REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo ustalić kwotę podwyższenia zasiłku macierzyńskiego

Jak prawidłowo ustalić kwotę podwyższenia zasiłku macierzyńskiego /Fot. Fotolia
Jak prawidłowo ustalić kwotę podwyższenia zasiłku macierzyńskiego /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku gdy kwota zasiłku macierzyńskiego netto (czyli pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy) jest niższa niż wysokość świadczenia rodzicielskiego (w 2017 r. – 1000 zł), wówczas należy ją podwyższyć do gwarantowanego minimum. Różnica między zasiłkiem macierzyńskim a świadczeniem rodzicielskim nazywana jest „podwyższeniem zasiłku macierzyńskiego”.

Świadczenie rodzicielskie wynoszące 1000 zł przysługuje z tytułu urodzenia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie osobom niemającym prawa do zasiłku macierzyńskiego z powodu niepodlegania ubezpieczeniu chorobowemu oraz niemającym uprawnień do świadczeń "pozaubezpieczeniowych" związanych z macierzyństwem lub rodzicielstwem (art. 17c ustawy o świadczeniach rodzinnych). Osobami uprawnionymi do świadczenia rodzicielskiego są zatem m.in.:

REKLAMA

● osoby bezrobotne (niezależnie od rejestracji lub nie w urzędzie pracy),

● studentki,

● matki, które wykonują pracę na podstawie umowy o dzieło czy też są rolnikami.

O świadczenie rodzicielskie mogą się ubiegać także osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli nie pobierają zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie rodzicielskie nie jest uzależnione od dochodu w rodzinie i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Świadczenie to nie przysługuje, jeżeli drugi z rodziców lub opiekunów dziecka jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego albo uposażenia w związku z urodzeniem lub przyjęciem dziecka na wychowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak inne świadczenia rodzinne świadczenie rodzicielskie realizuje co do zasady organ właściwy, czyli właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionej osoby:

wójt,

burmistrz lub

prezydent miasta.

Świadczenie rodzicielskie przysługuje w kwocie 1000 zł miesięcznie i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Świadczenie rodzicielskie przysługuje przez okres, przez który osoba ubezpieczona ma prawo do zasiłku macierzyńskiego, tj.:

● przez 52 tygodnie - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub w przypadku przyjęcia jednego dziecka na wychowanie,

● od 65 do 71 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie lub przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka.

Prawo do podwyższenia zasiłku macierzyńskiego oraz obliczanie jego wysokości

REKLAMA

Do otrzymania podwyższenia zasiłku macierzyńskiego są uprawnione osoby, które mają prawo do zasiłku macierzyńskiego, jeśli kwota netto tego zasiłku jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego, tj. 1000 zł. Przysługuje ono w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Nie przysługuje natomiast ubezpieczonemu pobierającemu zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego oraz osobie pobierającej zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego jest ustalane jako różnica między kwotą świadczenia rodzicielskiego (1000 zł) a miesięczną kwotą zasiłku macierzyńskiego, pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego stanowi różnicę między kwotą świadczenia rodzicielskiego (1000 zł) a miesięczną kwotą zasiłku macierzyńskiego netto, tj. kwotą zasiłku pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ustalając miesięczną kwotę zasiłku macierzyńskiego netto, na podstawie której jest obliczana kwota podwyższenia zasiłku macierzyńskiego, należy uwzględnić przysługującą pracownikowi kwotę zmniejszającą podatek (ulgę podatkową) oraz indywidualną stawkę procentową podatku dotyczącą danego pracownika.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak prawidłowo ustalić kwotę podwyższenia zasiłku macierzyńskiego

W artykule omówiono również przykładowo wypełniony fragment formularza ZUS RSA oraz problematykę zmiany wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA