REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sezon urlopowy w pracy: jedni leżakują na plaży, reszta … w biurze

Sezon urlopowy w pracy: jedni leżakują na plaży, reszta … w biurze.
Sezon urlopowy w pracy: jedni leżakują na plaży, reszta … w biurze.

REKLAMA

REKLAMA

Urlopy w pełni. Ale kiedy jedni odpoczywają na plaży, drudzy niechętnie przejmują ich obowiązki. A przecież wiosną i latem trudniej o koncentrację. Słońce za oknem zachęca do leniuchowania, nie pracowania. Dlatego niektórzy angielscy przedsiębiorcy namawiają swoich pracowników do brania laptopów pod pachy i spędzania pracowniczej dniówki na łonie natury czy pod parasolem w kawiarni.

W Polsce ten model pracy nie jest jeszcze popularny, dlatego każdy z nas z utęsknieniem czeka na urlop – mówi Artur Ragan, rzecznik agencji doradztwa personalnego Work Express. Okazuje się jednak, że nawet brak wyjazdu na wczasy w sezonie urlopowym może wyjść nam na dobre.

REKLAMA

Na słońce – mobilizacja. Lub klimatyzacja

Wakacje nie są wymarzonym okresem dla pracodawców. Jednak nie ze względu na urlopy i brak pracowników, a problemy z… koncentracją tych, którzy w pracy pozostali. Piękna pogoda za oknem rozprasza, sprawia, że myślimy o kocyku, opalaniu, a nie o pracy.

Rozprężenie panujące w biurach widać już po przekroczeniu murów niemal każdej firmy. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia mobilizacja zespołu.

– Wakacyjne rozprężenie dotknie nas w niewielkim stopniu, jeśli mamy zmotywowany zespół, a motywować pracowników trzeba przez cały rok. Również po to, żeby minimalizować okresowe spadki efektywności –tłumaczy Ragan. I dodaje:

– Jeśli będąc managerem wyznaczamy konkretne cele, regularnie komunikujemy się ze swoimi ludźmi, przekazujemy im, że są ważni dla firmy, że od ich zaangażowania zależy wiele, jeśli jesteśmy gotowi słuchać ich pomysłów, uczciwie oceniamy ich pracę i doceniamy efekty, to będziemy mieli zmotywowany i zgrany zespół niezależnie do pory roku. A wiosną i latem warto dodatkowo pomyśleć, czy sprzyjającej aury nie wykorzystać na jakiś wspólny wypad w plener, który dodatkowo wzmocni „ducha zespołu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy pracownik kocha słońce i upały. Wielu z nas nie znosi panującej w tym okresie „duchoty” i marzy o odrobinie cienia, a nawet o wietrze.

– I praca wtedy często okazuje się wybawieniem. Spędzenie 8 godzin w klimatyzowanym biurowcu pozwala przetrwać nawet najbardziej upalny dzień. Coraz więcej firm korzysta z dobrodziejstwa, jakim jest klimatyzacja i pewnie dlatego zamiast głosów: „tak gorąco, a ja kiszę się w biurze”, coraz częściej słyszymy: „na dworze taki upał, dobrze, że przynajmniej w pracy da się wytrzymać” – zauważa rzecznik Work Express.

Znacznie mniej przeszkadzają nam natomiast upały panujące w Grecji, Turcji, czy Egipcie. Czyli w tych państwach, w których Polacy najczęściej spędzają wakacje.

Przygotować listę przed urlopem i zapomnieć o pracy

Ale gorąca plaża, leżaki i słońce nie zawsze sprawiają, że zapominamy o służbowych obowiązkach.

Szacuje się, że dopiero po czterech dniach wolnego, całkowicie potrafimy się „wyłączyć” z myślenia o pracy, a kiedy już do niej wracamy z piękną opalenizną, to jesteśmy niestety mniej wydajni.

– A to dlatego, że po dłuższej przerwie i „nic-nie-robieniu”, także potrzebujemy nawet kilku dni, aby nabrać rozpędu i przyzwyczaić się do trybu pracy – wyjaśnia Ragan.

Złoty środek? Przygotowanie sobie listy zadań, obowiązków, harmonogramu spotkań, którą najlepiej opracować jeszcze przed wyjazdem na wymarzone wakacje. Dzięki temu bez niepotrzebnego stresu możemy korzystać z uroku wakacji.

I w żadnym wypadku nie wracać do pracy nazajutrz po powrocie z „wakacyjnego raju” – zauważa Ragan. – Warto zostawić sobie jeden dzień na adaptację – można go poświęcić po prostu na przypomnienie sobie, co ważnego mamy do zrobienia po powrocie. Urlop sprawia, że nabieramy dystansu do spraw mniej ważnych i jeśli w tym „dniu buforowym” między wypoczynkiem a pracą zapoznamy się ponownie z tą naszą listą, to będziemy mieli jasno sprecyzowane, czym i w jakiej kolejności trzeba się zająć. Bez tego szybko ulegniemy presji którejś z „arcypilnych”, ale w istocie nieważnych spraw, które zwykle spadają na nas po dłuższej nieobecności.

Co masz zrobić dziś, zrób jutro… Będziesz miał dwa dni wolnego

Zarządzanie absencją pracowniczą – mission possible?

Ktoś robić musi, żeby ktoś mógł się wygrzewać

REKLAMA

Ale urlop to czasami radość i przyjemność krótkotrwała. Odpoczywamy tydzień, góra dwa, ale przez pozostały okres wakacyjny często musimy pracować za dwóch. W myśl zasady – ktoś robić musi, żeby ktoś mógł odpoczywać. Pal licho, kiedy polega to tylko na odbieraniu telefonów i informowaniu, że „kolega/koleżanka przebywa aktualnie na urlopie, wygrzewa się na Majorce i wraca w następny poniedziałek”.

– Gorzej, kiedy jesteśmy angażowani w niecierpiące zwłoki sprawy, o których mamy blade pojęcie lub kiedy wychodzi na jaw, że kolega wygrzewający się właśnie na plaży, nie dokończył jakiegoś tematu i powinniśmy rzucić wszystko, żeby ratować sytuację. Skoro obowiązki urlopowiczów musimy w tym czasie umiejętnie godzić ze swoimi własnymi, pracy na pewno jest więcej. Ci wypoczęci powinni zatem pamiętać, aby po powrocie z urlopu symbolicznie odwdzięczyć się swoim zastępcom np. przywiezionym z podróży drobiazgiem – radzi rzecznik agencji pracy.

Tyle, że nie każdy akurat w okresie czerwiec-sierpień ma możliwość „naładowania baterii”. Niektórzy nawet nie chcą.

Wtedy nie muszą przywozić nikomu prezentów a dodatkowo, podejmując się nowych zadań w zastępstwie kolegi, mogą odkrywać w sobie nowe umiejętności.

– A dzięki temu mają szansę „zapunktować” u pracodawcy. Przede wszystkim musimy jednak pamiętać o własnym zdrowiu. Praca pochłania 8 godzin dziennie – tylko od nas zależy co zrobimy z pozostałą częścią długiego letniego dnia.

Aktywny wypoczynek, chociażby spacer w parku, wśród zieleni jest świetną odskocznią od komputerowej rutyny. Doskonałym rozwiązaniem – zalecanym przez specjalistów – jest na przykład jazda na rowerze. Endorfiny i serotoniny uwalniane podczas codziennej porcji wysiłku fizycznego mogą przynajmniej złagodzić brak wakacji nad morzem – podsumowuje Ragan.

Work Express sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA