reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Czy na potrzeby przyznania świadczeń z zfśs trzeba pozyskiwać zgodę na przetwarzanie danych osobowych osób uprawnionych i członków ich rodzin

Czy na potrzeby przyznania świadczeń z zfśs trzeba pozyskiwać zgodę na przetwarzanie danych osobowych osób uprawnionych i członków ich rodzin

Pracodawca domaga się od pracowników i innych osób uprawnionych, którzy wnioskują o przyznanie im świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), zgody na przetwarzanie ich danych. Żąda też dostarczenia dokumentów potwierdzających wysokość zarobków współmałżonków w postaci odpowiednich zaświadczeń lub zeznań podatkowych. Ponadto w przypadku niektórych świadczeń z funduszu chce przedstawienia zaświadczeń potwierdzających np. stan zdrowia dziecka. Czy pracodawca ma prawo przetwarzać takie dane osób będących członkami rodzin jego pracowników i czy potrzebna jest na to zgoda pracownika?

Dobrowolne przekazanie przez pracownika swojemu pracodawcy danych, które bezpośrednio go dotyczą, należy uznać za równoznaczne z wyrażeniem zgody na ich przetwarzanie. Pracodawca nie może jednak przetwarzać danych dotyczących członków rodziny pracownika, które są zawarte np. w zeznaniach podatkowych czy zaświadczeniach o stanie zdrowia. Do wypłaty świadczeń powinno wystarczyć oświadczenie pracownika. Jeśli jednak istnieje konieczność weryfikacji danych z oświadczenia, to pracodawca może domagać się przedstawienia przez pracownika dodatkowych dokumentów z danymi członków rodziny pracownika, ale tylko do wglądu. Nie powinien ich kopiować, by nie doszło do pozyskania i przechowywania szerszego zakresu danych, do przetwarzania których nie jest uprawniony.

Przy przetwarzaniu danych osobowych na potrzeby korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zfśs w pierwszej kolejności należy uwzględnić przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która określa zasady przyznawania ulg i świadczeń. Wskazuje ona, że świadczenia te zależą m.in. od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej danej osoby. Zgodnie z przepisami tej ustawy zarówno przyznawanie świadczeń, jak i ich wysokość są uzależnione od spełnienia przez osobę ubiegającą się o dane świadczenie określonych kryteriów socjalnych.

Szczegółowe zasady korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu określa zaś pracodawca w regulaminie zfśs ustalanym w porozumieniu ze związkami zawodowymi. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin zfśs z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Regulamin ten powinien określać zarówno sposób udokumentowania spełnienia określonych kryteriów socjalnych, jak i uprawnienie pracodawcy do żądania podania stosownych informacji oraz przedłożenia odpowiednich dokumentów uzasadniających przyznanie świadczenia z funduszu. W regulaminie powinny być sprecyzowane zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zfśs oraz tryb rozpatrywania wniosków o ich przyznanie, a także czas przechowywania danych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy na potrzeby przyznania świadczeń z zfśs trzeba pozyskiwać zgodę na przetwarzanie danych osobowych osób uprawnionych i członków ich rodzin

W artykule omówiono również dlatego weryfikacja sytuacji materialnej osoby ubiegającej się o środki z zfśs nie powinna być dokonywana poprzez pozyskiwanie przez pracodawcę np. kopii zeznania podatkowego (PIT) osoby będącej członkiem rodzinny pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama