REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Idealna praca - jak odpowiedzieć na to pytanie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Marzec
Małgorzata Marzec
Aplikantka radcowska
idealna praca
idealna praca

REKLAMA

REKLAMA

Aby poznać kandydata i zdiagnozować jego motywację oraz potrzeby, rekruterzy zadają szereg rozmaitych pytań. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak reagować na pytania dotyczące wymarzonej pracy.

TWOJA WYMARZONA PRACA

Zastanów się, ile razy w swoim życiu myślałeś o tym, jaka praca dawałaby Ci najwięcej satysfakcji a tym samym byłaby spełnieniem Twoich pragnień. Wbrew pozorom jest do dość trudne pytanie - wszak w pracy (na którą poświęcamy co najmniej 8 godzin w ciągu dnia) spędzamy 1/3 swojego życia. Warto poważnie zastanowić się nad tym i zacząć z głową planować ścieżkę swojej kariery zawodowej. Aby świadomie zaplanować swoją karierę, należy zacząć od zastanowienia się, jakiej pracy tak naprawdę szukasz oraz gdzie, z kim i co chciałbyś w niej robić.

REKLAMA

REKLAMA

Z pewnością zgodzisz się ze mną, że ludzkie oczekiwania, potrzeby i plany z biegiem czasu oraz wraz ze zmianami zachodzącymi w życiu każdej jednostki, ulegają pewnym modyfikacjom. Warto, zatem, abyś i Ty przyjrzał się swojej aktualnej sytuacji i pragnieniom w celu dokonania ewentualnej korekty dotychczasowych planów zawodowych.

Niektórzy z nas świadomie planują swoją karierę, wiedzą, czego chcą, mają sprecyzowany plan rozwoju zawodowego i zmierzają w kierunku jego osiągnięcia. Niestety równie często zdarza się, że człowiek, idąc za ciosem pierwszego wyboru, realizuje zadania zupełnie mu nieodpowiadające lub kręci się wokół własnej osi, nie wiedząc, jaka praca mu odpowiada, w jakiej sprawdziłby się w 100%. Są też i tacy (i może Ty właśnie do nich należysz), którzy dokładnie wiedzą, czego nie chcą, ale spore problemy sprawia im, jasne określenie obszarów, które dawałyby im radość i zawodową satysfakcję.

Mam dla Ciebie zadanie:

Spróbuj w wolnej chwili przyjrzeć się sobie, swoim zainteresowaniom, mocnym i słabym stronom, dotychczasowym osiągnięciom i porażkom, swoim pragnieniom i celom życiowym i na ich kanwie spróbuj określić wymarzoną pracę, jaką chciałbyś wykonywać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Mam pracę, o której myślę w weekend i nie mogę doczekać się poniedziałku” – w jakim stopniu owo stwierdzenie pasuje do Ciebie?

Realistycznie rzecz ujmując, idealna praca nie istnieje, ale jej wyobrażenie z pewnością pomoże Ci, kształtować ścieżkę kariery, która m.in. polega na sztuce kompromisu. Określenie idealnej pracy pomoże Ci jednak w stworzeniu pewnego punktu odniesienia, do którego raz za razem możesz dostosowywać swoje plany, działania i drogę rozwoju zawodowego.

Zobacz: Jak odpowiadać na pytanie o powody zmiany pracy?


CO KRYJE SIĘ POD HASŁEM "IDEALNA PRACA"?

Otóż, aby dobrze ją zdefiniować należy określić następujące kategorie:

  1. firma i organizacja
  2. rola i zakres obowiązków
  3. przełożony
  4. pakiet świadczeń.

Teraz określ, czego oczekujesz w każdej z w/w kategorii. Możesz na początek spisać wszystko to, co przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o wymarzonej pracy. Następnie dokonaj analizy i weryfikacji spisanych oczekiwań – odrzuć te totalnie nierealne i doprecyzuj pozostałe.

LISTA PYTAŃ, KTÓRE MOGĄ POMÓC W ZDEFINIOWANIU IDEALNEJ PRACY

1. Pytania dotyczące firmy i organizacji

  • Wolisz pracować w korporacji czy w małej firmie?
  • Wolisz pracować tam, gdzie mieszkasz, czy może chcesz się przeprowadzić do innego miasta, kraju?
  • Interesuje Cię jakaś określona branża, czy może nie ma dla Ciebie znaczenia, w czym specjalizuje się firma, w której będziesz pracował?
  • Czy chciałbyś pracować w środowisku międzynarodowym, wielokulturowym czy może wręcz przeciwnie?
  • Czy marka i prestiż firmy ma dla Ciebie znaczenie?
  • Czy firma powinna być etyczna? A może metody działania firmy nie mają dla Ciebie znaczenia?
  • Czy firma powinna być prorodzinna? Ekologiczna?
  • Czy wolisz firmy działające zachowawczo czy może te nastawione na agresywną ekspansję i pozyskiwanie rynków zbytu?
  • Jacy ludzie powinni pracować w firmie? Młodzi, kreatywni, inspirujący, pozytywnie nastawieni do życia, doświadczeni eksperci?
  • Czy zależy Ci na dobrych relacjach z współpracownikami również poza godzinami pracy?
  • Wolisz nieformalne zasady czy ściśle określone procedury?
  • Wolisz pracować w środowisku nastawionym na wzajemną pomoc i współpracę czy może preferujesz rywalizację i możliwość (konieczność) rozgrywania gier politycznych?
  • Jaki rodzaj komunikacji wolisz: formalny czy nieformalny, otwarty?

