REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rynek nieruchomości wygląda z perspektywy pośredników?

Marta Kosińska
Marta Kosińska
ekspert rynku nieruchomości
43% agentów nieruchomości w ciągu miesiąca zawarło 1 – 2 transakcje.
43% agentów nieruchomości w ciągu miesiąca zawarło 1 – 2 transakcje.

REKLAMA

REKLAMA

Z ankiety, przeprowadzonej wśród 110 agentów nieruchomości, wyłania się obraz roku 2010 na rynku kupna i sprzedaży. 43% badanych podsumowało go jako dobry lub bardzo dobry. Na początku roku 2010 tylko 31% ankietowanych było zadowolonych ze swoich osiągnięć w roku poprzednim. Ubyło 14% pośredników, narzekających na miniony rok na rynku nieruchomości.

Ilość transakcji zawartych w ciągu miesiąca

REKLAMA

Badanie zostało przeprowadzone przez serwis Szybko.pl. Wśród ankietowanych agentów większość – 52% - w roku 2010 zamknęła mniej niż 12 transakcji rocznie, czyli niecałą transakcję miesięcznie. 37% deklaruje, że udało się sfinalizować średnio od 1 do 2 transakcji sprzedaży w ciągu miesiąca, a 10% – od 3 do 5. Ankieta wskazuje, iż wyniki pracy pośredników są gorsze niż w 2009 roku, kiedy to 38% agentów nieruchomości zamykało mniej niż 1 transakcję miesięcznie, a 43% – od 1 do 2. Mimo mniejszej skuteczności pośrednicy oceniają rok 2010 lepiej od poprzedniego. Najprawdopodobniej także oni, podobnie jak sprzedający, zweryfikowali swoje oczekiwania i dostosowali je do aktualnych warunków rynkowych.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płatność prowizji od transakcji

Mimo kryzysu i zastoju na rynku nie zmieniła się zasadniczo reguła pobierania prowizji od obu stron transakcji. W 67% przypadków prowizję płaci zarówno sprzedający, jak i kupujący. Są jednak widoczne pewne zmiany: zmalała liczba przypadków, kiedy tylko kupujący płaci pośrednikowi prowizję. Grupa ta zmniejszyła się o 4 punkty procentowe i jest to kolejny dowód na to, że obecnie rządzi „rynek kupujących”.

Dowiedz się także: Czy warto nie płacić za mieszkanie w trakcie budowy?


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Wysokość pobieranej prowizji

W 2010 roku nadal postępował proces obniżania wysokości pobieranej prowizji. 48% ankietowanych deklaruje, że obniżyło jej wysokość. Jest to widoczne na wykresach, porównujących wysokość prowizji pobieranych w 2009 i 2010 roku. O 10 punktów procentowych zwiększyła się liczba agentów, pobierających najniższą prowizję o wysokości do 1,5% , zaś o 8 punktów – grupa, pobierająca wynagrodzenie od 1,6% do 2%. W 2010 roku najczęściej stosowano prowizję między 1,6% a 2% wartości transakcji.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Przyczyny nieurodzaju na rynku nieruchomości w roku 2009

Jako zasadniczą przeszkodę na drodze do zawarcia transakcji pośrednicy wskazują zbyt wysoką cenę nieruchomości. Zdecydowanie zmniejszył się natomiast odsetek wskazań na brak możliwości zaciągnięcia kredytu. Takie relacje pośredników potwierdzają tezę o dużej dysproporcji między oczekiwaniami i chęciami właścicieli, a możliwościami potencjalnych kupców.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Polecamy serwis: Budżet domowy

Rynek nieruchomości w 2011 roku

Pośrednicy liczą na poprawę sytuacji w 2011 roku, choć nie są już tak optymistyczni jak przed rokiem. 60% twierdzi, że kolejny rok będzie lepszy od poprzedniego, podczas gdy przed rokiem optymizm deklarowało 67% ankietowanych. W porównaniu z zeszłym rokiem, wzrosła liczba pesymistów – 11% twierdzi, że sytuacja nie poprawi się, natomiast prawie jedna trzecia nie chce snuć żadnych prognoz.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

W 2011 roku zdecydowana większość ankietowanych agentów postawi na promocję swoich ofert w Internecie, zarówno poprzez własną stronę (17%), jak i portale nieruchomości (48%). Jest to najszybsza, a zarazem i jedna z najtańszych form marketingu, stosowana przez pośredników w sprzedaży nieruchomości. Daje ona szansę na kolejne obniżki prowizji w 2011 roku. 13% pośredników deklaruje, że będzie wykorzystywało informację o prowizji pobieranej od jednej strony transakcji jako slogan, należący do głównych haseł marketingowych.


Źródło: Raport Szybko.pl i Expandera

Badanie zostało przeprowadzone w grudniu 2010 roku poprzez serwis nieruchomości Szybko.pl. W badaniu wzięło udział 110 pośredników z całego kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA