Jak przełom roku wpływa na rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego
REKLAMA
REKLAMA
Płatnicy składek uprawnieni do wypłaty świadczeń chorobowych zobowiązani są do ustalania prawa i wypłacania tych zasiłków przez cały rok kalendarzowy, jeżeli 30 listopada poprzedniego roku zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób. Szczególną uwagę należy zwrócić na pracowników, którzy przebywają na zwolnieniu lekarskim na przełomie roku. Pracodawca, wypłacając świadczenie chorobowe, musi ustalić, czy pracownikowi należy się wynagrodzenie za czas choroby, czy zasiłek chorobowy.
REKLAMA
Dopiero po wypłaceniu przez pracodawcę w danym roku kalendarzowym 33 dni wynagrodzenia chorobowego (lub 14 dni w przypadku pracowników którzy ukończyli 50 lat) pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego.
Jak prawidłowo wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe na przełomie roku
Pracodawcy uprawnieni do wypłaty zasiłków często mają wątpliwości, jakiego rodzaju świadczenie chorobowe powinni wypłacić pracownikowi na przełomie grudnia i stycznia. Wątpliwości dotyczą tego, czy od 1 stycznia nowego roku pracownikowi choremu nieprzerwanie od grudnia poprzedniego roku należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy. O tym, czy pracownikowi chorującemu nieprzerwanie na przełomie roku należy wypłacić wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy, decyduje rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego 31 grudnia.
Zobacz: Prawo dla firm
Wynagrodzenie chorobowe 31 grudnia
REKLAMA
Jeżeli pracownik 31 grudnia ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ w 2017 r. chorował nie dłużej niż 33/14 dni, to od 1 stycznia 2018 r. nadal będzie mu przysługiwało wynagrodzenie chorobowe, przez kolejny okres nie dłuższy niż odpowiednio 33 lub 14 dni. Limit 33 lub 14 dni, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, pracodawca - począwszy od 1 stycznia 2018 r. - musi liczyć od nowa. Nie ma znaczenia, ile dni z limitu 33 lub 14 dni w 2017 r. pracownik już wykorzystał.
36-letni pracownik chorował w okresie od 20 do 29 stycznia 2017 r. (10 dni) oraz od 4 do 8 maja 2017 r. (5 dni) i z tego tytułu otrzymał wynagrodzenie za czas choroby. Ponownie pracownik choruje od 14 grudnia 2017 r. do 8 stycznia 2018 r. (26 dni). Za okres od 14 do 31 grudnia 2017 r. (18 dni) otrzymał wynagrodzenie chorobowe. Ponieważ 31 grudnia 2017 r. miał prawo do wynagrodzenia chorobowego, to za okres od 1 do 8 stycznia 2018 r. (8 dni) również otrzyma wynagrodzenie chorobowe.
Zasiłek chorobowy 31 grudnia
Z kolei pracownik, któremu 31 grudnia przysługuje zasiłek chorobowy, gdyż w 2017 r. chorował przez dłuższy okres i wyczerpał 33-dniowy (lub 14-dniowy dla osób powyżej 50. roku życia) okres pobierania wynagrodzenia chorobowego, od 1 stycznia 2018 r. będzie nadal miał prawo do zasiłku za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy (a nie do wynagrodzenia za czas choroby). Dopiero gdy po 31 grudnia 2017 r. w niezdolności do pracy wystąpi przerwa, choćby nawet jednodniowa (np. między zwolnieniami lekarskimi), wtedy po przerwie pracodawca jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie chorobowe za okres odpowiednio do 33 lub 14 dni choroby. Okres wypłaty wynagrodzenia za czas choroby w nowym roku kalendarzowym powinien być liczony od pierwszego dnia niezdolności do pracy przypadającej po przerwie.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak przełom roku wpływa na rodzaj wypłacanego świadczenia chorobowego
W artykule przedstawiono również jak prawidłowo ustalić minimalną podstawę wymiaru zasiłku pracownikowi na przełomie roku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.