REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesne zarządzanie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Marta Wilczkowska
Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu
Techniki i sposoby na budowanie własnej skuteczności w dowolnej dziedzinie - może to być nawet biznes - są ukryte w nas samych.
Techniki i sposoby na budowanie własnej skuteczności w dowolnej dziedzinie - może to być nawet biznes - są ukryte w nas samych.

REKLAMA

REKLAMA

Słowo renesans znają wszyscy. Wiedzę na temat tego okresu kultury europejskiej czerpiemy z podręczników, z podróży, zainteresowań…

Naukowo rzecz biorąc jest to określenie pewnego stadium rozwoju kultury europejskiej. Kiełkował na urodzajnych w antyczne zabytki ziemiach włoskich by zadomowić się w całym ówczesnym cywilizowanym świecie - zawsze modelując się do charakteru ludzi i krajów, do których docierał.

REKLAMA

Myśl renesansu była tyleż pod wpływem szkół, filozofii i nauki starożytnej co i średniowiecznej. Stąd w ideach renesansu pojawia się problematyka astrologiczna, magia, medycyna, fizyka i kosmologia, a nawet nauka o cudach i czarach. W tym ujęciu renesans wymyka się upraszczającej charakterystyce epoki jako zdominowanej przez postawy racjonalistyczne i scjentystyczne.

Ale i umysł ludzki również wymyka się tym ujęciom. Liczne współczesne dowody potwierdzają tę tezę. No właśnie - umysł ludzki… Co to wszystko ma wspólnego z umysłem człowieka?

Polecamy: Konsekwencja główna zaleta menedżera

REKLAMA

Moim zdaniem ma. Zarówno z rozwojem człowieka, jak i z rozwojem cywilizacji. Kultura jest bezpośrednim efektem rozwijania się cywilizacji - co obserwujemy na licznych artefaktach historycznych - możemy zacząć od jaskiń Chauvet, Lascaux i Altamiry… Przypatrzmy się co na tych malowidłach widać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyobrażenie żubra bądź bizona. Wyraźnie widać strzały w ciele zwierzęcia. W innym przedstawieniu widać postać zwierzęcia i postać człowieka - mężczyzny w pozycji imponującej.

Projekcja zachowań

Można przyjąć, iż malowanie na skalnych ścianach scen z polowań, obrazów zwierząt i ludzi, odciskanie rąk - było swoistym programowaniem udanych łowów - wydarzało się najpierw w wyobraźni, potem wizualizowane było w obrazach, a następnie w realnym działaniu. Czy to takie prehistoryczne NLP?

Artefaktów i teorii można przytoczyć wiele. Nie da się jednak zaprzeczyć, że wielkość mózgu człowieka prehistorycznego, i współczesnego nie różni się specjalnie.

REKLAMA

Natomiast dzisiejszy menedżer zmuszony do przetrwania przez, powiedzmy, miesiąc w warunkach w jakich żył człowiek kromanioński - miałby poważne problemy. Badacze stwierdzili, że niemowlę przeniesione w czasie z okresu malarstwa jaskiniowego do współczesności - doskonale rozwijałoby się i nie byłoby różnicy między nim, a dziećmi współcześnie urodzonymi. Skąd więc problemy naszego menedżera w paleolicie?

Z „rozleniwienia” zmysłów, a co za tym idzie - mózgu w tych obszarach, które przestały być intensywnie używane w wyniku postępu cywilizacyjnego i rozwoju kultury. Ale mózg nie zmienił kształtu i budowy od tamtego czasu, więc te możliwości wciąż w nas tkwią - wiedzą o tym twórcy NLP, metody SITA i innych „nowinek”. A może „starzynek”?

Między wszelkim paradygmatem naukowym, a wiedzą z tzw. pogranicza nauki - jest bardzo szerokie pole. Na tym polu zasadzono to, co nie poddaje się badaniu „szkiełkiem i okiem”, ale czego istnienia nie można jednoznacznie wykluczyć. Dla naszych potrzeb możemy nazwać to ezoteryką, w rozumieniu wiedzy ukrytej, mistycznej, nie mającej jednak NIC WSPÓLNEGO ani z New Age, ani z okultystycznymi praktykami. Ezoteryzm we współczesnej kulturze popularnej pojawia się między innymi w twórczości Paulo Coelho, Umberto Eco czy Dana Browna.

Techniki skuteczności

Techniki i sposoby na budowanie własnej skuteczności w dowolnej dziedzinie - może to być nawet biznes - są ukryte w nas samych. Rzecz w tym, jak je odkryć?
Są ludzie tak uzdolnieni muzycznie, że nawet gdy mówią, to melodia ich głosu, śpiewna intonacja - powoduje u innych przyjemność słuchania. Są i tacy, którzy zawsze wiedzą jak zrobić pieniądze - choćby na byle czym.

Skąd mają te talenty? Czy można je rozwijać? Wiadomo, że uzdolnieni artystycznie mogą swobodnie kształcić się i pracować nad swoimi predyspozycjami. A inni?
Kreatywność, twórczość - jak widać towarzyszy człowiekowi od samego początku. Z najstarszych dowodów - zachowały się przejawy sztuk plastycznych i instrumenty muzyczne, dowodzi to jednak nie tyko potrzeb estetycznych czy kulturalnych człowieka. 

Polecamy: Delegowanie zadań - czyli jak przydzielać nowe obowiązki

Zastanawiające, że małe dziecko bardzo szybko i chętnie tworzy swoje własne - symboliczne obrazy świata - jeśli tylko ma możliwość - często opowiada ich znaczenie nawet jeśli nie ma słuchaczy.

Sprowadzanie pojęć do znaków jest domeną zarówno współczesnych ludzi, jak i dawnych - na przestrzeni wieków. Szukanie znaków - również. Tu kłania się Jung wraz ze swoimi teoriami synchroniczności.

Jak kreować własną rzeczywistość, poznawać siebie, swoje możliwości i odkrywać własny potencjał?

Jak nauczyć się codziennego budowania swojej siły i skuteczności - pozostając jednocześnie w zgodzie z sobą samym, z ludźmi, ze światem?

Jak aktywnie kształtować postawy w kierunku kreatywności, innowacyjności i inicjatywy, a także świadomą odpowiedzialność za siebie i swoją pracę?

Obecnie traktowane z przymrużeniem oka nauki starożytne zawierają wiele sposobów i technik pomagających nie tylko odpowiedzieć na te pytania.
Umiejętnie stosowane techniki wyobrażeniowe potrafią nawet leczyć, stąd idea pozytywnego myślenia i uznanych technik afirmacyjnych, dalej praca z autosugestią, sugestią czy metoda Silvy.

Jakby nie patrzeć - wszystko co człowiek chce stworzyć ma swój początek w głowie. Warto zadbać o jak najlepszą jej kondycję, o dobrą współpracę obu półkul mózgowych. Jednak nie tylko tam jest zasadzona wiedza o nas samych, nie tylko głowa naszego menedżera przeniesionego w czas prehistoryczny ma sprawnie funkcjonować. Również i jego ciało. Jest ono ogromnym źródłem wiedzy o sobie samym i najlepszym współpracownikiem umysłu. Harmonia ciała, umysłu i duszy - to droga do wszelkiego sukcesu.

Najstarsze znane nam techniki uruchamiania procesów twórczych to techniki szamańskie. Są bardzo głębokie, a zarazem odpowiadają naturze człowieka tak mocno, że istniejąc w świecie ludzi od kilkudziesięciu tysięcy lat - trwają nadal. Tutaj każdy odkrywa swoje własne podejście do niematerialnych aspektów istnienia.
Twórczość jest właśnie tym niematerialnym aspektem…

Głęboko pod płaszczem cywilizacji i kultury ukryte jest to, czego szukał Leonardo, Mindel, Jung i kilku innych. Tylko od decyzji, czy warto to odszukać zależy jakość życia i… pracy. To nie jest czas utartych schematów. To czas wielkich zmian i odkryć.Na rynku pojawiają się różne warsztaty torujące drogę do siebie samego.

Naszym celem, jest wskazanie drogi do siebie zintegrowanego wewnętrznie, świadomego, twórczego, przedsiębiorczego, innowacyjnego. Do siebie dokonującego wolnych, świadomych wyborów.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi czas pożegnań z papierowymi fakturami. Wszystko co trzeba wiedzieć o e-fakturowaniu i KSeF

Krajowy System eFaktur powstał by ułatwić życie przedsiębiorcom, ale jest też nowym obowiązkiem, którego przestrzeganie narzuca prawo. Firmy, które nie będą przestrzegać jego zasad, muszą liczyć się z dotkliwymi karami, wynoszącymi nawet 100% kwoty podatku z faktury wystawionej poza KSeF.

Dlaczego rezygnują z założenia własnej firmy: kobiety mają inny powód niż mężczyźni

Aż 47 proc. ankietowanych Polaków nie chciałoby prowadzić własnej firmy – wskazują dane z raportu „Polki i przedsiębiorczość 2024: Bariery w zakładaniu firmy”. Kobiety przed założeniem własnej firmy powstrzymuje sytuacja rodzinna, a mężczyzn – stan zdrowia. Nowe dane.

Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

REKLAMA

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

REKLAMA

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA