REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fundusze dają zarobić

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
Większość funduszy zakończyła luty na plusie. Fot. Fotolia
Większość funduszy zakończyła luty na plusie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poprawa sytuacji na rynkach finansowych sprzyjała funduszom. Najwięcej można było zarobić na funduszach akcji małych i średnich spółek.

Trwa dobra passa posiadaczy jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. To zasługa obserwowanego od początku roku ożywienia na rynkach finansowych. Jako jedną z głównych tego przyczyn często wskazuje się działania, zwiększające płynność w sektorze bankowym, podejmowane przez Europejski Bank Centralny.

REKLAMA

REKLAMA

Ale wzrosty są też niewątpliwie podsycane także publikowanymi, często lepszymi od prognoz, danymi makroekonomicznymi, zarówno ze świata, jak i z Polski. Na lepszej koniunkturze zyskują klienci większości funduszy. W lutym, podobnie jak w styczniu, na plusie miesiąc zakończyło 347 spośród 373, czyli 93 proc. z monitorowanych przez analityków funduszy otwartych. Wyniki raptem 25 były poniżej kreski.

Szczególne powody do zadowolenia mają zwłaszcza ci, którzy posiadają w portfelu fundusze małych i średnich spółek. Kolejny miesiąc z rzędu akcje w tym segmencie rynku cieszyły się największą popularnością, co widać po zmianach indeksów. W lutym wskaźnik najmniejszych firm – sWIG80 – zyskał 10,3 proc., a indeks średniaków mWIG40 wzrósł o 5 proc. W styczniu wyglądało to podobnie, wzrost wyniósł odpowiednio 10,9 i 8,3 proc. Nie powinno więc dziwić, że w lutym najlepszą kategorią funduszy były te, które inwestują w akcje polskich małych i średnich przedsiębiorstw, ze średnią stopą zwrotu na poziomie 6,2 proc.

Zwraca uwagę, że w lutym zdecydowanie słabo zachowywały się papiery dużych spółek. WIG20, indeks warszawskich blue chipów, spadł bowiem o 0,65 proc., podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej nie miał problemu z dotrzymaniem tempa wskaźnikom cen małych i średnich spółek, notując wzrost rzędu 8,75 proc. Jednostki funduszy akcji uniwersalnych, inaczej szerokiego rynku, przyniosły więc znacznie mniejsze zyski, średnio 2,6 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Względnie dobrymi wynikami mogą pochwalić się także fundusze akcji zagranicznych, i to zarówno w przypadku rynków rozwiniętych, jak i wschodzących. W tym pierwszym przypadku fundusze akcji amerykańskich i europejskich, licząc w walutach, zanotowały średnie zyski w wysokości odpowiednio 5,5 i 4,1 proc.

Gorsza wiadomość jest taka, że to, co cieszy polskich kredytobiorców, zadłużonych w walutach, czyli umocnienie złotego, wpływa negatywnie na stopy zwrotu z inwestycji zagranicznych. Spadek notowań USD i EUR, który – licząc wg kursów średnich NBP – wyniósł w lutym odpowiednio 4,06 i 2,14 proc.– po ich przeliczeniu na złote – znacznie zredukował zyski z posiadanych jednostek funduszy inwestujących za granicą.

Jaskrawym tego przykładem są fundusze papierów dłużnych, denominowanych w USD. Licząc w walucie, średnio przyniosły całkiem pokaźny jak na tę kategorię, bo ponad 3-proc. zysk. Ale już w złotych inwestorzy zanotowali 1-proc. stratę.

Do udanych ostatni miesiąc zaliczyć mogą także zwolennicy funduszy o niskim profilu ryzyka. Wycena jednostek funduszy polskich obligacji podskoczyła w tym czasie średnio o 0,8 proc. w przypadku funduszy uniwersalnych oraz o 0,7 proc. w przypadku funduszy papierów skarbowych. To mniej niż w styczniu, ale trzeba zwrócić uwagę, że od początku roku, czyli dopiero po dwóch miesiącach, średnia stopa zwrotu wynosi w granicach 2-2,2 proc. W skali 12 miesięcy jest to już średnio ponad 7 proc., a to wyraźnie lepszy wynik od tego, który byłby możliwy do uzyskania, lokując gotówkę np. na rocznej lokacie bankowej. Ten argument przemawia za funduszami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA