REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności gospodarczej a prawo do zasiłku macierzyńskiego

Kaja Kryniewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 czerwca 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą. Od 1 stycznia 2009 r., w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej, nie opłacam składek w ZUS na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy. 12 marca 2009 r. lekarz potwierdził, że jestem w drugim miesiącu ciąży. Czy w tej sytuacji będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński? Jakie warunki muszę spełnić, by go otrzymać?

REKLAMA

Zasiłek macierzyński przysługuje osobie ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodzi dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu, natomiast do ubezpieczenia chorobowego może przystąpić dobrowolnie. Obowiązkowo też opłaca składki na Fundusz Pracy. Zawieszenie działalności gospodarczej powoduje ustanie tytułu do ubezpieczeń (obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowego i wypadkowego oraz dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Nie opłaca się również w tym okresie składki na FP. Dlatego w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Prawa do zasiłku macierzyńskiego nie uzyska również osoba, która urodziła dziecko w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej i przysługujący jej okres zasiłku macierzyńskiego wykracza poza okres zawieszenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009 r. zawiesiła Pani prowadzenie działalności gospodarczej i od tego dnia nie opłaca Pani składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Nie może Pani również od 1 stycznia 2009 r. opłacać składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ponieważ nie podlega Pani obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Dlatego w obecnej sytuacji nie przysługuje Pani zasiłek macierzyński.

Jeśli jednak przed dniem porodu odwiesi Pani działalność gospodarczą i przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, będzie Pani przysługiwał zasiłek macierzyński. Nie ma znaczenia, przez jaki okres przed dniem porodu będzie Pani opłacała składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania. Okres wyczekiwania jest związany z uzyskaniem prawa do zasiłku chorobowego. Jeżeli odwiesi Pani działalność gospodarczą i w okresie ciąży będzie Pani niezdolna do wykonywania pracy i otrzyma Pani zwolnienie lekarskie, to po 90 dniach ubezpieczenia chorobowego uzyska Pani prawo do zasiłku chorobowego.

Kaja Kryniewicz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

• art. 4 ust. 1 pkt 2, art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn.zm.),

• art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 11 ust. 2, art. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn.zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA