REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzyści z faktur elektronicznych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego
Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia
Korzyści z faktur elektronicznych
Korzyści z faktur elektronicznych
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiele słyszymy o elektronicznych fakturach (e-fakturach), wciąż jednak nieczęsto z nich korzystamy. Czym zatem jest e-faktura i – przede wszystkim – jakie daje nam korzyści ?

Czym jest e-faktura?

E-faktura to faktura wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym. Zawiera takie same dane i posiada taką samą wartość pod względem prawnym jak faktura wystawiona w wersji papierowej, w związku z czym jest z nią równoznaczna. Wystawcy faktur elektronicznych powinni zapewnić im odpowiednią wiarygodność, tak samo jak w przypadku faktur w wersji papierowej. Oznacza to, że e-faktury powinny zawierać cechy autentyczności ich pochodzenia, integralności oraz czytelności. Wysyłanie faktur w postaci pliku PDF również jest e-fakturą. Plik jednak musi być zabezpieczony przed zmianami.

REKLAMA

Ustawodawca przekonuje przedsiębiorców do korzystania z faktur elektronicznych poprzez wprowadzenie zmian zachęcających do ich korzystania.

Na początku 2013 roku zmieniono przepisy dotyczące odbioru faktur w formie elektronicznej. Zniesiono m.in. obowiązek wyrażenia formalnej zgody przez odbiorców na przesyłanie takich faktur, tym samym pozostawiając tę kwestię do umownego określenia przez strony. Ściślej rzecz ujmując, wystarczy ustna zgoda na otrzymywanie dokumentu w formie elektronicznej oraz opłacenie pierwszej otrzymanej tym sposobem faktury przez Klienta. Również w 2013 roku zlikwidowano obowiązek podpisywania faktur bezpiecznym podpisem kwalifikowanym, czyli tzw. podpisem elektronicznym.

Korzyści z e-fakur

Drukowanie e-faktur jest zbędne. Przepisy ustawy o VAT pozwalają nie tylko wystawiać i przesyłać faktury w formie elektronicznej, ale również w tej samej formie je przechowywać. Faktury mają być tak uporządkowane, aby można było łatwo je odszukać.

Zobacz serwis: Jak założyć firmę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Korzystanie z e-faktur niesie za sobą szereg udogodnień dla podmiotów korzystających z tej formy regulowania rachunków. Po pierwsze, oznacza ono zdecydowane skrócenie czasu oczekiwania na dokument, który zostaje nam przekazany już w dniu jego wystawienia.

Po drugie, usługobiorcy mają możliwość określenia, w jaki sposób chcą być informowani o fakturach, np. otrzymując wiadomość e-mail, logując się na portal usługodawcy lub otrzymując powiadomienie sms na swój telefon. Na portalach usługodawcy archiwizowane są również wszystkie nasze rachunki, jak również przebieg dotychczas realizowanych płatności, do których za pomocą sieci klienci mają dostęp 24 godziny na dobę. Podkreślenia wymaga również fakt, że e-faktury to dokumenty w pełni bezpieczne, chronione hasłem jak również protokołem SSL. Korzystając z e-faktur dbamy o środowisko, a takie rozwiązanie pozwala zminimalizować zużycie papieru i zapobiega zbędnej wycince drzew. Zdarza się, że przedsiębiorcy zachęcają nas do korzystania z faktur elektronicznych, oferując ulgi lub obniżenie płatności klientom, którzy się na to zdecydują.

Popularność e-faktur

Polacy coraz częściej sięgają po e-faktury, jednak wciąż nam daleko do innych krajów europejskich. Jak wynika z badań prowadzonych na zlecenie Konfederacji Lewiatan, z e-faktur częściej korzystają klienci indywidualni niż przedsiębiorcy. Zwolennicy korzystania z elektronicznych faktur cenią sobie przede wszystkim wygodę takiego rozwiązania. Przedsiębiorcy brak dotychczasowego wdrożenia elektronicznych faktur tłumaczą kwestiami związanymi z bezpieczeństwem danych oraz przyzwyczajeniem do faktur papierowych.

Do korzystania z e-faktur zachęca nas Unia Europejska. Zgodnie z jej wytycznymi do 2020 roku faktury elektroniczne mają być głównym sposobem fakturowania na terenie wspólnoty.

Agnieszka Łokas / Kancelaria Doradztwa Biznesowego Tobolewcy

Dołącz do nas na Facebooku!

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA