reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Czy zainwestować w mieszkanie na parterze?

Czy zainwestować w mieszkanie na parterze?

Eksperci przekonują, że nabywcy nieruchomości przeważnie nie wykazują dużego zainteresowania mieszkaniem na parterze. Taki lokal jest trudniej zbyć, a niekiedy trzeba również płacić za niego wyższy czynsz. Jakie wady i zalety posiadają lokale mieszkaniowe na najniższych piętrach?

Chęć posiadania własnego ogrodu jest często jednym z czynników, który przybliża do zakupu własnego domu. Nie oznacza to jednak, że tylko w przypadku domów jednorodzinnych można posiadać własny kawałek ziemi. Identyczne możliwości daje część mieszkań położonych na parterach. Wśród kupujących nie są one jednak zbyt popularne.

Najmniej zapłacimy za parter

Duży wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, że partery są uznawane przez nabywców za najmniej atrakcyjne. Na przykład w Warszawie w ostatnich 12 miesiącach za metr mieszkania na parterze trzeba było zapłacić przeciętnie 7,86 tys. zł, podczas gdy średnia cena transakcyjna lokalu na pośrednim piętrze wyniosła 8,51 tys. zł za m kw. Oznacza to, że wybierając własne „cztery kąty” na najniższym piętrze można zaoszczędzić przeciętnie 650 zł w przeliczeniu na m kw.

Droższe od mieszkań na parterach są nawet mało popularne lokale na najwyższych piętrach. Te drugie były w ostatnim roku wyceniane przez stołeczny rynek na 8,14 tys. zł za m kw. Jest to więc cena o 280 zł za m kw. wyższa niż w przypadku lokali na najniższych piętrach budynków.

Dowiedz się także: Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Wady mieszkań na najniższych piętrach

Powodów niższych cen na parterach można znaleźć wiele. Wśród argumentów warto wymienić chociażby obawę o bezpieczeństwo. Obecnie znacznie rzadziej wskazywane jest ryzyko podtopienia, z którym zmierzyli się mieszkańcy terenów nadrzecznych w trakcie ostatniej „wielkiej wody”. Wiele osób obawia się także, że sąsiedzi, mieszkający nad nimi, mogą wyrzucać drobne śmieci przez okna, nie wspominając o ryzyku zamieszkania tuż nad hałaśliwą halą garażową lub w bezpośrednim sąsiedztwie osiedlowego śmietnika.

Dopłata za ogródek

W ostatnim roku jedynie 14% stołecznych transakcji, zawartych przez warszawiaków, stanowiły mieszkania, usytuowane na parterze. Największą popularnością cieszą się one w gronie osób starszych. Ponadto trzeba zauważyć, że z ogólnej liczby transakcji jedynie 2% dotyczyło lokali z ogródkami. Nie oznacza to jednak, że ta grupa jest najmniej atrakcyjna. Potwierdza to przeciętna cena transakcyjna – o 2,7% (212,5 zł za m kw.) wyższa niż w przypadku mieszkań na parterach bez ogródków.

Wybierając jednak lokal z ogródkiem, trzeba liczyć się z koniecznością ponoszenia dodatkowych wydatków. Potwierdzają to statystyki kosztu utrzymania. W Warszawie miesięczny czynsz za metr takiego lokalu z ogródkiem, który zmienił właściciela w ostatnim roku, wynosił 8,93 zł za m kw. Dla porównania, posiadanie lokalu na parterze bez ogródka wiązało się z ponoszeniem opłat na poziomie 8,49 zł za m kw. miesięcznie.

Polecamy serwis: Kredyty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama