reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Reklama > Kod QR – pomost między światem rzeczywistym a wirtualnym

Kod QR – pomost między światem rzeczywistym a wirtualnym

Kody QR to bardzo skuteczny instrument w mobilnym marketingu. Wykorzystanie kodów QR w promocji pozwala połączyć zalety klasycznej reklamy w świecie rzeczywistym (bilboardy, prasa drukowana, katalogi i ulotki) z atutami interaktywnej reklamy w Internecie.

Kod QR – pomost między światem rzeczywistym a wirtualnym

Kody QR – reklama i informacja

W ostatnim czasie obserwujemy ogromną popularność kodów QR. Można je spotkać praktycznie w każdym miejscu. W głównej mierze służą do reklamy i promocji, lecz wykorzystywane są również do przekazywania informacji. Skrót QR wywodzi się z języka angielskiego (Quick Response, czyli szybka odpowiedź). Kod QR, mimo że wyglądem przypomina nieco kod kreskowy, to reprezentuje kompletnie inną technologię. To alfanumeryczny kod graficzny, którego autorem jest japońska firma Denso-Wave. Kody QR mają kształt kwadratów. Te bardzo charakterystyczne w wyglądzie symbole, pozwalają kodować znaki w różnych językach. Dzięki nim możemy przekierować użytkownika pod konkretny adres internetowy. Odczytywanie kodów QR odbywa się przy pomocy wszelkiego rodzaju urządzeń mobilnych takich jak tablety, telefony komórkowe czy palmptopy. Wystarczy tylko specjalna aplikacja, potrafiącą odczytywać i przetwarzać kody QR.

Nowe sposoby na przekaz informacji

Kody QR – proste i funkcjonalne rozwiązanie

Kody QR swą popularność zawdzięczają nie tylko ogromnym możliwościom, jakie daje marketing mobilny, ale także prostocie działania. Aby odczytać kod QR, należy przyłożyć np. smartfon posiadający specjalną aplikację i zeskanować kod. Skanowanie kodów QR przypomina robienie zdjęć. Kod QR musi być widoczny na całym ekranie naszego telefonu. To powoduje, że telefon trzeba przyłożyć dość blisko do miejsca, z którego chcemy odczytać informację. Po zeskanowaniu kodu najczęściej zostajemy przekierowani na konkretną stronę internetową. Oczywiście miejsce przekierowania będzie zależało od celu, w jakim został użyty konkretny kod QR.

Kody QR w praktyce mogą spełniać wiele funkcji:
- dostęp do aplikacji - to najczęściej wykorzystywana możliwość w świecie mobilnym. Na przykład na ulotce banku, informującej o wersji mobilnej konta, znajdziemy kod QR, dzięki któremu będziemy mogli szybko i sprawnie pobrać aplikację na smartfona.
- informacja - kody QR doskonale sprawdzają się w zakresie rozpowszechniania różnego rodzaju przekazów. Na materiałach informacyjnych wielu instytucji znajdziemy kody QR, dzięki którym uzyskamy dodatkowy pakiet niezbędnych danych. Przykładowo na broszurach linii kolejowych odnajdziemy kod QR, po którego zeskanowaniu otrzymamy dokładny rozkład jazdy lub informację o sprzedaży biletów. W tym zakresie kody znajdziemy nie tylko na materiałach informacyjnych, ale także na zarządzeniach i obwieszczeniach. Funkcja informacyjna wykorzystywana jest także przez organizacje komercyjne. Na wielu opakowaniach znajdziemy kod QR, który odeśle nas do strony internetowej, gdzie dostępnych jest więcej informacji o produkcie.
- promocja - kody QR bardzo często wykorzystywane są we wszelkiego rodzaju promocjach. Tą drogą rozsyłane są nie tylko informacje o okazyjnych cenach wybranych produktów, ale także bony promocyjne upoważniające do zakupów w korzystnych cenach. Kody QR używane są także w konkursach promocyjnych. Tutaj nośnikami informacji mogą być wszelkiego rodzaju materiały drukowane oraz prasowe.
- rozszerzenie możliwości klasycznej reklamy - kody QR pozwalają rozszerzyć możliwości klasycznej reklamy drukowanej. Po zeskanowaniu kodu umieszczonego w reklamie prasowej, klient zostaje przekierowany na stronę internetową. Najczęściej rozszerzeniem prasowej reklamy są wszelkiego rodzaju materiały multimedialne.
- sprzedaż - kod QR to doskonałe narzędzie w e-commerce. Po zeskanowaniu kodu, użytkownik zostaje przekierowany na stronę sklepu internetowego, gdzie może bezpośrednio dokonać zakupu interesującego go przedmiotu. Mając konto mobilne, proces zakupu ogranicza się do jednego kliknięcia. Warto tylko pamiętać, aby klient został przeniesiony na podstronę konkretnego produktu, a nie na stronę główną sklepu. Poszukiwanie przedmiotu może go odwieść od zakupu. Aby zachęcić klienta do nabycia danego towaru, kody QR można zamieszczać praktycznie wszędzie, od ulotek i katalogów firmy, poprzez reklamy w prasie, a na plakatach typu City Light kończąc.
- feedback - coraz częściej kody QR są wykorzystywane do zbierania informacji zwrotnej od klientów. Linie lotnicze, zamieszczając kod na bilecie, mogą szybko (praktycznie zaraz po zakończeniu lotu) uzyskać informacje o wrażeniach i ocenie obsługi klienta. Pasażer po zeskanowaniu kodu, zostaje przeniesiony na stronę, gdzie znajdzie 3-4 krótkie pytania, na które może w ciągu 1 minuty odpowiedzieć.

Popularność przekazów reklamowych online

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podsumowanie

Kody QR to narzędzie o rewolucyjnym charakterze. Pozwalają w szybkim czasie „przenosić” klienta ze świata rzeczywistego do wirtualnego. Ponadto można dokładnie zmierzyć, ile osób zapisało się na tę „wyprawę”. Firma ma dokładną informację, jak często i kiedy kod był skanowany. Zna także liczbę osób, która zeskanowała kod i dokonała zakupu w sklepie internetowym. Dzięki temu sklepy internetowe mogą na bieżąco śledzić, które produkty cieszą się zainteresowaniem w danym okresie. Kody QR to także doskonałe rozwiązanie dla klientów. Teraz zakupów mogą dokonywać jeszcze szybciej i prościej. W chwili obecnej z kodów znacznie częściej korzystają firmy niż klienci - wynika to z niewielkiej jeszcze wiedzy użytkowników, dotyczącej działania kodów. Zwiększenie tej świadomości wśród klientów to zadanie dla przedsiębiorców.

Produkt placement, czyli lokowanie produktu

Źródło: http://www.grupa-tense.pl/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama