Świadczenia rodzinne dla cudzoziemca
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak, takie stanowisko przyjmuje NSA, zgodnie z którym - na zasadzie wyjątku - cudzoziemiec przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP) jedynie z częścią rodziny może otrzymać świadczenia rodzinne. Źródłem wyjątku jest wykładnia systemowa oraz Konstytucja RP.
REKLAMA
Zasada, że cudzoziemiec otrzymujący świadczenia rodzinne przebywa na terenie Polski z całą rodziną, wynika z dwóch przepisów. Pierwszy to art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. c ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (dalej: ustawa o świadczeniach rodzinnych). Przepis stanowi, że świadczenia rodzinne przysługują cudzoziemcom przebywającym na terytorium RP na podstawie:
● zezwolenia na pobyt stały,
● zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
● zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach lub
● w związku z uzyskaniem w RP statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej
- jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium RP.
Drugim przepisem jest definicja ustawowa pojęcia „rodzina”. Definicja tego pojęcia zawarta jest w art. 3 pkt 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Na tej podstawie rodzina oznacza odpowiednio następujących członków rodziny:
● małżonków,
● rodziców dzieci,
● opiekuna faktycznego dziecka,
● pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a także
● dziecko, które ukończyło 25 rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
Do członków rodziny nie zalicza się dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Świadczenia rodzinne dla cudzoziemca
W artykule przedstawiono również stanowisko sądów administracyjnych na temat świadczeń rodzinnych dla cudzoziemców.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA