REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przełom roku wpływa na rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego

Jak przełom roku wpływa na rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego /Fot. Fotolia
Jak przełom roku wpływa na rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy często mają wątpliwości, jaki rodzaj świadczenia za czas choroby należy wypłacić swoim pracownikom na przełomie grudnia danego roku i stycznia roku kolejnego. Czy ma to być wynagrodzenie za czas choroby finansowany przez pracodawcę, czy też zasiłek chorobowy finansowany z ZUS.

Płatnicy składek uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych zobowiązani są do ustalania prawa i wypłacania tych zasiłków przez cały rok kalendarzowy, jeżeli 30 listopada poprzedniego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób. Szczególną uwagę należy zwrócić na pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim na przełomie roku. Pracodawca, wypłacając świadczenie chorobowe, musi ustalić, czy pracownikowi należy się wynagrodzenie za czas choroby, czy zasiłek chorobowy.

REKLAMA

Dopiero po wypłaceniu przez pracodawcę w danym roku kalendarzowym 33 dni wynagrodzenia chorobowego (lub 14 dni w przypadku pracowników którzy ukończyli 50 lat) pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego.

Jak prawidłowo wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe na przełomie roku

Pracodawcy uprawnieni do wypłaty zasiłków często mają wątpliwości, jakiego rodzaju świadczenie chorobowe powinni wypłacić pracownikowi na przełomie grudnia i stycznia. Wątpliwości dotyczą tego, czy od 1 stycznia nowego roku pracownikowi choremu nieprzerwanie od grudnia poprzedniego roku należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy. O tym, czy pracownikowi chorującemu nieprzerwanie na przełomie roku należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy, decyduje rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego 31 grudnia.

Zobacz: Prawo dla firm

Wynagrodzenie chorobowe 31 grudnia

REKLAMA

Jeżeli pracownik 31 grudnia ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ w 2017 r. chorował nie dłużej niż 33/14 dni, to od 1 stycznia 2018 r. nadal będzie mu przysługiwało wynagrodzenie chorobowe, przez kolejny okres nie dłuższy niż odpowiednio 33 lub 14 dni. Limit 33 lub 14 dni, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, pracodawca - począwszy od 1 stycznia 2018 r. - musi liczyć od nowa. Nie ma znaczenia, ile dni z limitu 33 lub 14 dni w 2017 r. pracownik już wykorzystał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

36-letni pracownik chorował w okresie od 20 do 29 stycznia 2017 r. (10 dni) oraz od 4 do 8 maja 2017 r. (5 dni) i z tego tytułu otrzymał wynagrodzenie za czas choroby. Ponownie pracownik choruje od 14 grudnia 2017 r. do 8 stycznia 2018 r. (26 dni). Za okres od 14 do 31 grudnia 2017 r. (18 dni) otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Ponieważ 31 grudnia 2017 r. miał prawo do wynagrodzenia chorobowego, to za okres od 1 do 8 stycznia 2018 r. (8 dni) również otrzyma wynagrodzenie chorobowe.

Zasiłek chorobowy 31 grudnia

Z kolei pracownik, któremu 31 grudnia przysługuje zasiłek chorobowy, gdyż w 2017 r. chorował przez dłuższy okres i wyczerpał 33-dniowy (lub 14-dniowy dla osób powyżej 50. roku życia) okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, od 1 stycznia 2018 r. będzie nadal miał prawo do zasiłku za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy (a nie do wynagrodzenia za czas choroby). Dopiero gdy po 31 grudnia 2017 r. w niezdolności do pracy wystąpi przerwa, choćby nawet jednodniowa (np. między zwolnieniami lekarskimi), wtedy po przerwie pracodawca jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie chorobowe za okres odpowiednio do 33 lub 14 dni choroby. Okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby w nowym roku kalendarzowym powinien być liczony od pierwszego dnia niezdolności do pracy przypadającej po przerwie.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak przełom roku wpływa na rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego

W artykule przedstawiono również jak prawidłowo ustalić minimalną podstawę wymiaru zasiłku pracownikowi na przełomie roku.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA