Czym jest facylitacja?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Mimo iż termin ten niejednemu z nas początkowo nic nie mówi, tego zjawiska w praktyce doświadczamy niemal na co dzień. Proces facylitacji polega na pobudzaniu mobilizacji, dzięki obecności innych ludzi. Okazuje się bowiem, że w wyniku obecności innych osób, i możliwości oceny naszych działań przez nich, zostaje wytworzone napięcie powodujące lepsze wykonywanie zadań, w wyniku czego stajemy się bardziej efektywni.
REKLAMA
Fizyczna obecność drugiego człowieka wprawia nas w stan najwyższej gotowości, co jest przejawem reakcji stresowej. Wzajemny wpływ członków grupy powoduje wzrost określonych zachowań i dzięki obserwacji innych, mimo zdenerwowania, zwiększa się mobilizacja organizmu wskutek silnego pobudzenia fizjologicznego. Inne badania wykazały, że grupa wpływa pozytywnie na sposób myślenia jej członków, wspólnie zwiększa się szybkość osiągania skojarzeń, a co za tym idzie, następuje znaczne poprawienie rezultatów. Należy jednak pamiętać, że ów efektywny wzrost naszych działań ma jedynie miejsce w wyniku zachowań dobrze wyuczonych, gdyż w przypadku czynności bardziej złożonych, obecność obserwatorów może działać deprymująco i demotywująco. Odpowiedzialny za to jest właśnie stres, który nasila się pod wpływem obserwacji w wyniku obaw przed kompromitacją i ośmieszeniem. W efekcie, zdolność koncentracji ulega rozproszeniu i prowadzi do pogorszenia osiąganych wyników.
Zobacz serwis: Szkolenia
Facylitacja a motywowanie grupy
REKLAMA
Jednakże zjawisko to, zaobserwowane po raz pierwszy przez amerykańskiego psychologa, Roberta Zajonca, można wykorzystać do motywacji grupy. Takie też jest zadanie facylitatora, który dąży do ułatwienia innym ich działania czy szukania alternatywnych rozwiązań w sytuacji konfliktowej. Tak koordynuje pracą grupy, by w jak najefektywniejszy sposób pomóc w zdobyciu określonych celów. Dba o rozwój dyskusji, pozwala na przedstawienie każdemu uczestnikowi dysputy własnej opinii, gdyż każdy pogląd może przybliżyć osiągnięcie pożądanego rozwiązania. Dzięki temu, również we wspólnym rozwiązaniu obecne są pomysły każdego z uczestników, co daje uczucie przynależności i ważności własnego zdania.
Efektywna facylitacja to umiejętność zebrania zespołu, który jasno określa cel i precyzuje poszczególne działania, które mają zbliżyć współpracowników do osiągnięcia założonego planu. Dzięki użyciu opracowanych technik, potrafią oni znacznie zwiększyć wydajność pracy, jak i zminimalizować straty, przy równoczesnej maksymalizacji zysków.
Rola facylitatora
Celem facylitacji jest, między innymi, podnoszenie jakości wykonywanej pracy. Facylitator dąży do poprawy współpracy, dzięki czemu wzrasta znacznie komfort i higiena działań grupy, a w efekcie zbliżamy się do wyznaczonego celu. Poprzez pomoc w realizacji zamierzonych celów, łatwiej nam się skoncentrować na powierzonym działaniu i równocześnie uszanować pracę innych.
Facylitator nie staje po żadnej stronie sporu, nie krytykuje jednych opinii, by móc pochwalić inne. Jego rola sprowadza się do uporządkowania dyskusji i sporządzenia zasad, wedle których będzie ona prowadzona. Wskazuje kolejne punkty utworzonego planu, proponuje techniki, jakie ułatwią pracę, i monitorując jedynie pracę grupy, pomaga doprecyzować rozwiązanie.
Zjawisko to ma także pozytywny wpływ na relacje interpersonalne w grupie. Dzięki pracy facylitatora dostrzegamy odrębność charakterów naszych współpracowników i uczymy się szanować ich odmienne opinie, co zdaje się mieć pozytywny oddźwięk w zażegnaniu konfliktów i osiąganiu konsensusu. Cenna staje się dyskusja, która mimo różnorodności kulturowo-środowiskowej, pozostaje wolna od napięć i stresu. Konwersacja ta ma na celu pozyskanie cennych opinii członków grupy, gdyż poprzez wymianę myśli zbliża się do określonego celu.
Facylitator ma tę przewagę nad konsultantem, że proponuje indywidualnie zaprojektowane przez siebie metody pracy, biorące pod uwagę predyspozycje i mocne strony członków grupy, nie ulegając utartym schematom.
Zobacz serwis: Manager
Wpływ facylitacji na nasze życie
Facylitację możemy również odnieść do własnego życia, rozwijając się indywidualnie. Dzięki stwarzaniu sytuacji, w której jesteśmy obserwowani, działamy intensywniej, co doskonale może przełożyć się na nasze życie zawodowe. Poprzez takie treningi uczymy się wydajności naszej pracy, całkowitej koncentracji i osiągamy poprawę wyników.
Sukces współczesnego marketingu nie polega już bowiem na twardym zarządzaniu i znajomości wszelkich reguł biznesowych. Odpowiednie zmotywowanie do współpracy i mobilizacja grupy do doskonalenia swojego warsztatu, stanowią istotne ogniwo w prężnym rozwoju firmy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.