Kategorie

Czym jest facylitacja?

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Facylitacja w pracy. /Fot. Fotolia
Facylitacja w pracy. /Fot. Fotolia
Jak często spotykasz się z napięciem, wynikającym z obecności innych osób i możliwości oceny Twoich działań przez nich? Czy zdarza Ci się, że wpływa to na jakość wykonywanych przez Ciebie zadań? Wzajemny wpływ osób na siebie to nic innego jak facylitacja.
Reklama

Mimo iż termin ten niejednemu z nas początkowo nic nie mówi, tego zjawiska w praktyce doświadczamy niemal na co dzień. Proces facylitacji polega na pobudzaniu mobilizacji, dzięki obecności innych ludzi. Okazuje się bowiem, że w wyniku obecności innych osób, i możliwości oceny naszych działań przez nich, zostaje wytworzone napięcie powodujące lepsze wykonywanie zadań, w wyniku czego stajemy się bardziej efektywni. 

Fizyczna obecność drugiego człowieka wprawia nas w stan najwyższej gotowości, co jest przejawem reakcji stresowej. Wzajemny wpływ członków grupy powoduje wzrost określonych zachowań i dzięki obserwacji innych, mimo zdenerwowania, zwiększa się mobilizacja organizmu wskutek silnego pobudzenia fizjologicznego. Inne badania wykazały, że grupa wpływa pozytywnie na sposób myślenia jej członków, wspólnie zwiększa się szybkość osiągania skojarzeń, a co za tym idzie, następuje znaczne poprawienie rezultatów. Należy jednak pamiętać, że ów efektywny wzrost naszych działań ma jedynie miejsce w wyniku zachowań dobrze wyuczonych, gdyż w przypadku czynności bardziej złożonych, obecność obserwatorów może działać deprymująco i demotywująco. Odpowiedzialny za to jest właśnie stres, który nasila się pod wpływem obserwacji w wyniku obaw przed kompromitacją i ośmieszeniem. W efekcie, zdolność koncentracji ulega rozproszeniu i prowadzi do pogorszenia osiąganych wyników.

Zobacz serwis: Szkolenia

Facylitacja a motywowanie grupy

Reklama

Jednakże zjawisko to, zaobserwowane po raz pierwszy przez amerykańskiego psychologa, Roberta Zajonca, można wykorzystać do motywacji grupy. Takie też jest zadanie facylitatora, który dąży do ułatwienia innym ich działania czy szukania alternatywnych rozwiązań w sytuacji konfliktowej. Tak koordynuje pracą grupy, by w jak najefektywniejszy sposób pomóc w zdobyciu określonych celów. Dba o rozwój dyskusji, pozwala na przedstawienie każdemu uczestnikowi dysputy własnej opinii, gdyż każdy pogląd może przybliżyć osiągnięcie pożądanego rozwiązania. Dzięki temu, również we wspólnym rozwiązaniu obecne są pomysły każdego z uczestników, co daje uczucie przynależności i ważności własnego zdania.

Efektywna facylitacja to umiejętność zebrania zespołu, który jasno określa cel i precyzuje poszczególne działania, które mają zbliżyć współpracowników do osiągnięcia założonego planu. Dzięki użyciu opracowanych technik, potrafią oni znacznie zwiększyć wydajność pracy, jak i zminimalizować straty, przy równoczesnej maksymalizacji zysków.

Rola facylitatora

Celem facylitacji jest, między innymi, podnoszenie jakości wykonywanej pracy. Facylitator dąży do poprawy współpracy, dzięki czemu wzrasta znacznie komfort i higiena działań grupy, a w efekcie zbliżamy się do wyznaczonego celu. Poprzez pomoc w realizacji zamierzonych celów, łatwiej nam się skoncentrować na powierzonym działaniu i równocześnie uszanować pracę innych.

Facylitator nie staje po żadnej stronie sporu, nie krytykuje jednych opinii, by móc pochwalić inne. Jego rola sprowadza się do uporządkowania dyskusji i sporządzenia zasad, wedle których będzie ona prowadzona. Wskazuje kolejne punkty utworzonego planu, proponuje techniki, jakie ułatwią pracę, i monitorując jedynie pracę grupy, pomaga doprecyzować rozwiązanie.

Zjawisko to ma także pozytywny wpływ na relacje interpersonalne w grupie. Dzięki pracy facylitatora dostrzegamy odrębność charakterów naszych współpracowników i uczymy się szanować ich odmienne opinie, co zdaje się mieć pozytywny oddźwięk w zażegnaniu konfliktów i osiąganiu konsensusu. Cenna staje się dyskusja, która mimo różnorodności kulturowo-środowiskowej, pozostaje wolna od napięć i stresu. Konwersacja ta ma na celu pozyskanie cennych opinii członków grupy, gdyż poprzez wymianę myśli zbliża się do określonego celu.

Facylitator ma tę przewagę nad konsultantem, że proponuje indywidualnie zaprojektowane przez siebie metody pracy, biorące pod uwagę predyspozycje i mocne strony członków grupy, nie ulegając utartym schematom.

Zobacz serwis: Manager

Wpływ facylitacji na nasze życie

Facylitację możemy również odnieść do własnego życia, rozwijając się indywidualnie. Dzięki stwarzaniu sytuacji, w której jesteśmy obserwowani, działamy intensywniej, co doskonale może przełożyć się na nasze życie zawodowe. Poprzez takie treningi uczymy się wydajności naszej pracy, całkowitej koncentracji i osiągamy poprawę wyników.

Sukces współczesnego marketingu nie polega już bowiem na twardym zarządzaniu i znajomości wszelkich reguł biznesowych. Odpowiednie zmotywowanie do współpracy i mobilizacja grupy do doskonalenia swojego warsztatu, stanowią istotne ogniwo w prężnym rozwoju firmy.

Poszerzaj swoją wiedzę, czytaj Personel i Zarządzanie
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Personel i Zarządzanie 7-8/2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  30 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  30% Club Poland: „Różnorodność we władzach to wymierne korzyści spółki” [PODCAST]

  Dane dowodzą, że zróżnicowane zespoły są bardziej efektywne. Ale czy faktycznie tak jest? Czy firma, która w swojej strategii stawia na różnorodność może liczyć na wymierne korzyści?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.