Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu świadczenie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące świadczenie.
Czy będzie roczne zawieszenie obowiązku świadczeń dla firm?
Aktualizacja: 19.10.2020
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o natychmiastowe 12 miesięczne moratorium na wszelkie regulacje nakładające na biznes nowe obowiązki, dodatkowe opłaty i zwiększające podatki. Swoje rekomendacje przedstawił w raportcie „Podwyżki podatków w Polsce na tle redukcji obciążeń w innych krajach OECD”. »
Od 15 października nowe świadczenie wyrówawcze
Aktualizacja: 09.10.2020
15 października wchodzą w życie przepisy wprowadzające nowe świadczenie. Beneficjentami będą osoby, które walczyły z reżimem komunistycznym. »
Dodatkowe świadczenia postojowe dla turystyki
Aktualizacja: 17.08.2020
Turystyczny Fundusz Zwrotów a także Fundusz Pomocowy mają uratować branżę turystyczną. Sejm przyjął poselski projekt ustawy konsultowany z Ministerstwem Rozwoju. Dokument zawierający ważne rozwiązania wspierające branżę turystyczną zostanie skierowany do dalszych prac w Senacie. »
Zwolnienie lekarskie od psychiatry - co musisz wiedzieć
Aktualizacja: 04.06.2020
Ile czasu maksymalnie może trwać zwolnienie lekarskie od psychiatry oraz jak jest płatne? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat regulacji prawnych dotyczących przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim ze względu na problemy psychiczne. »
Wniosek o świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą - wzór
Aktualizacja: 03.04.2020
ZUS opublikował wniosek o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Poniżej pobierz wzór wniosku. »
Aktualizacja: 04.03.2019
Pracodawca domaga się od pracowników i innych osób uprawnionych, którzy wnioskują o przyznanie im świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), zgody na przetwarzanie ich danych. Żąda też dostarczenia dokumentów potwierdzających wysokość zarobków współmałżonków w postaci odpowiednich zaświadczeń lub zeznań podatkowych. Ponadto w przypadku niektórych świadczeń z funduszu chce przedstawienia zaświadczeń potwierdzających np. stan zdrowia dziecka. Czy pracodawca ma prawo przetwarzać takie dane osób będących członkami rodzin jego pracowników i czy potrzebna jest na to zgoda pracownika? »
Aktualizacja: 25.02.2019
Dla osób współpracujących z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Zatem prawo do zasiłku chorobowego osoby te nabywają po upływie 90 dni trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do świadczeń chorobowych po pewnymi warunkami przysługuje również osobom współpracującym z przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, korzystającym z tzw. ulgi na start. »
Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku po okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego
Aktualizacja: 02.07.2018
Jeden z naszych wieloletnich pracowników zakończył 15 kwietnia 2018 r. okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Od 1 czerwca 2018 r. jest ponownie niezdolny do pracy i z tego tytułu przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. Jak ustalić podstawę wymiaru tego wynagrodzenia? »
Aktualizacja: 23.05.2018
Płatnicy składek muszą poinformować ZUS o przychodzie uzyskanym przez osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, w okresie od 1 marca 2017 r. do 28 lutego 2018 r. W tym roku pracodawcy (zleceniodawcy) mają obowiązek złożenia zaświadczenia o przychodzie najpóźniej do 1 czerwca 2018 r. »
Świadczenia rodzinne dla cudzoziemca
Aktualizacja: 25.04.2018
Czy cudzoziemiec, którego małżonek przebywa poza Polską, ma prawo do świadczenia rodzinnego? »
Jak przełom roku wpływa na rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego
Aktualizacja: 24.01.2018
Pracodawcy często mają wątpliwości, jaki rodzaj świadczenia za czas choroby należy wypłacić swoim pracownikom na przełomie grudnia danego roku i stycznia roku kolejnego. Czy ma to być wynagrodzenie za czas choroby finansowany przez pracodawcę, czy też zasiłek chorobowy finansowany z ZUS. »
Kiedy należy zwaloryzować świadczenie rehabilitacyjne
Aktualizacja: 09.01.2018
Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego jest podstawa wymiaru wcześniej pobieranego zasiłku chorobowego. Dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego podlega waloryzacji. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytana dotyczące zasad obliczania wysokości świadczenia rehabilitacyjnego. »
Jak prawidłowo ustalić kwotę podwyższenia zasiłku macierzyńskiego
Aktualizacja: 03.10.2017
W przypadku gdy kwota zasiłku macierzyńskiego netto (czyli pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy) jest niższa niż wysokość świadczenia rodzicielskiego (w 2017 r. – 1000 zł), wówczas należy ją podwyższyć do gwarantowanego minimum. Różnica między zasiłkiem macierzyńskim a świadczeniem rodzicielskim nazywana jest „podwyższeniem zasiłku macierzyńskiego”. »
Opodatkowanie i oskładkowanie szczepień pracowników
Aktualizacja: 07.10.2014
Przychodem po stronie pracownika jest najczęściej zakup szczepionek, w szczególności na najbardziej popularne choroby. Pracownik może jednak odmówić poddania się szczepieniom zapewnionym przez pracodawcę. Zapewnienie szczepień nie zawsze również podlega oskładkowaniu. »
Opodatkowanie firmowych imprez integracyjnych
Aktualizacja: 18.07.2014
8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł zgodność z konstytucją przepisów dotyczących nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracownika w ramach stosunku pracy. Firmowe imprezy integracyjne będą zatem w dalszym ciągu opodatkowane. Jak należy rozumieć istotne cechy „innych nieodpłatnych świadczeń”? »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”