REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przełom roku wpływa na rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego

Jak przełom roku wpływa na rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego /Fot. Fotolia
Jak przełom roku wpływa na rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy często mają wątpliwości, jaki rodzaj świadczenia za czas choroby należy wypłacić swoim pracownikom na przełomie grudnia danego roku i stycznia roku kolejnego. Czy ma to być wynagrodzenie za czas choroby finansowany przez pracodawcę, czy też zasiłek chorobowy finansowany z ZUS.

Płatnicy składek uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych zobowiązani są do ustalania prawa i wypłacania tych zasiłków przez cały rok kalendarzowy, jeżeli 30 listopada poprzedniego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób. Szczególną uwagę należy zwrócić na pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim na przełomie roku. Pracodawca, wypłacając świadczenie chorobowe, musi ustalić, czy pracownikowi należy się wynagrodzenie za czas choroby, czy zasiłek chorobowy.

REKLAMA

Dopiero po wypłaceniu przez pracodawcę w danym roku kalendarzowym 33 dni wynagrodzenia chorobowego (lub 14 dni w przypadku pracowników którzy ukończyli 50 lat) pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego.

Jak prawidłowo wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe na przełomie roku

Pracodawcy uprawnieni do wypłaty zasiłków często mają wątpliwości, jakiego rodzaju świadczenie chorobowe powinni wypłacić pracownikowi na przełomie grudnia i stycznia. Wątpliwości dotyczą tego, czy od 1 stycznia nowego roku pracownikowi choremu nieprzerwanie od grudnia poprzedniego roku należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy. O tym, czy pracownikowi chorującemu nieprzerwanie na przełomie roku należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy, decyduje rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego 31 grudnia.

Zobacz: Prawo dla firm

Wynagrodzenie chorobowe 31 grudnia

REKLAMA

Jeżeli pracownik 31 grudnia ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ w 2017 r. chorował nie dłużej niż 33/14 dni, to od 1 stycznia 2018 r. nadal będzie mu przysługiwało wynagrodzenie chorobowe, przez kolejny okres nie dłuższy niż odpowiednio 33 lub 14 dni. Limit 33 lub 14 dni, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, pracodawca - począwszy od 1 stycznia 2018 r. - musi liczyć od nowa. Nie ma znaczenia, ile dni z limitu 33 lub 14 dni w 2017 r. pracownik już wykorzystał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

36-letni pracownik chorował w okresie od 20 do 29 stycznia 2017 r. (10 dni) oraz od 4 do 8 maja 2017 r. (5 dni) i z tego tytułu otrzymał wynagrodzenie za czas choroby. Ponownie pracownik choruje od 14 grudnia 2017 r. do 8 stycznia 2018 r. (26 dni). Za okres od 14 do 31 grudnia 2017 r. (18 dni) otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Ponieważ 31 grudnia 2017 r. miał prawo do wynagrodzenia chorobowego, to za okres od 1 do 8 stycznia 2018 r. (8 dni) również otrzyma wynagrodzenie chorobowe.

Zasiłek chorobowy 31 grudnia

Z kolei pracownik, któremu 31 grudnia przysługuje zasiłek chorobowy, gdyż w 2017 r. chorował przez dłuższy okres i wyczerpał 33-dniowy (lub 14-dniowy dla osób powyżej 50. roku życia) okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, od 1 stycznia 2018 r. będzie nadal miał prawo do zasiłku za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy (a nie do wynagrodzenia za czas choroby). Dopiero gdy po 31 grudnia 2017 r. w niezdolności do pracy wystąpi przerwa, choćby nawet jednodniowa (np. między zwolnieniami lekarskimi), wtedy po przerwie pracodawca jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie chorobowe za okres odpowiednio do 33 lub 14 dni choroby. Okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby w nowym roku kalendarzowym powinien być liczony od pierwszego dnia niezdolności do pracy przypadającej po przerwie.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak przełom roku wpływa na rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego

W artykule przedstawiono również jak prawidłowo ustalić minimalną podstawę wymiaru zasiłku pracownikowi na przełomie roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA