REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa w sprawie pomocy dla przedsiębiorców znad Odry - założenia

Michał Jabłoński
Chałas i Wspólnicy
Kancelaria Prawna
Ustawa w sprawie pomocy dla przedsiębiorców znad Odry
Ustawa w sprawie pomocy dla przedsiębiorców znad Odry
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są założenia ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze?

Ustawa o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze uchwalona przez Sejm

Sejm zakończył prace nad ustawą o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Przepisy mają umożliwić wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego za określony miesiąc, które ograniczą skutki ekonomiczne związane ze zdarzeniami, jakie ostatnio wystąpiły w drugiej pod względem długości rzece płynącej w Polsce. Co ciekawe zapisy ustawy wydłużają również termin ważności Polskiego Bonu Turystycznego. W dniu 5 września 2022 r. ustawa została przekazana do Senatu.

REKLAMA

Jeżeli ustawa przejdzie ścieżkę legislacyjną, kluczowe znaczenie w zakresie ustalenia kręgu poszkodowanych podmiotów, którym należeć się będzie jednorazowe świadczenie pieniężne, a także miesięcy, za które zostanie ono wypłacone, będzie miało rozporządzenie Rady Ministrów. Taki zabieg legislacyjny ma na celu przyspieszenie wypłaty środków.

Jednorazowe świadczenie dla przedsiębiorcy znad Odry - warunki

REKLAMA

Z informacji płynących z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że zapomogę mają otrzymać przede wszystkim przedsiębiorcy z branży turystycznej, gastronomicznej, a także sportowo-rekreacyjnej, którzy działają na terenie 34 powiatów znajdujących się wzdłuż Odry.

Niemniej jednak zapisy ustawy uwzględniają ogólne warunki, które należy łącznie spełnić, aby móc uzyskać wsparcie finansowe, które stanowi pomoc de minimis. Najistotniejszym wymogiem jest spadek przychodu o co najmniej 50% w stosunku do przychodu uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających ten miesiąc albo w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.

Za ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia, a także jego wypłatę odpowiedzialny będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wsparcie dla przedsiębiorców wyniesie 3010 zł za każdego ubezpieczonego zgłoszonego w terminie do dnia 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z datą powstania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie późniejszą niż dzień 1 lipca 2022 r. pozostającego w tych ubezpieczeniach w ostatnim dniu miesiąca wskazanego w przywołanym rozporządzeniu Rady Ministrów. Tak więc łączna wysokość jednorazowego świadczenia dla każdego przedsiębiorcy będzie zależna od liczby osób zgłoszonych przez niego do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Ponadto ustawa przewiduje, że kwota jednorazowego świadczenia będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, a także osób prawnych oraz nie będzie stanowić podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Z pewnością jest to informacja warta podkreślenia.

Wniosek do ZUS

REKLAMA

Poszkodowane podmioty będą miały czas do 31 grudnia 2022 r. na złożenie stosownego wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co istotne, wnioski będzie można składać wyłącznie elektronicznie, tj. poprzez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Również za pomocą tej platformy ZUS przekaże przedsiębiorcy informację o kwocie wypłaconego świadczenia.

Warto również zauważyć, że w ustawie znalazły się zapisy nowelizujące ustawę z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznego. Mają one na celu wydłużenie terminu do dokonywania płatności za pomocą bonu do 31 marca 2023 r. Na gruncie obowiązujących przepisów ich ważność wygasa w dniu 30 września 2022 r.

Autor: adw. Michał Jabłoński, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA