REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Idealna praca - jak odpowiedzieć na to pytanie?

Małgorzata Marzec
Małgorzata Marzec
Aplikantka radcowska
idealna praca
idealna praca

REKLAMA

REKLAMA

Aby poznać kandydata i zdiagnozować jego motywację oraz potrzeby, rekruterzy zadają szereg rozmaitych pytań. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak reagować na pytania dotyczące wymarzonej pracy.

TWOJA WYMARZONA PRACA

Zastanów się, ile razy w swoim życiu myślałeś o tym, jaka praca dawałaby Ci najwięcej satysfakcji a tym samym byłaby spełnieniem Twoich pragnień. Wbrew pozorom jest do dość trudne pytanie - wszak w pracy (na którą poświęcamy co najmniej 8 godzin w ciągu dnia) spędzamy 1/3 swojego życia. Warto poważnie zastanowić się nad tym i zacząć z głową planować ścieżkę swojej kariery zawodowej. Aby świadomie zaplanować swoją karierę, należy zacząć od zastanowienia się, jakiej pracy tak naprawdę szukasz oraz gdzie, z kim i co chciałbyś w niej robić.

REKLAMA

REKLAMA

Z pewnością zgodzisz się ze mną, że ludzkie oczekiwania, potrzeby i plany z biegiem czasu oraz wraz ze zmianami zachodzącymi w życiu każdej jednostki, ulegają pewnym modyfikacjom. Warto, zatem, abyś i Ty przyjrzał się swojej aktualnej sytuacji i pragnieniom w celu dokonania ewentualnej korekty dotychczasowych planów zawodowych.

Niektórzy z nas świadomie planują swoją karierę, wiedzą, czego chcą, mają sprecyzowany plan rozwoju zawodowego i zmierzają w kierunku jego osiągnięcia. Niestety równie często zdarza się, że człowiek, idąc za ciosem pierwszego wyboru, realizuje zadania zupełnie mu nieodpowiadające lub kręci się wokół własnej osi, nie wiedząc, jaka praca mu odpowiada, w jakiej sprawdziłby się w 100%. Są też i tacy (i może Ty właśnie do nich należysz), którzy dokładnie wiedzą, czego nie chcą, ale spore problemy sprawia im, jasne określenie obszarów, które dawałyby im radość i zawodową satysfakcję.

Mam dla Ciebie zadanie:

Spróbuj w wolnej chwili przyjrzeć się sobie, swoim zainteresowaniom, mocnym i słabym stronom, dotychczasowym osiągnięciom i porażkom, swoim pragnieniom i celom życiowym i na ich kanwie spróbuj określić wymarzoną pracę, jaką chciałbyś wykonywać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Mam pracę, o której myślę w weekend i nie mogę doczekać się poniedziałku” – w jakim stopniu owo stwierdzenie pasuje do Ciebie?

Realistycznie rzecz ujmując, idealna praca nie istnieje, ale jej wyobrażenie z pewnością pomoże Ci, kształtować ścieżkę kariery, która m.in. polega na sztuce kompromisu. Określenie idealnej pracy pomoże Ci jednak w stworzeniu pewnego punktu odniesienia, do którego raz za razem możesz dostosowywać swoje plany, działania i drogę rozwoju zawodowego.

Zobacz: Jak odpowiadać na pytanie o powody zmiany pracy?


CO KRYJE SIĘ POD HASŁEM "IDEALNA PRACA"?

Otóż, aby dobrze ją zdefiniować należy określić następujące kategorie:

 1. firma i organizacja
 2. rola i zakres obowiązków
 3. przełożony
 4. pakiet świadczeń.

Teraz określ, czego oczekujesz w każdej z w/w kategorii. Możesz na początek spisać wszystko to, co przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o wymarzonej pracy. Następnie dokonaj analizy i weryfikacji spisanych oczekiwań – odrzuć te totalnie nierealne i doprecyzuj pozostałe.

LISTA PYTAŃ, KTÓRE MOGĄ POMÓC W ZDEFINIOWANIU IDEALNEJ PRACY

1. Pytania dotyczące firmy i organizacji

 • Wolisz pracować w korporacji czy w małej firmie?
 • Wolisz pracować tam, gdzie mieszkasz, czy może chcesz się przeprowadzić do innego miasta, kraju?
 • Interesuje Cię jakaś określona branża, czy może nie ma dla Ciebie znaczenia, w czym specjalizuje się firma, w której będziesz pracował?
 • Czy chciałbyś pracować w środowisku międzynarodowym, wielokulturowym czy może wręcz przeciwnie?
 • Czy marka i prestiż firmy ma dla Ciebie znaczenie?
 • Czy firma powinna być etyczna? A może metody działania firmy nie mają dla Ciebie znaczenia?
 • Czy firma powinna być prorodzinna? Ekologiczna?
 • Czy wolisz firmy działające zachowawczo czy może te nastawione na agresywną ekspansję i pozyskiwanie rynków zbytu?
 • Jacy ludzie powinni pracować w firmie? Młodzi, kreatywni, inspirujący, pozytywnie nastawieni do życia, doświadczeni eksperci?
 • Czy zależy Ci na dobrych relacjach z współpracownikami również poza godzinami pracy?
 • Wolisz nieformalne zasady czy ściśle określone procedury?
 • Wolisz pracować w środowisku nastawionym na wzajemną pomoc i współpracę czy może preferujesz rywalizację i możliwość (konieczność) rozgrywania gier politycznych?
 • Jaki rodzaj komunikacji wolisz: formalny czy nieformalny, otwarty?

2. Pytania dotyczące roli i zakresu obowiązków

 • Jakie zadania chciałbyś wykonywać?
 • Jesteś typem wszystkowiedzącym czy może preferujesz zawężenie spektrum kompetencji, ale za to wyspecjalizowanie ich na poziomie eksperckim?
 • Czy nie zniechęca Cię biurokracja, ”papierologia” i nieustanne raportowanie?
 • Preferujesz rozwój i nowe zadania, czy może wolisz stabilność w postaci znanych, powtarzalnych obowiązków, których wykonywanie ewentualnie możesz udoskonalić?
 • Czy chciałbyś, by efekty Twojej pracy widoczne były na rynku?
 • Wolisz pracować z ludźmi, czy systemami, maszynami?
 • W jakim otoczeniu chciałbyś pracować?
 • Czy zależy Ci na wyrabianiu nowych kontaktów i poznawaniu nowych ludzi?
 • Czy szukasz możliwości zarządzania ludźmi?
 • Czy chcesz wykorzystywać swoje zdobyte już doświadczenie i budować na nim kolejne, czy może wolisz uczyć się nowych rzeczy, bądź zmienić swój obszar by poznać od podstaw coś innego?

3. Pytania dotyczące przełożonego

 • Jakie wartości powinien wyznawać idealny szef?
 • Czy zależy Ci na tym, aby przełożony był dla Ciebie wzorem i źródłem inspiracji?
 • Wolisz szefa coacha, który motywuje i wspiera czy może wolisz szefa wymagającego, ale za to nieingerującego w Twoją pracę?
 • Jakie wg Ciebie doświadczenie powinien mieć idealny szef?
 • Jaką powinien mieć osobowość?
 • Czy powinien być bezpośredni i otwarty? A może zdystansowany i chłodny?

4. Pytania dotyczące benefitów i przywilejów

 • Jakie wg Ciebie powinieneś otrzymywać wynagrodzenie – jedno czy kilkuczłonowe?
 • Pożądana wysokość wynagrodzenia?
 • Czy chciałbyś otrzymywać dodatki typu: premie a wyniki, premie uznaniowe, nagrody pieniężne, etc.
 • Praca na etacie czy własna działalność a może inna forma zatrudnienia? (Np. praca zdalna - telepraca)?
 • Pełen etat czy mniejszy wymiar czasu pracy?
 • W jakich godzinach chcesz pracować?
 • Czy zależy Ci na tym, aby firma oferowała pakiety medyczne, sportowe, ubezpieczenie, etc?  Organizowała imprezy integracyjne (typu pikniki tematyczne, wyjazdy w plener, imprezy firmowe, etc.)?
 • Czy interesuje Cię służbowy telefon i samochód?
 • Czy wolisz nastawienie na zadania, czy raczej interesuje Cię praca „od – do”?
 • Czy zależy Ci na szkoleniach i konferencjach?
 • Dofinansowanie studiów?

Zobacz: Jak odpowiedzieć na pytanie o idealnego szefa?


DLACZEGO PYTANIE O WYMARZONĄ/ IDEALNĄ PRACĘ PADA W TRAKCIE REKRUTACJI?

REKLAMA

Celem tego pytania jest poznanie systemu wartości kandydata, preferowanego przez niego stylu pracy i kultury organizacyjnej firmy. Pozyskane w ten sposób informacje, pomagają oszacować, czy dana osoba będzie odpowiednia do pracy na określonym stanowisku w określonej firmie. Np. korporacja może przeżuć kandydata, preferującego pracę w małej firmie, w której panuje nieformalna luźna atmosfera. A zatem rekruter raczej nie będzie go zachęcał do podjęcia pracy w ogromnej firmie, w której stanie się on ledwie trybikiem w wielkiej machinie biznesu. Podobnie praca monotonna, powtarzalna i wymagająca zarówno cierpliwości jak i precyzji może wykończyć kogoś, kto marzy o pracy pełnej wyzwań i nowych wrażeń.

Uwaga: rozmowa rekrutacyjna to nic innego jak transakcja kupna sprzedaży – gdzie Ty sprzedajesz siebie i swoje zasoby a rekruter je kupuje (bądź nie). Dlatego dozwolone jest stosowanie pewnych – nazwijmy to – sztuczek rekrutacyjnych w celu jak najlepszego zaprezentowania swojej kandydatury. Najważniejsze, by korzystać z nich z umiarem i aby informacje, jakie przekazujesz rekruterowi były zgodne ze stanem faktycznym i Twoimi wewnętrznymi przekonaniami. Prędzej czy później bowiem, i tak wszystko wyjdzie w praniu. Dlatego nie naginaj pod kątem danej rekrutacji swoich oczekiwań – w przeciwnym razie, może okazać się, że dostaniesz pracę w miejscu, które Ci nie odpowiada, z ludźmi, z którymi się nie dogadujesz, za pieniądze poniżej Twoich oczekiwań i z zadaniami, które - zamiast satysfakcjonować - frustrują.

Warto, odpowiadając na to pytanie, powiedzieć rekruterowi o tych obszarach i kryteriach, które są dla Ciebie naprawdę istotne i nie chciałbyś pracować w firmie, która ich nie spełnia. Pamiętaj, że udawanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej kogoś, kim się nie jest, na dłuższą metę nie wyjdzie Ci na dobre.

Pamiętaj: Praca zdobyta za cenę samego siebie, może okazać się pracą znienawidzoną, niosącą rozgoryczenie, brak chęci do rozwoju i realizacji a Ty z pewnością w takich okolicznościach nie będziesz przynosił pracodawcy wymiernych korzyści. Konsekwencje takiego splotu okoliczności mogą być opłakane…

Zobacz: Wiek kandydata a powodzenie w procesie rekrutacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA