| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy należy zwaloryzować świadczenie rehabilitacyjne

Kiedy należy zwaloryzować świadczenie rehabilitacyjne

Podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego jest podstawa wymiaru wcześniej pobieranego zasiłku chorobowego. Dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego podlega waloryzacji. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytana dotyczące zasad obliczania wysokości świadczenia rehabilitacyjnego.

Świadczenie rehabilitacyjne jest przedłużeniem płatności zasiłku chorobowego. Jeżeli okres pobierania zasiłku chorobowego jest niewystarczający, aby osoba zainteresowana w pełni powróciła do zdrowia, to może ona wystąpić z wnioskiem o przyznanie jej świadczenia rehabilitacyjnego. Przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego ma na celu umożliwienie ubezpieczonemu dalszego leczenia lub rehabilitacji w celu odzyskania zdolności do pracy.

Osoba, która stała się niezdolna do pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego. Może go pobierać maksymalnie przez okres 182 dni, a w przypadku choroby przypadającej na okres ciąży lub osoby chorej na gruźlicę - przez 270 dni. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego osoba, która nadal jest niezdolna do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności, może wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego może uzyskać także osoba, która została skierowana na badania przez lekarza orzecznika ZUS w celu przyznania jej renty, a lekarz orzekł, że osoba rokuje odzyskanie zdolności do pracy.

Podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownik po wykorzystaniu okresu zasiłkowego otrzymał świadczenie rehabilitacyjne na 8 miesięcy. Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru świadczenia?

Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stanowi to samo wynagrodzenie, które przyjęto do obliczenia wypłacanego zasiłku chorobowego. Do celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawę wymiaru zasiłku chorobowego należy zwaloryzować. Waloryzacja polega na podwyższeniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w tym kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu świadczenia rehabilitacyjnego. W przypadku gdy wskaźnik waloryzacji w danym kwartale nie przekracza 100%, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie podlega waloryzacji.

Waloryzacja podstawy wymiaru

Pracownik do 28 września 2017 r. chorował i łącznie wykorzystał 182 dni zasiłku chorobowego. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wynosiła 2933,90 zł. Świadczenie rehabilitacyjne zostało mu przyznane od 29 września do 27 grudnia 2017 r. (3 miesiące). Czy należy zwaloryzować podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego?

Ponieważ pierwszy dzień tego świadczenia przypadał w III kwartale 2017 r., podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, dla celów wypłaty świadczenia, należało zwaloryzować wskaźnikiem 107,4%. Po waloryzacji podstawa wymiaru świadczenia wyniosła 3151,01 zł (2933,90 zł × 107,4%). Wskaźnik waloryzacji zmienia się co kwartał.

Zobacz: Prawo dla firm

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »