REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Facylitacja w pracy. /Fot. Fotolia
Facylitacja w pracy. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak często spotykasz się z napięciem, wynikającym z obecności innych osób i możliwości oceny Twoich działań przez nich? Czy zdarza Ci się, że wpływa to na jakość wykonywanych przez Ciebie zadań? Wzajemny wpływ osób na siebie to nic innego jak facylitacja.

REKLAMA

Mimo iż termin ten niejednemu z nas początkowo nic nie mówi, tego zjawiska w praktyce doświadczamy niemal na co dzień. Proces facylitacji polega na pobudzaniu mobilizacji, dzięki obecności innych ludzi. Okazuje się bowiem, że w wyniku obecności innych osób, i możliwości oceny naszych działań przez nich, zostaje wytworzone napięcie powodujące lepsze wykonywanie zadań, w wyniku czego stajemy się bardziej efektywni. 

REKLAMA

Fizyczna obecność drugiego człowieka wprawia nas w stan najwyższej gotowości, co jest przejawem reakcji stresowej. Wzajemny wpływ członków grupy powoduje wzrost określonych zachowań i dzięki obserwacji innych, mimo zdenerwowania, zwiększa się mobilizacja organizmu wskutek silnego pobudzenia fizjologicznego. Inne badania wykazały, że grupa wpływa pozytywnie na sposób myślenia jej członków, wspólnie zwiększa się szybkość osiągania skojarzeń, a co za tym idzie, następuje znaczne poprawienie rezultatów. Należy jednak pamiętać, że ów efektywny wzrost naszych działań ma jedynie miejsce w wyniku zachowań dobrze wyuczonych, gdyż w przypadku czynności bardziej złożonych, obecność obserwatorów może działać deprymująco i demotywująco. Odpowiedzialny za to jest właśnie stres, który nasila się pod wpływem obserwacji w wyniku obaw przed kompromitacją i ośmieszeniem. W efekcie, zdolność koncentracji ulega rozproszeniu i prowadzi do pogorszenia osiąganych wyników.

Zobacz serwis: Szkolenia

Facylitacja a motywowanie grupy

REKLAMA

Jednakże zjawisko to, zaobserwowane po raz pierwszy przez amerykańskiego psychologa, Roberta Zajonca, można wykorzystać do motywacji grupy. Takie też jest zadanie facylitatora, który dąży do ułatwienia innym ich działania czy szukania alternatywnych rozwiązań w sytuacji konfliktowej. Tak koordynuje pracą grupy, by w jak najefektywniejszy sposób pomóc w zdobyciu określonych celów. Dba o rozwój dyskusji, pozwala na przedstawienie każdemu uczestnikowi dysputy własnej opinii, gdyż każdy pogląd może przybliżyć osiągnięcie pożądanego rozwiązania. Dzięki temu, również we wspólnym rozwiązaniu obecne są pomysły każdego z uczestników, co daje uczucie przynależności i ważności własnego zdania.

Efektywna facylitacja to umiejętność zebrania zespołu, który jasno określa cel i precyzuje poszczególne działania, które mają zbliżyć współpracowników do osiągnięcia założonego planu. Dzięki użyciu opracowanych technik, potrafią oni znacznie zwiększyć wydajność pracy, jak i zminimalizować straty, przy równoczesnej maksymalizacji zysków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rola facylitatora

Celem facylitacji jest, między innymi, podnoszenie jakości wykonywanej pracy. Facylitator dąży do poprawy współpracy, dzięki czemu wzrasta znacznie komfort i higiena działań grupy, a w efekcie zbliżamy się do wyznaczonego celu. Poprzez pomoc w realizacji zamierzonych celów, łatwiej nam się skoncentrować na powierzonym działaniu i równocześnie uszanować pracę innych.

Facylitator nie staje po żadnej stronie sporu, nie krytykuje jednych opinii, by móc pochwalić inne. Jego rola sprowadza się do uporządkowania dyskusji i sporządzenia zasad, wedle których będzie ona prowadzona. Wskazuje kolejne punkty utworzonego planu, proponuje techniki, jakie ułatwią pracę, i monitorując jedynie pracę grupy, pomaga doprecyzować rozwiązanie.

Zjawisko to ma także pozytywny wpływ na relacje interpersonalne w grupie. Dzięki pracy facylitatora dostrzegamy odrębność charakterów naszych współpracowników i uczymy się szanować ich odmienne opinie, co zdaje się mieć pozytywny oddźwięk w zażegnaniu konfliktów i osiąganiu konsensusu. Cenna staje się dyskusja, która mimo różnorodności kulturowo-środowiskowej, pozostaje wolna od napięć i stresu. Konwersacja ta ma na celu pozyskanie cennych opinii członków grupy, gdyż poprzez wymianę myśli zbliża się do określonego celu.

Facylitator ma tę przewagę nad konsultantem, że proponuje indywidualnie zaprojektowane przez siebie metody pracy, biorące pod uwagę predyspozycje i mocne strony członków grupy, nie ulegając utartym schematom.

Zobacz serwis: Manager

Wpływ facylitacji na nasze życie

Facylitację możemy również odnieść do własnego życia, rozwijając się indywidualnie. Dzięki stwarzaniu sytuacji, w której jesteśmy obserwowani, działamy intensywniej, co doskonale może przełożyć się na nasze życie zawodowe. Poprzez takie treningi uczymy się wydajności naszej pracy, całkowitej koncentracji i osiągamy poprawę wyników.

Sukces współczesnego marketingu nie polega już bowiem na twardym zarządzaniu i znajomości wszelkich reguł biznesowych. Odpowiednie zmotywowanie do współpracy i mobilizacja grupy do doskonalenia swojego warsztatu, stanowią istotne ogniwo w prężnym rozwoju firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA