| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Czas pracy w okresie świątecznym

Czas pracy w okresie świątecznym

W tym roku Święta Bożego Narodzenia wypadają niezwykle korzystnie dla pracowników, którzy chcieliby w tym okresie zaplanować dłuższy urlop. Biorąc 8 dni wolnego w połączeniu z Nowym Rokiem i Świętem Trzech Króli, pracownik zyskuje aż 18 dni urlopu.

Święta Bożego Narodzenia, czyli dni ustawowo wolne od pracy w tym roku przypadają w czwartek (25 grudnia) i w piątek (26 grudnia). W niektórych firmach już Wigilia (24 grudnia) jest dniem wolnym dla pracowników. Oznacza to, że pracownicy będą mieli wydłużony cztero bądź pięciodniowy weekend. Taki układ będzie szczególnie korzystny dla osób, które wykorzystały już cały przypadający im urlop w 2014 r. Możliwe jest jednak, aby okres świąteczny jeszcze bardziej wydłużyć o 22 i 23 grudnia. Wówczas cały tydzień pracy będzie można poświęcić na przygotowania do Świąt. Pracownicy, którzy skorzystają z takiego układu będą mieli wraz z weekendami aż 9 dni wolnych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Należy pamiętać, że sama Wigilia nie jest dniem wolnym od pracy. Wobec tego osoby, które nie skorzystały z urlopu wypoczynkowego w tym dniu będą zobowiązane 24 grudnia stawić się w zakładzie pracy.

Jeżeli pracodawca zadecyduje, że 24 grudnia będzie dniem wolnym od pracy, wówczas nieprzepracowane godziny będą traktowane jako dzień pracy i pracownik otrzyma za nie wynagrodzenie tak, jakby tego dnia świadczył pracę.

Nowy Rok

1 stycznia 2015 r., czyli Nowy Rok wypada w czwartek. Jest to również dzień wolny od pracy. Wobec tego, aby wydłużyć sobie urlop o kolejne dni warto pomyśleć o wolnym przypadającym od poniedziałku (29 grudnia) do środy (31 grudnia). Należy jednak pamiętać, że wskazane dni wolne będą rozliczane jeszcze z tegorocznej puli urlopu. Jeżeli dodatkowo pracownik wnioskuje o urlopu w dniu 2 stycznia 2015 r. (piątek) to zyskuje już 16 dni wolnych. A wówczas urlop będzie liczony z nowej puli urlopu przypadającego na rok 2015.

Zobacz również: Prawidłowe przyznawanie pracownikom prezentów na święta

Święto Trzech Króli

Dodatkowym dniem wolnym w roku kalendarzowym jest Święto Trzech Króli, przypadające 6 stycznia. W 2015 r. wskazane święto wypada we wtorek, wobec tego korzystnie jest również ubiegać się o urlop w dniu 5 stycznia 2015 r. (poniedziałek). Sumując wszystkie dni urlopu, na dzień 6 stycznia pracownik będzie miał aż 18 dni wakacji.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, praca w święta w placówkach handlowych jest zakazana. Ustawodawca wskazuje jednak na pewne wyjątki od zasady zakazu handlu. Praca w święta jest bowiem jedynie dozwolona ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludzkości. Możliwe jest zatem, aby czynne były tylko te placówki, w których pracę będą wykonywali jedynie właściciele bądź osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Do placówek społecznie użytecznych należą przede wszystkim apteki, stacje benzynowe czy też obiekty kultury.

4 marca 2014 r. weszły w życie przepisy nowelizacji kodeksu pracy z dnia 24 stycznia 2014 r., zgodnie z którymi praca w święta jest dozwolona, jeżeli polega na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, odbieranych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, dni, o których mowa w art. 1519 § 1, są u niego dniami pracy. Przedsiębiorca, który jednak nie zastosuje się do ustawowego zakazu pracy w święta, wówczas może zostać ukarany grzywną w wysokości do 30 tys. zł.

Zobacz: Jak zorganizować świąteczne przyjęcie w firmie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »