| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Co początkujący importer wiedzieć powinien

Co początkujący importer wiedzieć powinien

Wiele osób mówiąc o imporcie, z pewnością myśli o Chinach. Nic dziwnego, bo Państwo Środka to jeden z najistotniejszych graczy, jeżeli chodzi o import i eksport towarów. To również najważniejszy partner handlowy dla polskich przedsiębiorców, którzy często sprowadzają stamtąd rozmaite towary. Jednak sam proces importu nie należy do łatwych, szczególnie dla debiutującego importera.

Spotkanie z profesjonalistami

Niektórzy importerzy chcą polecieć do Chin, aby zobaczyć fabrykę, gdzie produkowane będą ich towary, a także w celu poznania producenta i ustalenia z nim wszystkich szczegółów zamówienia. W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy pośredniczącej, która nie tylko zapewni nam transport i nocleg, ale również zaaranżuje spotkanie z chińskim producentem oraz zapewni na nim obecność swoich pracowników. Pomijając już kwestie językowe, negocjacje z Chińczykami są specyficzne. Dla nich najważniejsza jest harmonia i zaufanie - unikają konfliktów, dlatego też raczej nie usłyszmy od nich, że coś jest niemożliwe, bądź niewykonalne. Podczas rozmów powinniśmy unikać twierdzeń, które wykażą wątpliwość lub niezdecydowanie – może to zostać odebrane jako brak zaufania. Dlatego też, w trakcie spotkań biznesowych, nie obejdzie się bez pomocy profesjonalistów. Oprócz biegłej znajomości języka chińskiego, firmy pośredniczące znają tamtejszą kulturę, zasady negocjacji, posiadają doświadczenie w transakcjach import/eksport, a także mają świadomość zagrożenia i ryzyka, jakie niosą ze sobą tego typu zlecenia. Asysta profesjonalisty, który już na etapie rozmów przedstawi wszystkie możliwe scenariusze wydarzeń jest z pewnością gwarancją udanych negocjacji z chińskimi kontrahentami..

Samozatrudnienie i umowy cywilnoprawne – wady i zalety

Wsparcie importera

Pomoc profesjonalnej firmy pośredniczącej przyda się nie tylko podczas spotkania biznesowego z chińskim kontrahentem, ale również podczas całego procesu importu, który nie należy do najprostszych. Pracownicy firm obsługujących import, na co dzień kontaktują się z Azjatami, posiadają sprawdzonych i rzetelnych producentów i dzięki temu mogą zaproponować swoim klientom konkurencyjne ceny. Wiedzą również jak przygotowywać kontrakty handlowe i na co należy zwracać szczególną uwagę. W zależności od oczekiwań klienta, mogą monitorować proces tworzenia produktów, a także kontrolować ich jakość, zarówno w trakcie jak i po produkcji. Zajmują się również przygotowywaniem wszystkich niezbędnych dokumentów, a także weryfikują poprawność certyfikatów i niezbędnych pozwoleń. Organizują też spedycję międzynarodową, dostosowując się do potrzeb klientów z różnymi rodzajami zamówień (ładunki ponad gabarytowe, produkty spożywcze, łatwo psujące się czy towary niebezpieczne). Dzięki pomocy takiej firmy, nawet odprawa celna może zostać wykonana sprawnie i bezproblemowo. Co ważne, mogą też przygotować dokumentację niezbędną do wprowadzenia towaru do obrotu w Unii Europejskiej.

Import towarów z Azji to trudny proces, któremu z pewnością nie podoła osoba nieposiadająca w tym zakresie doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Biorąc pod uwagę jeszcze odmienną kulturę, zwyczaje i specyficzne zasady komunikacji, łatwo zostać wprowadzonym w błąd przez chińskiego kontrahenta. Dlatego czasami lepiej nie ryzykować i zostawić wszelkie działania w rękach profesjonalistów. Dzięki temu, zyska się niezbędne wsparcie biznesowe, co w perspektywie pozwoli zaoszczędzić pieniądze i cenny czas. Dodatkowo zaś zapewni spokój i gwarancję powodzenia realizacji zamówienia.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Autor: Piotr Burzyński - właściciel firmy „Importuj z Nami” specjalizującej się w kompleksowej obsłudze importu towarów z państw azjatyckich, przede wszystkim z Chin.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

taxonline.pl

Serwis podatkowy PwC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »