Odpływ środków finansowych z funduszy akcyjnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Niewykluczone jednak, że międzynarodowa interwencja, której przewodzą Stany Zjednoczone, na dłuższą metę dodatkowo zmniejszy stabilność sytuacji w krajach arabskich. Inwestorów interesuje to głównie przez pryzmat cen ropy naftowej. Na krótką metę istnieje szansa, że międzynarodowa interwencja w Libii wzmocni presję zniżkową cen paliw. Z uwagi na coraz gorszą kondycję dolara nie musi to jednak znamionować znaczącego ruchu w dół. Wiele wskazuje na to, że zdecydowane deklaracje Bena Bernanke o determinacji w utrzymywaniu luźnej polityki pieniężnej, będą osłabiać amerykańską walutę w relacji do walut tych krajów, których kurs w polityce monetarnej może zaostrzyć się. Chodzi teraz głównie o strefę euro.
REKLAMA
Ciekawy był bilans przepływów kapitału w drugim tygodniu marca. Pieniądze odpływały zarówno z dojrzałych, jak i wschodzących rynków akcji, traciły je również fundusze rynku pieniężnego. Odpływy z funduszy akcyjnych na świecie były największe od lipca minionego roku. Jednocześnie fundusze dedykowane akcjom japońskim pozyskiwały świeże środki. Wynikało to z wpłat do ETF-ów, z tradycyjnych funduszy pieniądze odpływały. Najgorszy tydzień od ponad roku zanotowały fundusze, lokujące w akcje spółek paliwowych.
Przeczytaj również: Jakie zyski przyniosły fundusze zarabiające na surowcach w lutym?
Inwestorzy powinni brać pod uwagę interwencję zbrojną sojuszu w Libii. Z pewnością nie pozostanie ona bez wpływu na rynki.
Polecamy serwis: Karty kredytowe
Wzrost wypłacanej dywidendy w USA
REKLAMA
Trzy duże amerykańskie banki, JP Morgan, Wells Fargo oraz US Bancorp, zamierzają zwiększyć wypłacaną dywidendę. To wyraźny znak, że sektor finansowy w Ameryce odzyskuje formę, a gospodarka umacnia się. Dla rynku nieruchomości w USA to bardzo dobry sygnał, gdyż wypłata dywidendy idzie zazwyczaj w parze z kondycją kapitałową przedsiębiorstw. W przypadku banków przekłada się ona na zdolności do prowadzenia akcji kredytowej.
Szef Europejskiego Banku Centralnego podtrzymał plany podniesienia stóp procentowych. To potwierdza, że w skali świata ostatnie wydarzenia w Japonii mogą, przynajmniej na krótką metę, nie mieć zbyt dużego znaczenia. Część obserwatorów rynków sugerowała, że Trichet może zmienić w tej kwestii zdanie w reakcji na tragedię w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Rynek nieruchomości w USA
Dziś poznamy lutową sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. Spodziewane jest osłabienie do 5,15 mln z 5,36 mln w styczniu. Istotne będą przy tym ceny, które znajdują się w wyraźnie zniżkowej tendencji, 3,7% w skali roku.
Zespół Analiz
Home Broker
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.