| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Odpływ środków finansowych z funduszy akcyjnych

Odpływ środków finansowych z funduszy akcyjnych

Ataki na Libię to kolejny czynnik pozagospodarczy, który należy uwzględnić w prognozach inwestycyjnych. Naloty sił zbrojnych mają na celu odebranie władzy Kaddafiemu i unormowanie sytuacji w tym państwie. Tymczasem na rynku funduszy akcyjnych nastąpił największy od lipca 2010 r. odpływ pieniędzy.

Niewykluczone jednak, że międzynarodowa interwencja, której przewodzą Stany Zjednoczone, na dłuższą metę dodatkowo zmniejszy stabilność sytuacji w krajach arabskich. Inwestorów interesuje to głównie przez pryzmat cen ropy naftowej. Na krótką metę istnieje szansa, że międzynarodowa interwencja w Libii wzmocni presję zniżkową cen paliw. Z uwagi na coraz gorszą kondycję dolara nie musi to jednak znamionować znaczącego ruchu w dół. Wiele wskazuje na to, że zdecydowane deklaracje Bena Bernanke o determinacji w utrzymywaniu luźnej polityki pieniężnej, będą osłabiać amerykańską walutę w relacji do walut tych krajów, których kurs w polityce monetarnej może zaostrzyć się. Chodzi teraz głównie o strefę euro.

Ciekawy był bilans przepływów kapitału w drugim tygodniu marca. Pieniądze odpływały zarówno z dojrzałych, jak i wschodzących rynków akcji, traciły je również fundusze rynku pieniężnego. Odpływy z funduszy akcyjnych na świecie były największe od lipca minionego roku. Jednocześnie fundusze dedykowane akcjom japońskim pozyskiwały świeże środki. Wynikało to z wpłat do ETF-ów, z tradycyjnych funduszy pieniądze odpływały. Najgorszy tydzień od ponad roku zanotowały fundusze, lokujące w akcje spółek paliwowych.

Przeczytaj również: Jakie zyski przyniosły fundusze zarabiające na surowcach w lutym?

Inwestorzy powinni brać pod uwagę interwencję zbrojną sojuszu w Libii. Z pewnością nie pozostanie ona bez wpływu na rynki.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Trzy duże amerykańskie banki, JP Morgan, Wells Fargo oraz US Bancorp, zamierzają zwiększyć wypłacaną dywidendę. To wyraźny znak, że sektor finansowy w Ameryce odzyskuje formę, a gospodarka umacnia się. Dla rynku nieruchomości w USA to bardzo dobry sygnał, gdyż wypłata dywidendy idzie zazwyczaj w parze z kondycją kapitałową przedsiębiorstw. W przypadku banków przekłada się ona na zdolności do prowadzenia akcji kredytowej.

Szef Europejskiego Banku Centralnego podtrzymał plany podniesienia stóp procentowych. To potwierdza, że w skali świata ostatnie wydarzenia w Japonii mogą, przynajmniej na krótką metę, nie mieć zbyt dużego znaczenia. Część obserwatorów rynków sugerowała, że Trichet może zmienić w tej kwestii zdanie w reakcji na tragedię w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Dziś poznamy lutową sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. Spodziewane jest osłabienie do 5,15 mln z 5,36 mln w styczniu. Istotne będą przy tym ceny, które znajdują się w wyraźnie zniżkowej tendencji, 3,7% w skali roku.

Zespół Analiz
Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »