Idealna praca - jak odpowiedzieć na to pytanie?
REKLAMA
REKLAMA
TWOJA WYMARZONA PRACA
Zastanów się, ile razy w swoim życiu myślałeś o tym, jaka praca dawałaby Ci najwięcej satysfakcji a tym samym byłaby spełnieniem Twoich pragnień. Wbrew pozorom jest do dość trudne pytanie - wszak w pracy (na którą poświęcamy co najmniej 8 godzin w ciągu dnia) spędzamy 1/3 swojego życia. Warto poważnie zastanowić się nad tym i zacząć z głową planować ścieżkę swojej kariery zawodowej. Aby świadomie zaplanować swoją karierę, należy zacząć od zastanowienia się, jakiej pracy tak naprawdę szukasz oraz gdzie, z kim i co chciałbyś w niej robić.
REKLAMA
REKLAMA
Z pewnością zgodzisz się ze mną, że ludzkie oczekiwania, potrzeby i plany z biegiem czasu oraz wraz ze zmianami zachodzącymi w życiu każdej jednostki, ulegają pewnym modyfikacjom. Warto, zatem, abyś i Ty przyjrzał się swojej aktualnej sytuacji i pragnieniom w celu dokonania ewentualnej korekty dotychczasowych planów zawodowych.
Niektórzy z nas świadomie planują swoją karierę, wiedzą, czego chcą, mają sprecyzowany plan rozwoju zawodowego i zmierzają w kierunku jego osiągnięcia. Niestety równie często zdarza się, że człowiek, idąc za ciosem pierwszego wyboru, realizuje zadania zupełnie mu nieodpowiadające lub kręci się wokół własnej osi, nie wiedząc, jaka praca mu odpowiada, w jakiej sprawdziłby się w 100%. Są też i tacy (i może Ty właśnie do nich należysz), którzy dokładnie wiedzą, czego nie chcą, ale spore problemy sprawia im, jasne określenie obszarów, które dawałyby im radość i zawodową satysfakcję.
Mam dla Ciebie zadanie:
Spróbuj w wolnej chwili przyjrzeć się sobie, swoim zainteresowaniom, mocnym i słabym stronom, dotychczasowym osiągnięciom i porażkom, swoim pragnieniom i celom życiowym i na ich kanwie spróbuj określić wymarzoną pracę, jaką chciałbyś wykonywać.
„Mam pracę, o której myślę w weekend i nie mogę doczekać się poniedziałku” – w jakim stopniu owo stwierdzenie pasuje do Ciebie?
Realistycznie rzecz ujmując, idealna praca nie istnieje, ale jej wyobrażenie z pewnością pomoże Ci, kształtować ścieżkę kariery, która m.in. polega na sztuce kompromisu. Określenie idealnej pracy pomoże Ci jednak w stworzeniu pewnego punktu odniesienia, do którego raz za razem możesz dostosowywać swoje plany, działania i drogę rozwoju zawodowego.
Zobacz: Jak odpowiadać na pytanie o powody zmiany pracy?
CO KRYJE SIĘ POD HASŁEM "IDEALNA PRACA"?
Otóż, aby dobrze ją zdefiniować należy określić następujące kategorie:
- firma i organizacja
- rola i zakres obowiązków
- przełożony
- pakiet świadczeń.
Teraz określ, czego oczekujesz w każdej z w/w kategorii. Możesz na początek spisać wszystko to, co przychodzi Ci do głowy, gdy myślisz o wymarzonej pracy. Następnie dokonaj analizy i weryfikacji spisanych oczekiwań – odrzuć te totalnie nierealne i doprecyzuj pozostałe.
LISTA PYTAŃ, KTÓRE MOGĄ POMÓC W ZDEFINIOWANIU IDEALNEJ PRACY
1. Pytania dotyczące firmy i organizacji
- Wolisz pracować w korporacji czy w małej firmie?
- Wolisz pracować tam, gdzie mieszkasz, czy może chcesz się przeprowadzić do innego miasta, kraju?
- Interesuje Cię jakaś określona branża, czy może nie ma dla Ciebie znaczenia, w czym specjalizuje się firma, w której będziesz pracował?
- Czy chciałbyś pracować w środowisku międzynarodowym, wielokulturowym czy może wręcz przeciwnie?
- Czy marka i prestiż firmy ma dla Ciebie znaczenie?
- Czy firma powinna być etyczna? A może metody działania firmy nie mają dla Ciebie znaczenia?
- Czy firma powinna być prorodzinna? Ekologiczna?
- Czy wolisz firmy działające zachowawczo czy może te nastawione na agresywną ekspansję i pozyskiwanie rynków zbytu?
- Jacy ludzie powinni pracować w firmie? Młodzi, kreatywni, inspirujący, pozytywnie nastawieni do życia, doświadczeni eksperci?
- Czy zależy Ci na dobrych relacjach z współpracownikami również poza godzinami pracy?
- Wolisz nieformalne zasady czy ściśle określone procedury?
- Wolisz pracować w środowisku nastawionym na wzajemną pomoc i współpracę czy może preferujesz rywalizację i możliwość (konieczność) rozgrywania gier politycznych?
- Jaki rodzaj komunikacji wolisz: formalny czy nieformalny, otwarty?
2. Pytania dotyczące roli i zakresu obowiązków
- Jakie zadania chciałbyś wykonywać?
- Jesteś typem wszystkowiedzącym czy może preferujesz zawężenie spektrum kompetencji, ale za to wyspecjalizowanie ich na poziomie eksperckim?
- Czy nie zniechęca Cię biurokracja, ”papierologia” i nieustanne raportowanie?
- Preferujesz rozwój i nowe zadania, czy może wolisz stabilność w postaci znanych, powtarzalnych obowiązków, których wykonywanie ewentualnie możesz udoskonalić?
- Czy chciałbyś, by efekty Twojej pracy widoczne były na rynku?
- Wolisz pracować z ludźmi, czy systemami, maszynami?
- W jakim otoczeniu chciałbyś pracować?
- Czy zależy Ci na wyrabianiu nowych kontaktów i poznawaniu nowych ludzi?
- Czy szukasz możliwości zarządzania ludźmi?
- Czy chcesz wykorzystywać swoje zdobyte już doświadczenie i budować na nim kolejne, czy może wolisz uczyć się nowych rzeczy, bądź zmienić swój obszar by poznać od podstaw coś innego?
3. Pytania dotyczące przełożonego
- Jakie wartości powinien wyznawać idealny szef?
- Czy zależy Ci na tym, aby przełożony był dla Ciebie wzorem i źródłem inspiracji?
- Wolisz szefa coacha, który motywuje i wspiera czy może wolisz szefa wymagającego, ale za to nieingerującego w Twoją pracę?
- Jakie wg Ciebie doświadczenie powinien mieć idealny szef?
- Jaką powinien mieć osobowość?
- Czy powinien być bezpośredni i otwarty? A może zdystansowany i chłodny?
4. Pytania dotyczące benefitów i przywilejów
- Jakie wg Ciebie powinieneś otrzymywać wynagrodzenie – jedno czy kilkuczłonowe?
- Pożądana wysokość wynagrodzenia?
- Czy chciałbyś otrzymywać dodatki typu: premie a wyniki, premie uznaniowe, nagrody pieniężne, etc.
- Praca na etacie czy własna działalność a może inna forma zatrudnienia? (Np. praca zdalna - telepraca)?
- Pełen etat czy mniejszy wymiar czasu pracy?
- W jakich godzinach chcesz pracować?
- Czy zależy Ci na tym, aby firma oferowała pakiety medyczne, sportowe, ubezpieczenie, etc? Organizowała imprezy integracyjne (typu pikniki tematyczne, wyjazdy w plener, imprezy firmowe, etc.)?
- Czy interesuje Cię służbowy telefon i samochód?
- Czy wolisz nastawienie na zadania, czy raczej interesuje Cię praca „od – do”?
- Czy zależy Ci na szkoleniach i konferencjach?
- Dofinansowanie studiów?
Zobacz: Jak odpowiedzieć na pytanie o idealnego szefa?
DLACZEGO PYTANIE O WYMARZONĄ/ IDEALNĄ PRACĘ PADA W TRAKCIE REKRUTACJI?
REKLAMA
Celem tego pytania jest poznanie systemu wartości kandydata, preferowanego przez niego stylu pracy i kultury organizacyjnej firmy. Pozyskane w ten sposób informacje, pomagają oszacować, czy dana osoba będzie odpowiednia do pracy na określonym stanowisku w określonej firmie. Np. korporacja może przeżuć kandydata, preferującego pracę w małej firmie, w której panuje nieformalna luźna atmosfera. A zatem rekruter raczej nie będzie go zachęcał do podjęcia pracy w ogromnej firmie, w której stanie się on ledwie trybikiem w wielkiej machinie biznesu. Podobnie praca monotonna, powtarzalna i wymagająca zarówno cierpliwości jak i precyzji może wykończyć kogoś, kto marzy o pracy pełnej wyzwań i nowych wrażeń.
Uwaga: rozmowa rekrutacyjna to nic innego jak transakcja kupna sprzedaży – gdzie Ty sprzedajesz siebie i swoje zasoby a rekruter je kupuje (bądź nie). Dlatego dozwolone jest stosowanie pewnych – nazwijmy to – sztuczek rekrutacyjnych w celu jak najlepszego zaprezentowania swojej kandydatury. Najważniejsze, by korzystać z nich z umiarem i aby informacje, jakie przekazujesz rekruterowi były zgodne ze stanem faktycznym i Twoimi wewnętrznymi przekonaniami. Prędzej czy później bowiem, i tak wszystko wyjdzie w praniu. Dlatego nie naginaj pod kątem danej rekrutacji swoich oczekiwań – w przeciwnym razie, może okazać się, że dostaniesz pracę w miejscu, które Ci nie odpowiada, z ludźmi, z którymi się nie dogadujesz, za pieniądze poniżej Twoich oczekiwań i z zadaniami, które - zamiast satysfakcjonować - frustrują.
Warto, odpowiadając na to pytanie, powiedzieć rekruterowi o tych obszarach i kryteriach, które są dla Ciebie naprawdę istotne i nie chciałbyś pracować w firmie, która ich nie spełnia. Pamiętaj, że udawanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej kogoś, kim się nie jest, na dłuższą metę nie wyjdzie Ci na dobre.
Pamiętaj: Praca zdobyta za cenę samego siebie, może okazać się pracą znienawidzoną, niosącą rozgoryczenie, brak chęci do rozwoju i realizacji a Ty z pewnością w takich okolicznościach nie będziesz przynosił pracodawcy wymiernych korzyści. Konsekwencje takiego splotu okoliczności mogą być opłakane…
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.