2. Pytania dotyczące roli i zakresu obowiązków

  • Jakie zadania chciałbyś wykonywać?
  • Jesteś typem wszystkowiedzącym czy może preferujesz zawężenie spektrum kompetencji, ale za to wyspecjalizowanie ich na poziomie eksperckim?
  • Czy nie zniechęca Cię biurokracja, ”papierologia” i nieustanne raportowanie?
  • Preferujesz rozwój i nowe zadania, czy może wolisz stabilność w postaci znanych, powtarzalnych obowiązków, których wykonywanie ewentualnie możesz udoskonalić?
  • Czy chciałbyś, by efekty Twojej pracy widoczne były na rynku?
  • Wolisz pracować z ludźmi, czy systemami, maszynami?
  • W jakim otoczeniu chciałbyś pracować?
  • Czy zależy Ci na wyrabianiu nowych kontaktów i poznawaniu nowych ludzi?
  • Czy szukasz możliwości zarządzania ludźmi?
  • Czy chcesz wykorzystywać swoje zdobyte już doświadczenie i budować na nim kolejne, czy może wolisz uczyć się nowych rzeczy, bądź zmienić swój obszar by poznać od podstaw coś innego?

3. Pytania dotyczące przełożonego

  • Jakie wartości powinien wyznawać idealny szef?
  • Czy zależy Ci na tym, aby przełożony był dla Ciebie wzorem i źródłem inspiracji?
  • Wolisz szefa coacha, który motywuje i wspiera czy może wolisz szefa wymagającego, ale za to nieingerującego w Twoją pracę?
  • Jakie wg Ciebie doświadczenie powinien mieć idealny szef?
  • Jaką powinien mieć osobowość?
  • Czy powinien być bezpośredni i otwarty? A może zdystansowany i chłodny?

4. Pytania dotyczące benefitów i przywilejów

  • Jakie wg Ciebie powinieneś otrzymywać wynagrodzenie – jedno czy kilkuczłonowe?
  • Pożądana wysokość wynagrodzenia?
  • Czy chciałbyś otrzymywać dodatki typu: premie a wyniki, premie uznaniowe, nagrody pieniężne, etc.
  • Praca na etacie czy własna działalność a może inna forma zatrudnienia? (Np. praca zdalna - telepraca)?
  • Pełen etat czy mniejszy wymiar czasu pracy?
  • W jakich godzinach chcesz pracować?
  • Czy zależy Ci na tym, aby firma oferowała pakiety medyczne, sportowe, ubezpieczenie, etc?  Organizowała imprezy integracyjne (typu pikniki tematyczne, wyjazdy w plener, imprezy firmowe, etc.)?
  • Czy interesuje Cię służbowy telefon i samochód?
  • Czy wolisz nastawienie na zadania, czy raczej interesuje Cię praca „od – do”?
  • Czy zależy Ci na szkoleniach i konferencjach?
  • Dofinansowanie studiów?

Zobacz: Jak odpowiedzieć na pytanie o idealnego szefa?


DLACZEGO PYTANIE O WYMARZONĄ/ IDEALNĄ PRACĘ PADA W TRAKCIE REKRUTACJI?

REKLAMA

Celem tego pytania jest poznanie systemu wartości kandydata, preferowanego przez niego stylu pracy i kultury organizacyjnej firmy. Pozyskane w ten sposób informacje, pomagają oszacować, czy dana osoba będzie odpowiednia do pracy na określonym stanowisku w określonej firmie. Np. korporacja może przeżuć kandydata, preferującego pracę w małej firmie, w której panuje nieformalna luźna atmosfera. A zatem rekruter raczej nie będzie go zachęcał do podjęcia pracy w ogromnej firmie, w której stanie się on ledwie trybikiem w wielkiej machinie biznesu. Podobnie praca monotonna, powtarzalna i wymagająca zarówno cierpliwości jak i precyzji może wykończyć kogoś, kto marzy o pracy pełnej wyzwań i nowych wrażeń.

Uwaga: rozmowa rekrutacyjna to nic innego jak transakcja kupna sprzedaży – gdzie Ty sprzedajesz siebie i swoje zasoby a rekruter je kupuje (bądź nie). Dlatego dozwolone jest stosowanie pewnych – nazwijmy to – sztuczek rekrutacyjnych w celu jak najlepszego zaprezentowania swojej kandydatury. Najważniejsze, by korzystać z nich z umiarem i aby informacje, jakie przekazujesz rekruterowi były zgodne ze stanem faktycznym i Twoimi wewnętrznymi przekonaniami. Prędzej czy później bowiem, i tak wszystko wyjdzie w praniu. Dlatego nie naginaj pod kątem danej rekrutacji swoich oczekiwań – w przeciwnym razie, może okazać się, że dostaniesz pracę w miejscu, które Ci nie odpowiada, z ludźmi, z którymi się nie dogadujesz, za pieniądze poniżej Twoich oczekiwań i z zadaniami, które - zamiast satysfakcjonować - frustrują.

Warto, odpowiadając na to pytanie, powiedzieć rekruterowi o tych obszarach i kryteriach, które są dla Ciebie naprawdę istotne i nie chciałbyś pracować w firmie, która ich nie spełnia. Pamiętaj, że udawanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej kogoś, kim się nie jest, na dłuższą metę nie wyjdzie Ci na dobre.

Pamiętaj: Praca zdobyta za cenę samego siebie, może okazać się pracą znienawidzoną, niosącą rozgoryczenie, brak chęci do rozwoju i realizacji a Ty z pewnością w takich okolicznościach nie będziesz przynosił pracodawcy wymiernych korzyści. Konsekwencje takiego splotu okoliczności mogą być opłakane…

Zobacz: Wiek kandydata a powodzenie w procesie rekrutacji

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

REKLAMA

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

REKLAMA

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

REKLAMA