REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest facylitacja?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Facylitacja w pracy. /Fot. Fotolia
Facylitacja w pracy. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak często spotykasz się z napięciem, wynikającym z obecności innych osób i możliwości oceny Twoich działań przez nich? Czy zdarza Ci się, że wpływa to na jakość wykonywanych przez Ciebie zadań? Wzajemny wpływ osób na siebie to nic innego jak facylitacja.

REKLAMA

Mimo iż termin ten niejednemu z nas początkowo nic nie mówi, tego zjawiska w praktyce doświadczamy niemal na co dzień. Proces facylitacji polega na pobudzaniu mobilizacji, dzięki obecności innych ludzi. Okazuje się bowiem, że w wyniku obecności innych osób, i możliwości oceny naszych działań przez nich, zostaje wytworzone napięcie powodujące lepsze wykonywanie zadań, w wyniku czego stajemy się bardziej efektywni. 

REKLAMA

Fizyczna obecność drugiego człowieka wprawia nas w stan najwyższej gotowości, co jest przejawem reakcji stresowej. Wzajemny wpływ członków grupy powoduje wzrost określonych zachowań i dzięki obserwacji innych, mimo zdenerwowania, zwiększa się mobilizacja organizmu wskutek silnego pobudzenia fizjologicznego. Inne badania wykazały, że grupa wpływa pozytywnie na sposób myślenia jej członków, wspólnie zwiększa się szybkość osiągania skojarzeń, a co za tym idzie, następuje znaczne poprawienie rezultatów. Należy jednak pamiętać, że ów efektywny wzrost naszych działań ma jedynie miejsce w wyniku zachowań dobrze wyuczonych, gdyż w przypadku czynności bardziej złożonych, obecność obserwatorów może działać deprymująco i demotywująco. Odpowiedzialny za to jest właśnie stres, który nasila się pod wpływem obserwacji w wyniku obaw przed kompromitacją i ośmieszeniem. W efekcie, zdolność koncentracji ulega rozproszeniu i prowadzi do pogorszenia osiąganych wyników.

Zobacz serwis: Szkolenia

Facylitacja a motywowanie grupy

REKLAMA

Jednakże zjawisko to, zaobserwowane po raz pierwszy przez amerykańskiego psychologa, Roberta Zajonca, można wykorzystać do motywacji grupy. Takie też jest zadanie facylitatora, który dąży do ułatwienia innym ich działania czy szukania alternatywnych rozwiązań w sytuacji konfliktowej. Tak koordynuje pracą grupy, by w jak najefektywniejszy sposób pomóc w zdobyciu określonych celów. Dba o rozwój dyskusji, pozwala na przedstawienie każdemu uczestnikowi dysputy własnej opinii, gdyż każdy pogląd może przybliżyć osiągnięcie pożądanego rozwiązania. Dzięki temu, również we wspólnym rozwiązaniu obecne są pomysły każdego z uczestników, co daje uczucie przynależności i ważności własnego zdania.

Efektywna facylitacja to umiejętność zebrania zespołu, który jasno określa cel i precyzuje poszczególne działania, które mają zbliżyć współpracowników do osiągnięcia założonego planu. Dzięki użyciu opracowanych technik, potrafią oni znacznie zwiększyć wydajność pracy, jak i zminimalizować straty, przy równoczesnej maksymalizacji zysków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rola facylitatora

Celem facylitacji jest, między innymi, podnoszenie jakości wykonywanej pracy. Facylitator dąży do poprawy współpracy, dzięki czemu wzrasta znacznie komfort i higiena działań grupy, a w efekcie zbliżamy się do wyznaczonego celu. Poprzez pomoc w realizacji zamierzonych celów, łatwiej nam się skoncentrować na powierzonym działaniu i równocześnie uszanować pracę innych.

Facylitator nie staje po żadnej stronie sporu, nie krytykuje jednych opinii, by móc pochwalić inne. Jego rola sprowadza się do uporządkowania dyskusji i sporządzenia zasad, wedle których będzie ona prowadzona. Wskazuje kolejne punkty utworzonego planu, proponuje techniki, jakie ułatwią pracę, i monitorując jedynie pracę grupy, pomaga doprecyzować rozwiązanie.

Zjawisko to ma także pozytywny wpływ na relacje interpersonalne w grupie. Dzięki pracy facylitatora dostrzegamy odrębność charakterów naszych współpracowników i uczymy się szanować ich odmienne opinie, co zdaje się mieć pozytywny oddźwięk w zażegnaniu konfliktów i osiąganiu konsensusu. Cenna staje się dyskusja, która mimo różnorodności kulturowo-środowiskowej, pozostaje wolna od napięć i stresu. Konwersacja ta ma na celu pozyskanie cennych opinii członków grupy, gdyż poprzez wymianę myśli zbliża się do określonego celu.

Facylitator ma tę przewagę nad konsultantem, że proponuje indywidualnie zaprojektowane przez siebie metody pracy, biorące pod uwagę predyspozycje i mocne strony członków grupy, nie ulegając utartym schematom.

Zobacz serwis: Manager

Wpływ facylitacji na nasze życie

Facylitację możemy również odnieść do własnego życia, rozwijając się indywidualnie. Dzięki stwarzaniu sytuacji, w której jesteśmy obserwowani, działamy intensywniej, co doskonale może przełożyć się na nasze życie zawodowe. Poprzez takie treningi uczymy się wydajności naszej pracy, całkowitej koncentracji i osiągamy poprawę wyników.

Sukces współczesnego marketingu nie polega już bowiem na twardym zarządzaniu i znajomości wszelkich reguł biznesowych. Odpowiednie zmotywowanie do współpracy i mobilizacja grupy do doskonalenia swojego warsztatu, stanowią istotne ogniwo w prężnym rozwoju firmy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

REKLAMA

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

REKLAMA