REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trwałe polepszenie nastrojów na rynkach?

We wtorek złoty zbliżył się do bariery 4,0 złotych za euro.
We wtorek złoty zbliżył się do bariery 4,0 złotych za euro.

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin dało się zaobserwować dużą zmienność rynku. W poniedziałek inwestorom brakowało optymizmu, we wtorek nastąpiło ocieplenie nastrojów. Euro umacniało się wobec głównych walut, co należy wiązać z nadziejami, jakie uczestnicy rynku żywią wobec czwartkowego szczytu strefy euro.

Odbicie eurodolara w kierunku 1,42 oraz eurofranka do prawie 1,17 wsparte zostały przez komentarz członka Rady EBC, Ewalda Nowotnego, który stwierdził, że Europejski Bank Centralny może przyjmować pod zastaw obligacje greckiego rządu nawet w przypadku selektywnej niewypłacalności kraju, o ile będzie ona miała krótkotrwały charakter. Choć wypowiedź Nowotnego stoi w sprzeczności ze stanowiskiem, przedstawianym przez Tricheta, to jednak daje małą szansę na przedłużenie żywota greckich banków w przypadku kolejnej obniżki ratingu Grecji (banki komercyjne wykorzystują posiadane obligacje rządu Grecji pod zastaw pożyczek z EBC).

REKLAMA

Przeczytaj również: Jak duża jest skala kryzysu dłużnego krajów PIGS?

Wczoraj nadzieję na ustalenie na czwartkowym szczycie konkretów w sprawie nowego pakietu ratunkowego dla Aten wyrażali też ministrowie finansów Grecji oraz Irlandii i dzień mógłby się zakończyć w pozytywnej atmosferze, gdyby nie popołudniowa wypowiedź kanclerz Merkel. Osłabiła ona rynkowe oczekiwania stwierdzeniem, że rozwiązanie greckich problemów w jednym kroku jest nierealistyczne. Wcale to jednak nie oznacza, że jutrzejsze spotkanie liderów Eurolandu nie przyniesie żadnych ustaleń. Nikt nie oczekuje, że problemy Aten znikną w jakiś magiczny sposób. Ważne, by przyszłość kraju i pomocy dla niego przestała być niewiadomą, a strefa euro pokazała chociażby szkic planu i określiła, w jaki sposób ma zamiar opanować kryzys zadłużenia.

Polecamy serwis: Lokaty

Dziś jeszcze nie można powiedzieć, czy koniec tygodnia przyniesie nam zdecydowaną poprawę nastrojów, jednak szanse są duże. Mimo że ostatnie godziny przynoszą umocnienie unijnej waluty, nadal należy to traktować jako wahania w trendzie bocznym, a nie ostateczny powrót do wzrostów. Środa powinna być kolejnym dniem wyczekiwania rezultatów jutrzejszego szczytu i prawdopodobnie przyniesie względną stabilizację notowań. Podobnie sytuacja ma się w przypadku złotego – we wtorek zbliżył się on do bariery 4,0 złotych za euro, ale do przełamania tego kluczowego wsparcia potrzebny będzie silniejszy impuls.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA