REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spadek oprocentowania lokat

lokaty
lokaty

REKLAMA

REKLAMA

Obniżenie oprocentowania lokat przez instytucje finansowe jest wynikiem kilkukrotnego obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak nawet teraz możliwe jest znalezienie korzystnej oferty, która zapewni atrakcyjny zysk.

Spowolnienie gospodarcze dotarło także do Polski i nasze PKB co prawda rośnie, ale tempo jego wzrostu jest wolniejsze niż w poprzednich kwartałach. Jego wzrost jest mniejszy niż oczekiwano na początku tego roku. Oczywiście wiele z krajów zachodnich, dotkniętych recesją, chciałoby mieć jakikolwiek wzrost. Nawet taki jak Polska. Nie zmienia to jednak faktu, że przyduszenie naszej gospodarki odczuwamy, coraz silniej na wielu różnych płaszczyznach.

REKLAMA

Porównaj online 2-letnie lokaty terminowe z ponad 30 banków.

REKLAMA

9 stycznia doszło do pierwszej w tym roku, a czwartej w ostatnich miesiącach, obniżki stóp procentowych.  Obniżanie stóp procentowych ma służyć pobudzeniu gospodarki – niższe stopy procentowe to mniejsze oprocentowanie kredytów. Jednak mniejsze stopy procentowe to także niższe oprocentowanie lokat – pożyczek udzielanych przez klientów bankom.

Na szczęście inflacja  regularnie spada, co oznacza, że realna wartość naszych pieniędzy jest ciut większa. Inflacja w listopadzie 2012 r. wyniosła 2,8% podczas gdy w lipcu wynosiła aż 4%. To dobra wieść dla nas wszystkich, zwłaszcza tych, którzy myślą o oszczędzaniu na lokatach. W skrócie im mniejsza inflacja tym nasz zysk z depozytów jest większy. Niestety nie możemy mieć pewności, co do wysokości tego wskaźnika w przyszłości, jednak generalne prognozy NBP są optymistyczne.

Lokata długoterminowa lekiem na wszystko?

Wiemy, że obniżenie stóp procentowych banku centralnego może przełożyć się na zmniejszenie oprocentowania lokat. Jak możemy się ustrzec przed niższymi odsetkami? Zaproponowane rozwiązanie może niektórych zdziwić: warto rozejrzeć się za lokatami długoterminowymi. Ale uwaga: nie wszystkie są atrakcyjne i uchronią nas przed spadkiem odsetek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czemu lokata długoterminowa? Założona w odpowiednim momencie, kiedy oferowane jest wysokie oprocentowanie, nie tylko uchroni nas przed inflacją, ale pozwoli nam przeczekać okres obniżek oprocentowania depozytów z bezpiecznie zdeponowanymi pieniędzmi. Oczywiście sformułowanie „długoterminowy” dla każdego oznacza coś innego. Jako, że na rynku dominują lokaty krótkookresowe na 3 czy 6 miesięcy możemy uznać, że najłatwiejszym do przełknięcia dla każdego z nas będzie depozyt roczny.

Zobacz: Oszczędzanie długoterminowe


W reklamach lokat często widzimy wysokie oprocentowanie, wynoszące często ponad 6%, nie zapominajmy, że z powodu 19% podatku od dochodów kapitałowych rzeczywiste oprocentowanie lokat jest niższe. Takie właśnie przedstawiono w poniższej tabeli.

TOP 5 12-miesięcznych lokat terminowych o oprocentowaniu stałym w kwocie 5000 zł
Bank, nazwa lokaty Oprocentowanie po podatku
eurobank: lokata standardowa (on-line) 4,54%
Toyota Bank: Depozyt Plus 4,53%
eurobank: lokata standardowa (placówka), Polski Bank Przedsiębiorczości: Lokata Spinająca 4,46%
Meritum Bank: Meritum Zysku, Lokata Standardowa dla Klientów Indywidualnych, neoBANK onLINE: Lokata promocyjna 12M, Toyota Bank: Lokata terminowa 4,29%
FM Bank: FM Lokata 4,21%
Źródło: TotalMoney.pl

Osoby skłonne powierzyć bankowi oszczędności na 2 lata również mogą znaleźć dla siebie ciekawe propozycje:

TOP 5 2-letnich lokat terminowych o oprocentowaniu stałym w kwocie 5000 zł
Bank, nazwa lokaty Oprocentowanie po podatku
Credit Agricole Bank Polska: Lokata standardowa 4,86%
Santander Consumer Bank: Santander Consumer Bank: Direct+ Internet 4,58%
Santander Consumer Bank: Zysk+, Direct+ 4,50%
eurobank: lokata standardowa (on-line) 4,46%
Getin Online: lokata 24-miesięczna 4,50%
Źródło: TotalMoney.pl

W przypadku lokat 12-miesięcznych, po opodatkowaniu, możemy zyskać prawie 5%. Uwzględniając obecny poziom inflacji, i zakładając, że utrzyma się  przez rok, nasz zysk netto może wynieść nawet 1,5%. Na odsetki w podobnej wysokości możemy liczyć w przypadku lokat 2-letnich. Wspominając o nich nie sposób nie zauważyć, że bardzo korzystną ofertę w tym zakresie ma Santander Consumer Bank. Instytucja ta oferuje długoterminowe lokaty terminowe o oprocentowaniu stałym. Pozwala to na – mówiąc kolokwialnie – „dowiezienie” do końca okresu umownego zysku, jaki wyliczyliśmy sobie zakładając lokatę. W przypadku lokaty Direct+ Internet wyniesie on (dla lokaty w kwocie 5000 zł) 458 zł.

Zobacz: Wszystko co powinieneś wiedzieć o lokatach długoterminowych


A może obligacje?

REKLAMA

Obligacje Skarbu Państwa to opcja dla tych, którzy naprawdę nie boją się długoterminowego oszczędzania. Poza tym finansujemy w ten sposób dług naszego państwa, teoretycznie jest to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania – wszak kraj ma więcej majątku niż jakikolwiek bank. Przykłady Grecji i Argentyny pokazują jednak, że bywa z tym różnie.

W Polsce emituje się obligację na okresy: 2, 3, 4 i 10 lat. Na każdy z tych okresów mamy inną ofertę. Najwięcej można zyskać na obligacjach dziesięcioletnich – w chwili obecnej ich oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 5,00% (co po uwzględnieniu „podatku Belki” daje 4,05%). Trzeba jednak pamiętać o tym, że 10-letnie obligacje skarbowe oprocentowane są wg zmiennej stopy procentowej, której wysokość uzależniona jest od wskaźnika inflacji.

Pewny zysk? Tylko z 3-letniej lokaty o stałym oprocentowaniu!

Długi termin to większy zysk

Szukając wysokich zysków powinniśmy  zacząć inwestować długoterminowo. To, czy nasze oszczędności powierzymy bankowi, zakładając lokatę terminową, czy będziemy kupować obligacje skarbowe, zależy od naszych preferencji. Podstawową zaletą lokat długoterminowych jest ich dostępność i możliwość wybrania produktu najbardziej dopasowanego do naszych oczekiwań oraz – w przypadku lokat o stałym oprocentowaniu – gwarancja osiągnięcia założonego zysku. Pieniądze można także inwestować na giełdzie lub za pośrednictwem towarzystw funduszy inwestycyjnych. Jednak te rozwiązania są przeznaczone dla tych, którzy mają wiedzę na temat działania rynków finansowych, mogą pozwolić sobie na dywersyfikację portfela i lubią ryzyko.

Zobacz:Moneyback – czy to może się opłacać?

Autor: TotalMoney.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA