reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Przetarg włoskich obligacji nie zachwycił

Przetarg włoskich obligacji nie zachwycił

Mimo tego, że nie ulega wątpliwości, iż na danych o polskim PKB za II kwartał można polegać, ich publikacja nie przyniosła wsparcia rodzimej walucie. Nie da się ukryć, że dynamika spożycia indywidualnego spowolniła, osiągając poziom 3,5 proc. r/r. Również dynamika popytu krajowego wyhamowała (4,3 proc. r/r).

Dane powinny być lepsze, chociażby ze względu na fakt, iż w kwietniu 2010 r. mieliśmy tragedię smoleńską i wtedy zakupy mocno wyhamowały. Na plus zaznacza się natomiast wzrost inwestycji na poziomie aż 7,8 proc. r/r, zwłaszcza w kontekście możliwego hamowania europejskiej gospodarki – mamy dobrą bazę wyjściową. Niemniej rynek dyskontuje przyszłość i zdaje sobie sprawę z tego, że dynamika 4,3 proc. r/r w kolejnych kwartałach się nie powtórzy.

Chociażby ze względu na fakt coraz wyraźniejszego hamowania światowej gospodarki – indeks nastrojów gospodarczych Komisji Europejskiej w sierpniu spadł do 98,3 pkt., czyli mocniej od szacowanych 100,5 pkt. i wobec 103 pkt. po korekcie w lipcu. Z kolei indeks zaufania amerykańskich konsumentów, sporządzany przez Conference Board, doznał istnego załamania – odczyt sierpniowy to 44,5 pkt., wobec 59,2 pkt. po korekcie w lipcu i szacowanych 52 pkt. Oczywiście to jeszcze echa zamieszania wokół limitu zadłużenia USA i ratingu, ale fakt jest faktem – to są bardzo złe dane. Oczywiście można dopisać do tego scenariusz, który zakładałby, że im gorsze dane, tym lepiej dla rynków, bo FED „na pewno pomoże”, ogłaszając 21 września nadzwyczajne działania. Ale czy aby na pewno taka linia będzie rzeczywiście oparta o mocne przesłanki? Więcej w temacie szans na QE3 lub pochodne dowiemy się dzisiaj po godz. 20.00, kiedy to zostaną opublikowane zapiski z sierpniowego posiedzenia FOMC.

Przeczytaj także: Czy fundusze aktywnej alokacji aktywów wypadają lepiej od klasycznych funduszy?

Nadal na tapecie pozostaje wspominana rano kwestia grecka, wraz z jej pochodnymi, czyli sytuacją na europejskim rynku długu i wokół tamtejszego sektora bankowego. Dzisiejszy przetarg włoskich obligacji nie był szczególnie udany (sprzedano papiery za 7,735 mld z EUR z możliwej puli 6-8 mld EUR, a zgłoszony popyt tylko nieznacznie przewyższył 10 mld EUR). Widać, że odbudowa zaufania do rynku długu nie będzie łatwa. W obliczu problemów i zagrożeń, czyhających m.in. na Grecję, pozostaje ona kwestią sporną. W temacie sobotniej wypowiedzi szefowej MFW o konieczności dokapitalizowania europejskich banków, głos zabrali dzisiaj przedstawiciele nadzoru (EBA), twierdząc, iż nie ma takiej konieczności.

Polecamy serwis: Inwestycje

Na razie minimum to 1,4383. O godz. 16.25 widoczna była próba nieznacznego odbicia. Tyle, że silny opór to okolice 1,4450 i tym samym dalsze zniżki są możliwe.

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spowolnienie dynamiki spożycia indywidualnego i dynamiki popytu krajowego stwarzają zagrożenie wyhamowania konsumpcji.
Spowolnienie dynamiki spożycia indywidualnego i dynamiki popytu krajowego stwarzają zagrożenie wyhamowania konsumpcji.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama