyjnej rozmowy rekrutacyjnej. Jak przygotować się do wideokonferencji?

Rekrutacja zazwyczaj oznacza dla pracodawcy dodatkowe i  - co szczególnie ważne - znaczące koszty. Tymczasem przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami do pracy za pomocą np. Skype’a jest wygodne dla obu stron. Rozwój technologii i powszechny dostęp do Internetu sprawił zaś, że na Zachodzie znacząco wzrosła liczba wideorekrutacji. Powoli ten trend wchodzi także do Polski.

REKLAMA

Warto się przygotować

REKLAMA

Należy pamiętać o tym, że do rozmowy kwalifikacyjnej np. przez Skype należy przygotować się tak samo solidnie, jak do tej tradycyjnej. Warto zapoznać się z informacjami o firmie, w której chcemy pracować. Wskazane jest, aby przeanalizować swoje mocne i słabe strony, pomyśleć o odpowiedziach na nietypowe pytania, którymi może nas zaskoczyć rekruter.

Poza aspektami związanymi z samą rozmową, należy zadbać także o strój. Wskazane jest, aby ubrać się elegancko, zadbać o odpowiednie uczesanie. Oczywiście plusem takiej rozmowy jest fakt, że możemy na nią przyjść, po prostu, w… ulubionych kapciach czy trampkach. Można sobie także pozwolić na jeansy zamiast eleganckich spodni, bo tej części garderoby nasz rekruter raczej nie zobaczy. Mimo swoistego pola do manewru w zakresie ubioru, pewne reguły powinny zostać zachowane, np. elegancki żakiet w stonowanym kolorze i schludna fryzura. W przypadku wideorozmowy te aspekty mogą wydawać się nawet ważniejsze niż przy tradycyjnym spotkaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz newsletter

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimika twarzy

Warto poświecić jej chwilę, przygotowując się do niestandardowej rozmowy o pracę. Można poćwiczyć nawet przed domowym lustrem. Najważniejszy jest bowiem cel – przekonanie naszego rozmówcy do zatrudnienia właśnie nas. Jak to zrobić? Przede wszystkim dbając o to, co pokazuje nasza twarz. Najważniejszy jest wzrok. Oczywistym jest fakt, że należy patrzeć prosto w oczy naszemu rozmówcy, ale bez przesady. Można czasem spojrzeć w innym kierunku, co jest naturalnym zachowaniem dla naszych oczu.

Wskazane jest, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów przed kamerą, nie kręcić się na krześle obrotowym, nie kiwać, siedzieć prosto, ale nie sztywno, po prostu trzeba zachowywać się naturalnie. To, co zobaczy na swoim monitorze rekruter, może bowiem mieć równie duże znaczenie jak to, co usłyszy.

Co widzi rekruter?

Oprócz kandydata, z którym aktualnie przeprowadza rozmowę, przyszły pracodawca może zobaczyć znacznie więcej. Z tego też powodu warto zadbać o nasze otoczenie. Najlepiej wybrać naturalne tło dla kamery, gdzie nie będzie dodatkowych bodźców rozpraszających. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zadbać o porządek wokół siebie i usunąć z otoczenia niepotrzebne przedmioty. Poza tym duże znaczenie ma też światło – należy pamiętać o dobre oświetleniu, mając jednocześnie na uwadze fakt, aby światło przypadkiem nie oślepiało naszego rozmówcy, zasłaniając mu widok osoby, z którą prowadzi konwersację.

(Nie)zawodna technika

REKLAMA

Niestety często technika potrafi nas zawieść w najmniej oczekiwanym momencie. W związku z tym, jeszcze przed umówioną godziną wideorozmowy warto sprawdzić jakość naszego połączenia z Internetem, dokonać testu sprzętu, którego będziemy używać. Ponadto oczywistym jest fakt, że powinniśmy wcześniej przeprowadzić kilka rozmów online i nauczyć się obsługi sprzętu. Być może rekruter będzie chciał zobaczyć dokument, który posiadamy na swoim komputerze, powinniśmy więc umieć zmienić wskazania kamery tak, by pokazywała np. nasz pulpit. Tego rodzaju sytuacje mogą zdarzyć się rzadko, ale warto być na nie przygotowanemu.

O czym jeszcze należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby nie bać się wideorekrutacji. Choć jeszcze niewielu pracowników w Polsce miało z nią do czynienia, w rzeczywistości ma ona niemal same plusy. Zaoszczędza czas obu stronom, a dodatkowo, kandydat, który rozmawia z pracodawcą w swoim domu, na „znanym gruncie” ma prawo czuć się pewniej. Taka sytuacja znacząco redukuje stres, co podnosi nasze szanse w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Czy portale społecznościowe mają wpływ na proces rekrutacji?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA