REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przetarg włoskich obligacji nie zachwycił

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
Spowolnienie dynamiki spożycia indywidualnego i dynamiki popytu krajowego stwarzają zagrożenie wyhamowania konsumpcji.
Spowolnienie dynamiki spożycia indywidualnego i dynamiki popytu krajowego stwarzają zagrożenie wyhamowania konsumpcji.

REKLAMA

REKLAMA

Mimo tego, że nie ulega wątpliwości, iż na danych o polskim PKB za II kwartał można polegać, ich publikacja nie przyniosła wsparcia rodzimej walucie. Nie da się ukryć, że dynamika spożycia indywidualnego spowolniła, osiągając poziom 3,5 proc. r/r. Również dynamika popytu krajowego wyhamowała (4,3 proc. r/r).

REKLAMA

Dane powinny być lepsze, chociażby ze względu na fakt, iż w kwietniu 2010 r. mieliśmy tragedię smoleńską i wtedy zakupy mocno wyhamowały. Na plus zaznacza się natomiast wzrost inwestycji na poziomie aż 7,8 proc. r/r, zwłaszcza w kontekście możliwego hamowania europejskiej gospodarki – mamy dobrą bazę wyjściową. Niemniej rynek dyskontuje przyszłość i zdaje sobie sprawę z tego, że dynamika 4,3 proc. r/r w kolejnych kwartałach się nie powtórzy.

REKLAMA

Chociażby ze względu na fakt coraz wyraźniejszego hamowania światowej gospodarki – indeks nastrojów gospodarczych Komisji Europejskiej w sierpniu spadł do 98,3 pkt., czyli mocniej od szacowanych 100,5 pkt. i wobec 103 pkt. po korekcie w lipcu. Z kolei indeks zaufania amerykańskich konsumentów, sporządzany przez Conference Board, doznał istnego załamania – odczyt sierpniowy to 44,5 pkt., wobec 59,2 pkt. po korekcie w lipcu i szacowanych 52 pkt. Oczywiście to jeszcze echa zamieszania wokół limitu zadłużenia USA i ratingu, ale fakt jest faktem – to są bardzo złe dane. Oczywiście można dopisać do tego scenariusz, który zakładałby, że im gorsze dane, tym lepiej dla rynków, bo FED „na pewno pomoże”, ogłaszając 21 września nadzwyczajne działania. Ale czy aby na pewno taka linia będzie rzeczywiście oparta o mocne przesłanki? Więcej w temacie szans na QE3 lub pochodne dowiemy się dzisiaj po godz. 20.00, kiedy to zostaną opublikowane zapiski z sierpniowego posiedzenia FOMC.

Przeczytaj także: Czy fundusze aktywnej alokacji aktywów wypadają lepiej od klasycznych funduszy?

Nadal na tapecie pozostaje wspominana rano kwestia grecka, wraz z jej pochodnymi, czyli sytuacją na europejskim rynku długu i wokół tamtejszego sektora bankowego. Dzisiejszy przetarg włoskich obligacji nie był szczególnie udany (sprzedano papiery za 7,735 mld z EUR z możliwej puli 6-8 mld EUR, a zgłoszony popyt tylko nieznacznie przewyższył 10 mld EUR). Widać, że odbudowa zaufania do rynku długu nie będzie łatwa. W obliczu problemów i zagrożeń, czyhających m.in. na Grecję, pozostaje ona kwestią sporną. W temacie sobotniej wypowiedzi szefowej MFW o konieczności dokapitalizowania europejskich banków, głos zabrali dzisiaj przedstawiciele nadzoru (EBA), twierdząc, iż nie ma takiej konieczności.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD:

Na razie minimum to 1,4383. O godz. 16.25 widoczna była próba nieznacznego odbicia. Tyle, że silny opór to okolice 1,4450 i tym samym dalsze zniżki są możliwe.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA