REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co mogłoby uchronić USA przed bankructwem?

Brak porozumienia na arenie politycznej w kwestii podniesienia limitu zadłużenia USA nie oznaczał, że Amerykanie nie mogli skorzystać z innych kół ratunkowych.
Brak porozumienia na arenie politycznej w kwestii podniesienia limitu zadłużenia USA nie oznaczał, że Amerykanie nie mogli skorzystać z innych kół ratunkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci są zdania, że nawet, jeżeli Demokraci i Republikanie nie znaleźliby kompromisowego rozwiązania, Stanom Zjednoczonym nie groziło bankructwo. Jakie „asy w rękawie” ukrywają Amerykanie?

Po pierwsze, warto podkreślić, że prawdopodobieństwo, iż Ameryka będzie musiała uciekać się do nadzwyczajnych środków, było znikome. Dlaczego? Stawką w politycznej grze wcale nie jest podniesienie limitu zadłużenia. To oczywiście zostanie przeforsowane (nikomu nie zależy na rynkowej panice, szczególnie przed wyborami). Republikanie i Demokraci najzwyczajniej starają się ugrać jak największe poparcie przyszłorocznych wyborców.

REKLAMA

REKLAMA

Między innymi dlatego plan Partii Republikańskiej w krótkim okresie został tak skonstruowany, aby kwestia powróciła na agendę podczas kampanii prezydenckiej, co znacznie utrudniłoby reelekcję Barackowi Obamie, wywodzącemu się z antagonistycznej Partii Demokratycznej. Co jednak stałoby się, gdyby politycy rzeczywiście nie osiągnęli kompromisu?

Prawdopodobnie… niewiele. Przynajmniej w krótkim okresie rząd ma jeszcze (co najmniej) trzy źródła gotówki. 27 lipca Ameryka na swoich kontach miała jeszcze ponad 73 mld dolarów. Takie informacje płyną z lektury zestawienia dziennego, sporządzanego w Departamencie Skarbu. Te środki w każdej chwili można wykorzystać i prawdopodobnie (aczkolwiek nie jest to pewne) wystarczyłyby one na kolejnych kilka dni, ale najwyżej do 10 sierpnia.

Dowiedz się także: Co ustalono w kwestii Grecji na szczycie strefy euro?

Znacznie więcej możliwości daje jednak stan posiadania Rezerwy Federalnej. Po pierwsze, bank centralny USA ma ponad 2,5 biliona papierów dłużnych. Z tego część została kupiona po cenie niższej niż obecnie (efekt zmian stóp procentowych). To oznacza, że Fed mógłby zrealizować zyski, sprzedając odsetek takich papierów w razie pilnej potrzeby. Zwykle zyski przekazywane są w środę (np. 3 sierpnia), ale Ben Bernanke z pewnością zrobiłby wyjątek dla dobra kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Źródło: Federalreserve.gov

Polecamy serwis: Kredyty

REKLAMA

Trzecie źródło stwarza największe możliwości. Pomimo że USA nie posiada już waluty, opartej na złocie, zapasy kruszcu wciąż są spore. Zgodnie z publikowanymi statystykami, amerykańskie władze wciąż posiadają ponad 8 tysięcy ton złota. Wartość tego metalu ciągle rośnie. Według cen na koniec maja 2011 uncja złota (ok. 31,1 g) kosztowała ponad 1535 dolarów. Oczywiście wyprzedaż wszystkich uncji spowodowałaby panikę, ale z pewnością zaciągnięcie pod zastaw tych rezerw uratowałoby sytuację.

Mimo przedstawionych rozwiązań brak zgody w kwestii budżetu USA wydawało się czystym science fiction. Decyzja została podjęta 31 sierpnia (zgodnie z oficjalnym stanowiskiem, dead-line wypada 2 sierpnia), jednak rynek nie oczekiwał, że USA staną się bankrutem. Ewentualne przedłużenie kłótni mogłoby najwyżej doprowadzić do… szybkiego, jednostronnego rozwiązania.

W razie braku innych możliwości prezydent USA ma prawo skorzystać z 14. poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Dokument o „Prawach gwarantowanych i korzyściach z obywatelstwa” zawiera furtkę dla Baracka Obamy. Zgodnie z zapisami poprawki, wiarygodność długu publicznego USA nie powinna być kwestionowana. Mówiąc wprost, amerykańska głowa państwa może uznać limit długu za niekonstytucyjny. Choć prezydent odcina się od takich rozwiązań, nietrudno przypuszczać, co zrobi, gdy kłótnie będą się przedłużać, a widmo krachu zacznie się urzeczywistniać.

Bartosz Boniecki,
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA