reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Na jakich warunkach prawo do świadczeń chorobowych nabywają osoby współpracujące z osobami korzystającymi z ulgi na start

Na jakich warunkach prawo do świadczeń chorobowych nabywają osoby współpracujące z osobami korzystającymi z ulgi na start

Dla osób współpracujących z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Zatem prawo do zasiłku chorobowego osoby te nabywają po upływie 90 dni trwania ubezpieczenia chorobowego. Prawo do świadczeń chorobowych po pewnymi warunkami przysługuje również osobom współpracującym z przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, korzystającym z tzw. ulgi na start.

Od 1 października 2018 r. osoby współpracujące z osobą korzystającą z ulgi na start, pomimo ich wykreślenia z katalogu ubezpieczonych, którzy mogą przystąpić do ubezpieczenia chorobowego na swój wniosek, nadal podlegają temu ubezpieczeniu na zasadzie dobrowolności.

Definicja osoby współpracującej

Za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, zleceniobiorcami oraz osobami fizycznymi podejmującymi działalność gospodarczą, korzystającymi z tzw. ulgi na start (spełniającymi warunki uprawniające do niepodlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności), uważa się małżonka, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodziców, macochę i ojczyma oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności lub wykonywaniu umowy agencyjnej albo umowy zlecenia. Nie dotyczy to osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego (art. 8 ust. 11 ustawy systemowej).

W ujęciu praktycznym za współpracę przy prowadzeniu działalności uznaje się każdą pomoc przy jej wykonywaniu, bez względu na okres, przez który taka pomoc jest świadczona, wiek osoby świadczącej pomoc czy formę współpracy, jeżeli współpracujący ma istotny wpływ na tę działalność. Wartość działania w ramach współpracy musi być także znacząca (wyrok SA w Warszawie z 8 marca 2018 r., III AUa 638/16).

Istotne jest, że jakakolwiek forma przystąpienia wymienionego członka rodziny do wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej może być uznawana za współpracę. W efekcie powoduje to dla tej osoby określone konsekwencje w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Odnośnie do prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego należy brać pod uwagę nie tylko wspólny/inny adres zameldowania/zamieszkania, ale także inne istotne okoliczności, jak np. wspólny budżet czy współpracę w załatwianiu codziennych spraw życiowych, tj. więź społeczno-gospodarczą między określonymi bliskimi osobami (pismo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 7 lutego 2011 r., znak: SPS-023-20396/11).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Na jakich warunkach prawo do świadczeń chorobowych nabywają osoby współpracujące z osobami korzystającymi z ulgi na start

W artykule omówiono również ubezpieczenie chorobowe i świadczenie z tytułu choroby.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama